Nová synagoga v Teplicích

Nová synagoga v Teplicích
Teplická synagoga 1882-1939, celkový pohled
Teplická synagoga 1882-1939, celkový pohled
Místo
MístoTeplice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Architektonický popis
Slohnovorenesance
Výstavba1882–?
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Propagační pohled Spolku pro vybudování chrámu – čelní fasáda synagogy
Zadní fasáda synagogy s viditelně přiléhajícím zadním traktem
Inzerát ku zakoupení ročních místenek v templu v teplickém Teplitz-Schönau Anzeiger z roku 1905

Nová teplická synagoga, neboli Templ, stála ve městě Teplice mezi lety 18821939, kdy byla vypálena a srovnána se zemí místními zfanatizovanými sudetskými Němci. Ve své době byla jednou z největších synagog v Čechách.[1]

Historie

Město Teplice – stejně jako celé Severní Čechy – má dlouhou tradici židovského osídlení. První zmínka o Židech z Teplic pochází z roku 1414, od druhé poloviny 15. století již v Teplicích funguje ustanovená židovská obec, v 50. letech 17. století tvoří Židé zhruba jednu třetinu obyvatel města – 231 osob. Počet židovských obyvatel města různě fluktuoval, podle toho, jak byli v průběhu časů perzekvování či naopak tolerováni. V pol. 19. století bydlelo v Teplicích už 555 osob židovského vyznání, roku 1890 už to bylo 1865 osob a jejich počet neustále stoupal. V roce 1930 se k místní ŽNO hlásilo přes tři a půl tisíce osob, skutečný počet židovských obyvatel Teplic byl však mnohem vyšší, přes 6 tisíc. To z Teplic dělalo druhou největší židovskou obec v Čechách, hned po Praze.

Důvody pro výstavbu nové synagogy

Židé v Teplicích byli, podle běžné praxe, soustředění až do roku 1781 v ghettu – židovské čtvrti (zbořena po druhé světové válce) – která stávala jihovýchodně od hlavního náměstí. Zde samozřejmě fungovaly všechny facility nezbytné pro náboženský život, tj. stará synagoga (postavena v pol. 16. století, zbořena po 2. svět. válce), mikve, v roce 1934 zde byla dokonce otevřena soukromá talmudská studovna – tzv. bejt ha-Midraš. Středověké stísněné prostředí ghetta, kde tato stará synagoga stála, však nemohlo v dostatečné míře reprezentovat rozmach zdejší židovské komunity v 19. století. Proto byl v roce 1879 ustanoven tzv. Spolek pro výstavbu teplického židovského chrámuTempelbau Verein, jenž měl za úkol nashromáždit formou veřejných sbírek a darů dostatečný finanční obnos potřebný ke stavbě nové reprezentativní stavby synagogy, která by nesloužila jen náboženským účelům, nýbrž i jako komunitní centrum a místo pro společné setkávání místní židovské komunity při význačných událostech. Předběžné náklady na stavbu byly vyčísleny na 100 000 zlatých.

Stavba

Jako hlavní architekt byl v létě 1880 vybrán Hermann Rudolph, který již v Teplicích pomáhal dostavět budovu městského divadla a poté se zde usadil natrvalo. Stavba byla navržena v neorenesančním slohu s maurskými prvky. Avšak zcela evidentně byla inspirována, ne-li přímo ovlivněna, jedním z nejvýznamnějších synagolních architektů v celém Rakousko-Uhersku, Wilhelmem Stiassnym. Ihned v březnu 1880 se začalo stavět, stavba však musela být v roce 1881 přerušena. Čtyři nosné sloupy, které měly nést centrální kopuli, musely být zcela strženy a jejich základy bylo nutno ještě prohloubit a zdokonalit. Radil při tom jiný známý architekt – Josef Mocker, který v té době právě dokončoval stavbu jiné reprezentativní stavby – katedrály sv. Víta. V červnu 1882 bylo provedeno slavnostní letování báně stožáru organizované Spolkem za účasti vedení teplické ŽNO. Do báně byly uloženy dokumenty popisující stavbu, architekty a historii vzniku. Nová synagoga byla slavnostně zasvěcena 10. června téhož roku za účasti více než 2000 osob, a to nejen Židů, ale všech význačných osobností. Dobový teplický deník Tepltz-Schönauer Anzeiger uvádí:

"Spořádáný průvod členů obce, provázený i mnohými občany města, se za krásného počasí vydal na symbolickou cestu od staré synagogy v bývalém ghettu k nové synagoze. Slavnostnímu otevření přihlíželo přes 2000 občanů, následovalo samotné vysvěcení chrámu. Přítomno bylo mnoho významných hostí a delegací a ty, které se nemohly zúčastnit osobně, zaslaly alespoň blahopřejný telegram. K příležitosti vysvěcení nového chrámu byla vydána dokonce i pamětní medaile."

Zničení

Teplická synagoga sloužila místní vzkvétající židovské komunitě až do předvečera mnichovské zrady, která však nepřinesla zkázu jen této nádherné stavbě, ale především komunitě samotné. V noci ze 14. na 15. března 1939 byla při místních nepokojích synagoga zapálena a do rána zcela vyhořela. Krátce poté byla úředně nařízena demolice a odklizení trosek. Teplická synagoga bezesporu patřila k dominantám Teplic a svými proporcemi to byla jedna z nevýznačnějších synagogálních staveb v Evropě vůbec. Na jejím místě je dnes původně provizorní patrová budova, před níž byl v roce 1955 odhalen skromný památník.[zdroj?!] V roce 1994 byl vybudován nový památník, jenž na místě stojí dodnes (2020).50°38′26,72″ s. š., 13°49′57,84″ v. d. Několikrát byl cílem vandalských útoků.[2] Z více než 6 tisíc teplických Židů přežilo události šoa jen několik desítek osob.

Odkazy

Reference

  1. KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku. 7. díl, Str-U. Praha: Libri, 2008. 990 s. ISBN 978-80-7277-041-0. S. 501. 
  2. Neznámý vandal zhanobil v Teplicích židovský pomník. Teplický deník [online]. 2009-10-29 [cit. 2020-02-27]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Emoji u1f54d.svg
Autor: Google, Licence: Apache License 2.0
A colored Emoji from Noto project, released under Apache license Unicode name: synagogue
Teplitzer tempel synagogensitze.jpg
Autor: Talmidavi, Licence: CC BY-SA 4.0
inzerat_synagogensitze
Teplice synagoga detail yellow.jpg
Detail of the front facade of the Teplice Synagogue
Flag-map of Usti nad Labem Region.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Ústí nad Labem Region
Teplice synagoga.jpg
the new synagogue of teplice