Novosibirská vodní elektrárna

Novosibirská vodní elektrárna
Poloha
KontinentAsie
StátRusko
KrajNovosibirská oblast
MěstoNovosibirsk
Souřadnice
Hydrologické údaje
Povodí řekyOb
Roční průtok2 080 m³/s
Vodní elektrárna
Výkon současný485 MW
Typ turbínyKaplan
Ostatní
Stavprůtoková
Začátek výstavby1950
Dokončení1961
Kód památky5400021000

Novosibirská vodní elektrárna (rusky Новосибирская ГЭС) je vodní dílo na řece Ob. Kromě výroby elektrické energie splňuje požadavky Novosibirské oblastí na dodávku vody, říční plavbu a zavlažování. Je významným regulačním prvkem západní části energetické soustavy Sibiře. Architektonické části byly vyhlášeny národní technickou památkou Ruska.

Všeobecné informace

Návodní část přelivové části

Vodní dílo je umístěno nad městem Novosibirsk 2986 km od ústí řeky. Naplněním nádrže vznikla Novosibirská přehradní nádrž o celkovém objemu 8,8 km3 a užitečném objemu 4,4, km3.

Celková délka přehradního systému je 4 843 m, z toho 418 m připadá na betonové konstrukce. Na levém břehu navazuje betonová část na 311 m dlouhou a na pravém břehu na 1064 m dlouhou zemní sypanou hráz.

Betonová část se skládá z tělesa elektrárny, jejíž návodní část je součástí přehradního systému a přelivovou část. V elektrárně o délce 224 m pracuje na spádu 17 m sedm vertikálních Kaplanových turbín o průměru 8 m a hltnosti 495 m3/s. Šest turbín dává výkon výkon 70 MW, jedna turbína pracuje o výkonu 65 MW.  Celkový výkon elektrárny je tak 485 MW.

Přelivová hráz obsahuje 8 přelivových polí o délce 20 m, každá o propustnosti 1 150 m3/s. Včetně spodních přelivů elektrárny a hltností turbín umožňuje vodní dílo přeliv 22 065 m3/s.

Říční plavbu zajišťuje tříkomorový, jednocestný zdymadlový systém.

Elektřina z generátorů je dodávána do pěti hlavních výkonových transformátorů a do sítě je distribuována do 12 vedení 10 x 110 kV a 2 x 220 kV.

Dlouhodobá průměrná roční výroba se pohybuje kolem hodnoty 1,69 miliardy kWh.

Historie vodního díla

První projekt na vybudování vodní elektrárny v blízkosti Nikolajevsku (od roku 1925 Novosibirsk) vznikl ještě za carské vlády. Jednalo se pouze o využití toku řeky Inja (46 m3/s). Výstavbě zamezila první světová válka. Výstavba tepelné elektrárny v oblasti se objevila již v požadavcích prvního Plánu elektrifikace Ruska GOELRO v prosinci 1920. Samotný veletok Ob se objevuje v návrzích z let 1933 -1934, a to především v úseku mezi Barnaulem a Novosibirskem. Prudký nárůst průmyslového významu Novosibirsku během Velké vlastenecké války vyvolal i intenzivní požadavky na podporu elektrické soustavy vodním dílem. Projekt na výstavbu v dnešní podobě byl schválen Radou ministrů SSSR v roce 1950.

V roce 1951 začaly výkopové práce na suché jámě elektrárny a přelivové hráze. První kubík betonu byl do základů elektrárny položen v roce 1953. Na začátku roku 1955 došlo k betonování přelivové hráze.

K překrytí původního koryta byl určen říjen 1956. Nákladní automobily vyklápěly kameny a štěrk rovnoměrně do koryta řeky z pontonového mostu. Nápor větru však vazbu pontonového mostu přetrhl a v dalších dnech pak poprvé v historii došlo k překrývání širokého toku kontinuální navážkou z obou břehů. Tok Obu byl v původním řečišti zastaven 5. listopadu 1956.

V následujícím roce došlo k částečnému plnění nádrže a 10. listopadu 1957 byla spuštěna první hydroenergetická jednotka. Stěny a střecha elektrárny v té době ještě nebyly hotovy a jednotka pracovala pod stanem. Ke konečnému naplnění nádrže došlo v roce 1959, kdy byla do provozu uvedena poslední jednotka a elektrárna začala pracovat při plném výkonu. Do nepřetržitého provozu bylo dílo uvedeno 12. srpna 1961.

Současnost a budoucnost

Vodní dílo (mimo zdymadlového systému) je majetkem společnosti RusHydro. Ve spolupráci s ukrajinskou firmou Turboatom Charkov dochází k rekonstrukci turbín i řídících systémů. Koncem roku 2019 dosáhne celkový výkon elektrárny hodnoty 490 MW.

Novosibirská vodní elektrárna byla od počátku víceúčelovým zařízením, kde kromě hlavního energetického účelu plnila i funkci v říční plavbě, v zásobování města vodou a v zajištění spádového zavlažování Kulundské stepi. Začátkem tisíciletí ustoupila zavlažovací funkce do pozadí, zatímco do popředí se dostalo zásobování třetího největšího města Ruska vodou. Ve srovnání s ostatními sibiřskými elektrárnami nejsou výkon i výroba elektrické energie příliš významné. Vzhledem k reliéfu západosibiřským toků je však v oblasti jediným větším zdrojem vodní energie, která je pro udržovaní stability energetického systému nepostradatelná. Její význam ještě více vzrostl po rozpadu Sovětského Svazu, kdy se sovětské elektrárny Buchtarminská a Usť-Kamenogorská na Irtyši ocitly na území samostatného Kazachstánu.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

  • Keller R., Gewaesser und Wasserhaushalt des Festlandes, 250 stran, TVG Leipzig, 1962
  • Linsley R.K., Applied hydrology, 759 str. McGraw-Hill, 1968
  • Гидроэлектростанции России.: Tiskem Institutu Гидропроект - Санкт-Петербург, 1998. — 467 stran
  • Klaus Gestwa: Die Stalinschen Grossbauten des Kommunismus, R. Oldenbourg Verlag, Mnichov, 2010. - 670 stran

Související články

Média použitá na této stránce

NovosibHPP 02.JPG
Autor: Сайга20К, Licence: CC BY-SA 3.0
ОРУ Новосибирской ГЭС
Вид на ОбьГЭС с набережной.JPG
Autor: Pather alexiy, Licence: CC BY-SA 3.0
Вид на ОбьГЭС с набережной
NovosibHPP 10.JPG
Autor: Сайга20К, Licence: CC BY-SA 3.0
Водосбросная плотина Новосибирской ГЭС
003 Общий вид Ново-Николаевского поселка (cropped).jpg
Ново-Николаевский посёлок расположен на правом берегу Оби и речке Каменке, впадающей в неё на земле, принадлежащей кабинету его императорского величества и входящей в состав Алтайского Горного округа. Вызванный к жизни проведённой железной дорогой посёлок разрастается с замечательной, чисто американской быстротой, приобретая с каждым годом всё большее значение благодаря выгодному своему местоположению. Посёлок раскинулся на протяжении восьми квадратных вёрст и представляет характерную картину кипучей, лихорадочной жизни первых пионеров в новом крае: вырастает изба поселенца, к ней прилепляется другая, третья и так образуются целые улицы домов, нередко кривых, с невыкорчеванными пнями, но всегда полных куда-то стремящихся деловых людей. Посёлок делится на шесть улиц и сорок кварталов.
NovosibHPP 04.JPG
Autor: Сайга20К, Licence: CC BY-SA 3.0
Силовой трансформатор Новосибирской ГЭС
NovosibHPP 14.JPG
Autor: Сайга20К, Licence: CC BY-SA 3.0
Втулка рабочего колеса гидротурбины ПЛ 30-В-800 Новосибирской ГЭС
NovosibHPP 01.JPG
Autor: Сайга20К, Licence: CC BY-SA 3.0
Лопасти гидротурбины Новосибирской ГЭС
NovosibHPP 03.JPG
Autor: Сайга20К, Licence: CC BY-SA 3.0
Здание Новосибирской ГЭС, вид с нижнего бьефа
NovosibHPP 12.JPG
Autor: Сайга20К, Licence: CC BY-SA 3.0
Машинный зал Новосибирской ГЭС