Novomoskovsk (Rusko)

Novomoskovsk
Новомосковск
Městský úřad
Novomoskovsk – znak
znak
Novomoskovsk – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška240 m n. m.
Časové pásmoUTC+3[1]
StátRuskoRusko Rusko
Federální okruhCentrální
OblastTulská
Novomoskovsk na mapě
Tulská oblast na mapě Ruska
Novomoskovsk
Novomoskovsk
Město na mapě Tulské oblasti
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha74,7 km²
Počet obyvatel119 697 (2021)[2]
Hustota zalidnění1 602,4 obyv./km²
Správa
StarostaYelena Anatolevna Kozina (od 2013)
Vznik1930
Oficiální webwww.nmosk.ru
Telefonní předvolba(+7)48762
PSČ301650, 301660, 301670
Označení vozidel71
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Novomoskovsk (rusky Новомосковск), do roku 1933 Bobriki (Бобрики) a poté do roku 1961 Stalinogorsk (Сталиногорск), je město v Rusku, v jeho evropské části, 220  km jižně od Moskvy, má 130 000 obyvatel. Je významným průmyslovým centrem Tulské oblasti a je místem, kde pramení řeky Don a Šat.

Historie

Pomník padlým ve válce

Původní osada, nacházející se na místě Novomoskovska, měla název Bobriki, po šlechtické rodině Bobrinských.

V rámci první pětiletky, po rozhodnutí o intenzivní těžbě uhlí a o výstavbě mohutného chemického kombinátu Azot (dusíkatá hnojiva), bylo, prakticky na zelené louce, od roku 1930 budováno město Bobriki. Následoval prudký nárůst počtu obyvatel, když byla v roce 1933 uvedena do provozu nová tepelná elektrárna a chemický kombinát zahájil první produkci. V témže roce bylo město přejmenováno na Stalinogorsk.

V době druhé světové války bylo město v rámci bitvy před Moskvou Němci nejprve obklíčeno a poté i obsazeno, ale pouze na dobu 17 dnů - 25. 11.-12. 12. 1941. Poté byli Rudou armádou přinuceni němečtí vojáci ustoupit.

V roce 1957 byl Stalinogorsk zařazen do Tulské oblasti a v roce 1961 byl přejmenován na Novomoskovsk. V průběhu devadesátých let byla utlumena těžba uhlí a ve městě se objevili západní investoři (Knauf, Procter&Gamble).

Charakteristika

Podnebí

Město se nachází v pásmu mírného klimatu, s kontinentálním charakterem, vyznačujícím se vyššími rozdíly mezi maximální a minimální teplotou. Roční úhrn srážek je asi 600 mm.

Okolní krajina

Krajina v okolí města je mírně zvlněná až rovinatá, částečně zalesněná (asi 5% plochy). V okolí města je množství jezer a zaplavených dolů, nejvýznamnějším vodní nádrží je severně od města nacházející se Šatské jezero, prameniště řeky Šat. Městem prochází rozvodí mezi Černomořským a Kaspickým úmořím.

Altánek na Komsomolské třídě

Urbanismus

Centrální část Novomoskovsku tvoří pravoúhlá síť ulic, hojně lemovaných vzrostlou zelení, zpravidla s volně přístupnými a průchozími vnitrobloky. Osy města tvoří dvě významné třídy s parkovou úpravou mezi směrově rozdělenými komunikacemi, ulice Moskovskaja a Komsomolskaja. Po Moskevské ulici původně vedla železniční trať s nádražím v prostoru křížení obou ulic, později byla ale železnice odsunuta na západní okraj města.

Novější výstavba, navazující na centrum především ze severu, už pravoúhlý koncept ulic opustila. ´

Velké průmyslové závody a elektrárna se převážně nachází mimo město, většinou dále na severu.

Průmysl

Novomoskovsk je významným průmyslovým centrem, s významným průmyslem chemickým, spotřebním, potravinářským a průmyslem stavebních hmot. Zejména imise chemického průmyslu ale představují nezanedbatelnou ekologickou zátěž pro město a okolí.

V novomoskovské oblasti se vyskytují zásoby uhlí, sádrovce, pyritu a keramických hlín. Předtím, než byla těžba uhlí v devadesátých letech utlumena, býval Novomoskovsk městem horníků. Dnes se zde těží převážně suroviny pro průmysl stavebních hmot.

Doprava

Silničně je Novomoskovsk napojen především dálničním přivaděčem z dálnice A4 / E115 "Don" z Moskvy do Voroněže. Městem prochází elektrizovaná železniční trať, je zde autobusové spojení z Moskvy, Tuly a řady dalších měst..

Městská a příměstská hromadná doprava je zajišťována zejména sítí mikrobusů a autobusů.

Vzdělání, kultura a sport

Divadlo

Ve městě se nachází pracoviště Akademie věd, výzkumných ústavů, středních a vysokých škol. Působí zde pravidelné Divadlo V. M. Kačalina, má zde sídlo symfonický orchestr. Jsou tu výstavní sály, knihovna a nachází se tu muzea regionálního významu. Ve městě vychází několik novinových titulů, nejstarší "Novomoskovská pravda" (od 1930), působí rozhlasové stanice. Na území města nalezneme řadu sportovišť, zimní a fotbalový stadion, bazén.

Zajímavosti

Pramen Donu a Šatu

Sousoší u pramene Donu
Dětská železnice

V blízkosti Dětského parku, u ulice Komsomolskaja, se nachází pramen Donu. Dále po proudu pokračuje kaskádou hrází a vodních ploch. Původně bylo za společný pramen řek Don a Šat považováno Ivanovo jezero v prostoru dnešního Šatského jezera. Z důvodu různých vodohospodářských úprav a nakonec i stavby železnice, byl Don od Ivanova jezera zcela odříznut. Proto byl jako pramen Donu označen jiný tok a následně z důvodu rozvoje města přeložen. V blízkosti pramenu se nachází alegorické sousoší dvou chlapců na koních, "bratrů" Don a Šat, řek, které pramení na jednom místě, pak se jejich cesty rozejdou, aby se zase k sobě přiblížili (Šat už ve vodách Volhy) těsně před tím, než se každý vlije do jiného moře.

Dětská železnice s expozicí

Dětský park okružuje úzkorozchodná dětská železnice se třemi zastávkami. Je v provozu od roku 1953. Okruh má délku 1,94 km, celková délka kolejí, včetně nádraží, depa apod. je 2,7 km. Doba provozu vlaků je od května do srpna a za tu dobu převeze přibližně 25 000 dětských pasažérů. Velkou část personálu zajišťují děti a mládež, na jedné směně je jich 70. V blízkosti stanice Berjozky je kámen, pod nímž je uloženo poselství budoucím pionýrům, které má být otevřeno v roce 2022.

Utopená BM-13 Kaťuša

Při bojích o Novomoskovsk užívala Rudá armáda také raketomety Kaťuša. Začátkem prosince 1941 se jeden z nich, na podvozku pásového tahače STZ-5, propadl pod led Šatského jezera. Ležel na dně 47 let, až do roku 1988, kdy byl z hloubky 8 m vytažen, zrestaurován a nyní stojí u muzea na Komsomolské třídě.[3]

Vzdálenější místa

  • Směrem na jihovýchod, ve vzdálenosti několika desítek kilometrů od města se nachází jedno z nejvýznamnějších bojišť ruské historie, Kulikovo pole, kde Dmitrij Donský, velící sjednoceným ruským vojskům, porazil vojska mongolské Zlaté hordy dřív, než se k nim proti Rusům stačila připojit vojska litevská.

Partnerská města

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Новомосковск_(Тульская_область) na ruské Wikipedii a Новомосковская детская железная дорога na ruské Wikipedii.

  1. Ruský federální zákon 248-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2014-07-21 [cit. 2014-11-05]. (rusky) 
  2. Итоги Всероссийской переписи населения 2020 года (по состоянию на 1 октября 2021 года). Dostupné online.
  3. Archivovaná kopie. www.nmosk.ru [online]. [cit. 2014-08-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-28. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Novomoskovsk (Tula oblast).png
Novomoskovsk (Tula oblast), flag
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Novomoskovsk Komsomolskaja.jpg
Autor: Karel x, Licence: CC0
Komsomolskaya street
Train for children.jpg
Autor: Karel x, Licence: CC BY-SA 4.0
Children's railway in Novomoskovsk
Map of Russia (2014–2022) - Tula Oblast.svg
Autor: Stasyan117, Licence: CC BY-SA 4.0
Тульская область на карте России
Names of victims WW2.jpg
Autor: Karel x, Licence: CC0
Novomoskovsk_Memorial WW2
Novomoskovsk Town Hall.JPG
(c) Fastboy na projektu Wikipedie v jazyce ruština, CC BY-SA 3.0
Здание администрации г. Новомосковска (ул. Комсомольская, 32).
Coat of Arms of Novomoskovsk (Tula oblast).png
Novomoskovsk (Tula oblast), coat of arms
Don origin.jpg
Autor: Karel x, Licence: CC BY-SA 4.0
Statue near the origin of Don River
Teater Novomoskovsk (Russia).jpg
Autor: Karel x, Licence: CC BY-SA 4.0
Teater at Oktyabrskaya street