Novogotika

Gotický templ – vyhlídkový pavilon v parku u zámku Krásný Dvůr, 1793–1796
Westminsterský palác (britský parlament), 1840–1860
Katedrála svatého Václava v Olomouci, novogotická přestavba 1883–1892
Královská zemská porodnice u Apolináře v Praze
Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámek Lednice

Novogotika (neogotika, pseudogotika) je evropský umělecký směr, který se řadí mezi historizující slohy. Objevil se v Anglii v polovině 18. století, v architektuře Evropy a severní Ameriky se významněji projevoval v 19. a 20. století. Navracel se ke gotice, ze které vycházel.

Historie

Tendence navracet se k historickým gotickým formám se objevuje již před vznikem samostatného slohu, například v pracích Christophera WrenaOxfordu. V českém prostředí se tak dělo v osobité formě barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho.

Pro rozvoj anglické architektury gotic revival je mezníkem stavba Strawberry Hill House od roku 1749. Postavil si jej tvůrce žánru gotický román a obdivovatel a propagátor anglické gotiky Horace Walpole. Hlavní rozmach však i v Anglii nastal v 19. století, například ve stovkách děl neobyčejně plodného George Gilberta Scotta nebo ve Westminsterském paláci, sídle britského parlamentu.

Do pevninské Evropy se gotické formy dostávají v 19. století například v podobě romantických stavbiček anglických parků, imitována je i přímo anglická gotika, například na zámku Hluboká. Vlastní novogotický styl se však prosazuje až kolem poloviny století, kdy se rozvíjí průzkumy domácích památek a studium vývoje gotického slohu. Novogotika se pak uplatňuje nejen při výstavbě nových objektů, ale také při puristické obnově historický budov a jejich dostavbách.

Příklady staveb

V Česku

Ve světě

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Palace.of.westminster.arp.jpg
Le due più famose torri del palazzo di Westminster sono la Victoria Tower (a sinistra) e la St. Stephen's Tower (che ospita il Big Ben, a destra).
Zámek - Lednice 2.jpg
Autor: Alena Tučímová, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Column impost.svg
Autor: Ssolbergj, Licence: CC BY-SA 3.0
The impost of a column.
Praha porodnice u Apolináře vstup 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha, porodnice u Apolináře
Krásný Dvůr, park 13b.jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Park u zámku Krásný Dvůr v okrese Louny - Gotický templ.