Nový Hrádek (Lukov)
Nový Hrádek | |
---|---|
Starší část hradu | |
Základní informace | |
Sloh | gotický |
Výstavba | 14. století |
Materiál | dvojslídný svor |
Stavebník | Jan Jindřich |
Poloha | |
Adresa | Lukov, Česko |
Souřadnice | 48°50′15,5″ s. š., 15°54′24″ v. d. |
Další informace | |
Rejstříkové číslo památky | 15711/7-6534 (Pk•MIS•Sez•Obr•WD) |
Web | Oficiální web |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Nový Hrádek u Lukova je rozsáhlá a dobře uchovaná zřícenina hradu plášťového typu, ležící asi 2,5 km jižně od Lukova na Znojemsku. Od roku 1973 je chráněna jako kulturní památka,[1] od roku 2001 má status Národní kulturní památky.[2] Zpřístupněná veřejnosti, je v majetku České republiky; správu vykonává Národní památkový ústav). Hrad se nachází na území Národního parku Podyjí. Území hradu je zahrnuto v zóně soustředné péče.
Historie
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1358,[3] jeho zakladatelem je moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, bratr císaře Karla IV. Jošt Lucemburský, syn Jana Jindřicha, přenechal hrad roku 1403 svému stoupenci Přechovi z Kojetic. Léta 1418 jej získal rakouský šlechtic Osvald z Eytzingu, který vlastnil i nedaleký hrad Kaja, na protějším břehu Dyje. V 15. století byl hrad v několika etapách přestavován a rozšířen o druhou část, tzv. „mladší hrad“, na začátku 16. století dospěl do současné rozlohy.
V 16. století se na hradě vystřídalo několik šlechtických majitelů, Pánové z Kunštátu, Krajířové z Krajku, Ditrichštejnové, Tetourové z Tetova, Čertorejští z Čertorej, nebo Štrejnové ze Švarcenavy. V 17. století se hrad dostal na dlouhou dobu do držení Althannů, majitelů nedalekého Vranova. Na sklonku třicetileté války, pravděpodobně v roce 1645, byl hrad obsazen a pobořen švédskými vojsky generála Torstensona. Hrad byl jako sídlo opuštěn a dále využíván pouze ke skladovacím účelům. Na počátku 19. století nechali noví vlastníci Mnizskové a Stadničtí upravit několik místností k obývání, hospodářské budovy na nádvoří byly přestavěny na hájovnu. Za první republiky užíval hrad Klub českých turistů, který ho zpřístupnil a zřídil zde noclehárnu s kapacitou 20 lůžek.
Dne 21. srpna 1946 byla ve znojemské Besedě obnovena činnost Klubu československých turistů, jehož hlavním úkolem mělo být zřízení rekreačních míst, která za války zanikla. Trausnický mlýn se nacházel v majetku ZME a budova restaurace byla pustá a prázdná, krytina střechy rozebrána a tím se také poslední poschodí budovy nacházelo v neobyvatelném stavu, rekreační místo Devět mlýnů převzala vojenská správa, která si zde zřídila vojenské rekreační středisko a Nový Hrádek s bytem hajného a s turistickou noclehárnou pustl a chátral.
Smutný osud Nového Hrádku. Na půl cesty ze Znojma do Vranova je zřícenina Nového Hrádku, umístěna v romantickém údolí řeky Dyje, o němž bylo již napsáno mnoho krásné poesie i prosy. Za okupace Nový Hrádek chátral a co dobrého v něm ještě zůstalo — byla to zejména slušně zařízená a vybavená turistická noclehárna — to bylo v době revoluční nesmyslně zničeno. Mládež z nově osídlených okolních obcí se pouštěla na dobrodružné výpravy na Nový Hrádek, který asi za celou dobu svého trvání podobných nezažil. Bodrá mládež vytrhala nejen lůžka a dřevěné pažení kolem nich, ale i okna, dveře, podlahu i sporák a když nic nezůstalo, vylamovala kameny z hradebních zdi a házela je na nádvoří. Měl tedy německý vandalismus mezi novými hraničáři velmi učenlivé žáky a následovníky. Němci alespoň věděli, proč ničí pomník staré české slávy, ale naše nová česká mládež v pohraničí by měla míti k památce našich slavných dějin větší úctu. My, kteří to krásné naše Podyjí máme, tolik rádi, prosíme nové usedlíky: Když jste již rozebrali na Novém Hrádku noclehárnu a hájenku, nechte nám tam aspoň tu zříceninu. JK.—Stráž na Dyji, 30. 01. 1948[4]
Po roce 1948 se hrad ocitl v přísně střeženém hraničním pásmu a byl zde zakázán vstup. Nový Hrádek byl znovu zpřístupněn až roku 1992; od roku 1995 je na koruně zdi přední části hradu dřevěný ochoz, ze kterého je výhled do okolní krajiny a údolí řeky Dyje pod hradem.
Příroda
Hrad je domovem mnoha vzácných druhů živočichů a rostlin. Vyskytuje se zde například největší český had užovka stromová, ve sklepení zimuje přes 10 druhů netopýrů, například netopýr velký, netopýr černý a vrápenec malý. Na nádvoří v letních měsících zalétá vzácná včela drvodělka fialová, brouci roháči, zlatohlávci a velké množství motýlů, mezi nimi také ohrožený jasoň dymnivkový; kvete zde divizna nádherná, užanka uherská nebo brambořík nachový. Na vápník bohatá suť pod hradem vyhovuje žebřici pyrenejské nebo vzácnému hřibu skvrnitému.
Galerie
Dobová litografie hradu z první poloviny 19. století od malíře A. F. Kunikeho
Nádvoří s budovou bývalé hájovny
Nádvoří mladšího hradu
Nádvoří staršího hradu
Vyhlídkový ochoz na koruně zdi mladšího hradu
Vstupní brána byla osazena v roce 1992
Hrad je domovem vzácné užovky stromové
Ještěrka zelená na dřevěném ochozu hradní vyhlídky
Divizna nádherná
Pamětní deska u brány připomíná znojemské skauty, pro které se stal hrad za první republiky oblíbeným místem setkávání.
Odkazy
Reference
- ↑ Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-19]. Identifikátor záznamu 126214 : Hrad Nový Hrádek, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].
- ↑ Zámek Vranov nad Dyjí se zříceninou hradu Nový Hrádek [online]. Národní památkový ústav [cit. 2016-11-05]. Dostupné online.
- ↑ KROUPA, Petr. Hrad Nový Hrádek u Znojma. Průzkumy památek. 2004, roč. 11, čís. 2, s. 95–114. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-22.
- ↑ RYCHTÁŘ, Jan. Digitální knihovna. www.digitalniknihovna.cz [online]. [cit. 2019-02-10]. Dostupné online.
Literatura
- KACETL, Jiří; LAZÁREK, Petr; MOLÍK, David. Hrady a zámky moravsko-rakouského Podyjí slovem = Burgen und Schlösser des österreichisch-mährischen Thayatals in Wort. Znojmo: Jihomoravské muzeum ve Znojmě, 2013. 80 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86974-12-5. (česky, německy)
- KACETL, Jiří; LAZÁREK, Petr; MOLÍK, David. Hrady a zámky moravsko-rakouského Podyjí obrazem = Burgen und Schlösser des österreichisch-mährischen Thayatals in Bild. Znojmo: Jihomoravské muzeum ve Znojmě, 2013. 34 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86974-13-2. (česky, německy)
- KROUPA, Petr. Hrad Nový Hrádek u Znojma. Průzkumy památek. 2004, roč. 11, čís. 2, s. 95–114. Dostupné online [cit. 2020-08-18]. ISSN 1212-1487.
- KYNCL, Tomáš; ŠABATOVÁ, Lenka. Dendrochronologické datování dřeva ze zříceniny hradu Nový Hrádek. Průzkumy památek. 2004, roč. 11, čís. 2, s. 114–118. Dostupné online [cit. 2020-08-18]. ISSN 1212-1487.
- PLAČEK, Miroslav; ŠIMEČEK, Pavel; SKÁLOVÁ, Veronika. Copuli lapidum (Hromady kamení). Svazek III. Hrady a hrádky v povodí Dyje a Jevišovky. Brno: Národní památkový ústav, 2008. 76 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86752-65-5. S. 40, 41.
- OBŮRKOVÁ, Eva. Orlí hnízdo v Podyjí. Lidové noviny. Praha: MAFRA, 12. srpen 2023, roč. XXXVI, čís. 186 [příloha Relax], s. IV. ISSN 0862-5921.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Nový Hrádek na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Těžištěm výskytu divizny nádherné (Verbascum speciosum) je východní Evropa a část Asie, v České republice patří mezi vzácné druhy.
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří hradu Nový Hrádek u Lukova. Průčelí bývalé hájovny porůstá letitý břěčťan.
Podle zdroje jde o Nový Hrad u Blanska, rytina F. A. Hebera z roku 1848, ale jde o Nový Hrádek u Znojma. V uvedené publikaci došlo k hrubému omylu (nebyl jediný).
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
The lookoutpoint on the top of the Nový Hrádek Castle (Czech Republic).
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Pamětní deska za branou hradu Nový Hrádek u Lukova. Osazena byla roku 1947 na památku osmi skautů, kteří padli v bojích druhé světové války.
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Mladší část Nového Hrádku u Lukova (tzv. Mladší, Horní, nebo také Přední hrad) pochází z období patnáctého století.
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Původní hradní jádro Nového Hrádku u Lukova (tzv. Starší hrad) pochází z druhé poloviny čtrnáctého století a je velmi dobře zachovalou ukázkou hradu s plášťovou zdí.
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
The lookoutpoint on the top of the Nový Hrádek Castle (Czech Republic).
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Užovka stromová (Zamenis longissimus) je největším plazem na území České republiky, její délka může přesahovat dva metry.
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří tzv. Staršího hradu.
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Hlavní brána hradu Nový Hrádek u Lukova.
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Sameček ještěrky zelené (Lacerta viridis).
Autor: Hildegarda von Hildegardenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádvoří tzv. Mladšího hradu.