Nymburská radnice

Nymburská radnice
Renesanční radnice
Renesanční radnice
Účel stavby

sídlo městského úřadu

Základní informace
Slohrenesance
Výstavba1524–1526
Poloha
AdresaNymburk, ČeskoČesko Česko
UliceNáměstí Přemyslovců
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky31917/2-1892 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nymburská radnice se nachází na náměstí Přemyslovců v centru středočeského okresního města Nymburk. Je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie

Jako první městská rychta sloužil gotický královský hrad (stával v místech dnešního okresního soudu), založený Přemyslem Otakarem II. současně s městem. Spíše než o hrad se jednalo o kamenný dům opatřený kulatou nárožní věží a přistavěný k hradbám hned vedle fortny. Toto opevněné sídlo označované jako Kamenný dům bylo určeno potřebám panovníka, pokud by na svých cestách královstvím zavítal do Nymburka. Městská rychta je zde zmiňována koncem 13. století v roce 1293.

Nejstarší radnice byla postavena ve 14. století na západním nároží východní části jižní strany náměstí (dům č. p. 14 – nynější budova České spořitelny). V tomto gotickém domě se radní scházeli až do roku 1526, kdy dům přestal potřebám vzkvétajícího města vyhovovat. Od roku 1526 mohli již konšelé zasedat v nové honosné budově, vystavěné na severním nároží západní strany náměstí.

Renesanční budova

Lavička Bohumila Hrabala před budovou radnice. V zimních měsících je přístupná ve veřejných prostorách radnice

Budovu nové městské radnice nechali nymburští konšelé vystavět v letech 1524–1526, zcela dokončena byla až v roce 1546. Původní stavba měla bohatou renesanční výzdobu – krásný renesanční štít do náměstí, vížky a hlavní věž se dvěma zvony a s hodinami. Do náměstí bylo otevřeno podloubí, v 1. patře vystupoval z průčelí renesanční arkýř či pavlač. Portál a průčelí bylo zdobeno malbami, stejně jako klenby pod podloubím. V letech 1631 a 1634 byla poničena Sasy a následně v roce 1639 znovu, tentokrát Švédy. V roce 1686 navíc vyhořela a opravena byla jen „nuzně“. Po velkém požáru v roce 1838 pak byla nevhodně klasicistně upravena, podloubí zazděno, okna zmenšena a štít omítnut. Zůstal jen historický znak a několik drobných kamenných plastik. V tomto neutěšeném stavu pak zůstala budova dlouhá desetiletí.

Ve válečných letech 1939 až 1940 prošla radnice velkou rekonstrukcí pro potřeby tehdejšího okresního úřadu, která alespoň z části nevhodné stavební úpravy napravila.

Popis

Do dnešní doby se zachovala štuková výzdoba prostoru za mázhauzem vpravo při ulici a kamenná deska s latinským nápisem. V exteriéru domu zůstal zachován původní renesanční kamenný znak města (datovaný 1546), část oken s profilovaným ostěním, kamenná deska s reliéfem hlavy šaška, kamenná destička s reliéfem slunce, bohatý renesanční portál, reliéf mužské hlavy s vousem (pravděpodobně podobizna renesančního stavitele). V místním muzeu je uložena část zachovaného prkenného záklopu stropu, zbytek kdysi jistě bohatých malovaných trámových stropů. V přízemním vstupním mázhauzu se středovým sloupem nesoucím klenbu byla navíc instalována bronzová plastika českého lva od Břetislava Bendy, držícího městský znak.

Generální rekonstrukce celé radnice a její přístavby podél Boleslavské třídy proběhla v letech 2003–2004. Od roku 2005 v budově sídlí městský úřad.

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-07-29]. Identifikátor záznamu 143464 : Radnice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Nymburk, radnice.jpg
Autor: H2k4, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Nymburk radnice 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Nymburská radnice
Radnice-nymburk.jpg
Autor: Mestonymburk, Licence: CC BY-SA 3.0
Renesanční radnice
Nymburk, radnice, nárožní socha svatého Václava.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Nymburk, okres Nymburk. Náměstí Přemyslovců 163/20 a Boleslavská třída, radnice, socha na nároží. Bronzová plastika sv. Václava od Břetislava Bendy z konce 30. let 20. století.
Nymburk radnice a pán.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Nymburská radnice
Nymburk, znak města na radnici.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Nymburk, okres Nymburk. Náměstí Přemyslovců 163/20, radnice, reliéf se znakem města.