Oľga Belešová

Oľga Belešová
Narození8. května 1965 (59 let)
Bratislava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
ChoťMasahiko Shiraki

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oľga Belešová (* 8. května 1965 Bratislava) je slovenská herečka, autorka a moderátorka.

Na jevišti hrála již jako osmiletá. Deset let byla členkou dětského divadelního souboru Ludus. Vystudovala žurnalistiku na FF Univerzitě Komenského v Bratislavě. Pracovala jako novinářka v denících Práca, Pravda a SME, poté v týdenících TV oko a Nedeľná Pravda. Kromě toho je známá i jako autorka a interpretka v rádiu i televizi. Během novinářské kariéry hrála v divadle GUnaGU, kde za 20 let působení vytvořila množství komediálních i dramatických postav, dále ve Studiu L+S a Divadle Aréna a v současné době působí i v dalších divadlech. Na některých představení se podílí i autorsky.

Je divadelní, televizní, rozhlasová i dabingová herečka, od roku 2002 působí jako herečka podnikatelka. Je autorkou originálních představení: Len tak ľahučko, Ďefčátko, Urgetný príjem'. Na některých dalších se podílí jako spoluautorka: John a Yoko (spolu s manželem, novinářem Masahikom Shiraki, za hru získali ocenění Zlatý gunár na Kremnických gagoch), Modelky, Telenovela, Pravdivý príbeh Oľgy B. – ženy so zlatými rukami, Poradňa krásy Šereď, Baby na palube.

Ve Slovenské televizi byla téměř deset let scenáristkou a moderátorkou cyklu Umenie/divadlo a tanec. Ve Slovenském rozhlase byla dva roky autorkou a hostitelkou v zábavné talk show Meno mesto zviera vec. Má ráda tvorbu pro děti. V rozhlase nahrála cyklus pohádek na dobrou noc Pán Áčik od Jána Uličianského. Kromě toho nahrála i slovenskou verzi audioknihy Dušana Taragela: Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče (1997) – údajně jde o první audioknihu na Slovensku. V nejnovějším projektu pro děti Mimi a Líza propůjčila svůj hlas několika postavám. Jde o původní slovenský seriál kreslených televizních večerníčků a rozhlasový seriál Kataríny Kerekesové.

Od roku 2015 moderuje na RTVS pořad pro seniory s názvem Generácia – zlaté roky života. Kromě toho se pravidelně objevuje i v dalších projektech jako například Chart Show. Svůj hlas propůjčila několika televizním a rádiovým reklamám.

Filmografie

  • 1999: Zborovňa (profesorka Laura Chudá)
  • 2008: Obchod so šťastím (Vierča)
  • 20082014: Profesionáli (sousedka Beatrix Bežná) – za tuto roli byla dvakrát nominovaná na cenu OTO
  • 2011: Gympel TV
  • 2011: Zita na krku
  • 2012: Ordinácia v ružovej záhrade
  • 2014–současnost: Búrlivé víno (Drahuša Chrobáková)

Televize a moderování

  • 2015: RTVS – Generácia – zlaté roky života – relace pro seniory

Divadlo

  • GUnaGU – představení: Len tak ľahučko (1994), Ďefčátko (2000), John & Yoko (2007) a predstavenie pre deti: Baba Jaga a Majkl Džeksn (2002)
  • SND (činohra) – představení: Demokrati, kde byla za postavu Hanky nominovaná na Divadelní ocenění sezóny DOSKY
  • L+S – hrála v představení Slovenský raj spolu s Milanem Markovičem, Rasťou Piškem, Gabikou Škrabákovou a Jurajem Predmerským
  • Divadlo Aréna – komedie Boh masakra (2007), Perfect days, dříve hra Absolvent (2010) a pro děti Červená čiapočka podľa líšky (2007)
  • Teatro Wustenrot (bývalé West) – představení Prípad čiernej vdovy s Jožou Pročkem a Romanem Pomajbem
  • Divadlo v podpalubí (Loď Adyho Hajdu) – se Zuzanou Martinkovou-Znášikovou je spoluautorkou a jednou z hlavních protagonistek ve společném autorském představení Baby na palube. Dříve tu hrála v autorském komediálním projektu Poradňa krásy Šereď (2010) spolu s Lucií Kollárovou. V červnu (2016) připravovala s Romanem Pomajbem novou komediální hru Zoznamka. Šlo o volné pokračování komedie Poradňa krásy Šereď.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oľga Belešová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“