Novozélandská kuchyně
Novozélandská kuchyně (anglicky New Zealand cuisine) je směsicí kuchyní obyvatel Nového Zélandu, mezi něž patří domorodí obyvatelé Maorové, potomci evropských kolonizátorů (Pākehā), i přistěhovalci, kteří pocházejí převážně z Asie, využívající lokální produkty, ke kterým patří zejména vinná réva, maso, mléčné výrobky a mořské plody.
Maorská kuchyně
Maorové, domorodí obyvatelé Nového Zélandu, se tradičně živili hlavně rostlinami, jako jsou kapradinové výhonky (pikopiko), batáty (kūmara), taro, mořskými řasam (karengo) a hmyzem. Jídelníček si doplňovali rybami, mořskými plody a také divokými ptáky. Jídlo tradičně připravovali, jako ostatní Polynésané, v zemní peci. Tento způsob přípravy se nazývá hāngi. Dnes je tento způsob přípravy potravin oblíbený po celém Novém Zélandu. Takto se dnes připravují hlavně brambory, batáty, kuřecí, vepřové a jehněčí maso či nádivka. [1] Boil-up, další maorské jídlo, je hustá polévka z vepřových kostí, batátů, dýně, divokých rostlin (potočnice lékařská) a jiné zeleniny. [2]
Kuchyně Pākehā
Pākehā je maorský výraz pro obyvatele Nového Zélandu, kteří jsou evropského původu. Jedná se hlavně o první kolonizátory a jejich potomky, kteří jsou převážně britského a irského původu. Ti jednak přinesli nové suroviny, které obohatily maorskou kuchyni (pšenice, dýně, brambory, nové druhy sladkých brambor, vepřové, jehněčí), a zároveň se zde snažili šířit své pokrmy, které jsou dnes součástí moderní novozélandské kuchyně. Pākehā zde začali připravovat čaj, pivo a různé druhy Brity oblíbeného pečiva, kupříkladu scones (čajové koláčky).
Britský vliv vykazují i jiná, na Novém Zélandu oblíbená jídla, například fish and chips nebo různé koláče (pies) nadívané masem.
Současný stav
Jak již bylo řečeno, novozélandská kuchyně v sobě mísí prvky tradiční maorské kuchyně, jídla a suroviny evropských kolonizátorů (Pākehā), přistěhovalců z Asie (indická, thajská, malajská, čínská nebo japonská kuchyně) a také jídla pocházející původně z Austrálie.
Novozélandská kuchyně využívá zejména obilniny, mořské plody a ryby (ryby Parapercis colias, Pagrus auratus, hoki, červenice atlantská, losos, dále mlže Paphies ventricosa a Bluff oyster, zelené mušle Perna canaliculus a raky).[3] jehněčí, vepřové a hovězí maso, drůbež, mléčné výrobky, různé druhy zeleniny (brambory, batáty, dýně atd.), ovoce (kiwi, vinná réva, tamarilo). [4]
K oblíbeným pokrmům patří fish and chips, barbecue (jehněčí, mořské plody, hovězí) či maso a zelenina připravené tradiční maorskou metodou v zemní peci - hāngi [4], dezerty pocházející z Nového Zélandu (pavlova, Afghan biscuit, hokey pokey ice cream), původně australská jídla, například lamington či vegemite či tradiční asijská jídla (suši, pad thai).
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku New Zealand cuisine na anglické Wikipedii.
- ↑ The Hangi [online]. Wellington: Genuine Maori Cuisine, Epuro Hands International Limited, 2005 [cit. 2011-11-20]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ WONGKAEW, Syrie. Maori Boil-Up [online]. Australian / NZ Food Blog [cit. 2011-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-10-02. (anglicky)
- ↑ Food: The Essential A-Z Guide. [s.l.]: Murdoch Books Pty Limited, 2011. ISBN 978-1742663937. S. 260. (angličtina)
- ↑ a b A taste of New Zealand cuisine [online]. New Zealand [cit. 2011-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-09-07. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Novozélandská kuchyně na Wikimedia Commons
- (anglicky) New Zealand Recipes - Recipes Wiki
- (anglicky) "Food, drink and dress" in Te Ara: The Encyclopaedia of New Zealand
Média použitá na této stránce
Autor: Einalem, Licence: CC BY-SA 2.0
Preparation of a modern hāngi for tourists at Mitai, Rotorua
© Andrew Dunn, http://www.andrewdunnphoto.com/, CC BY-SA 2.0
Fish and chips on the seafront at Hunstanton, Norfolk UK. In this instance the fish is deep fried plaice.