OSPAR

Oblast pokrývající působnost OSPAR konvence

OSPAR nebo Konvence pro ochranu mořského životního prostředí v severovýchodním Atlantiku (The Convention for the Protection of the Marine Environment of the North-East Atlantic) je mezinárodní právní nástroj regulující mezinárodní spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí severovýchodního Atlantiku.

Vznikla kombinací a aktualizací tzv. Oslo konvence z roku 1972, která se týkala vyhazování odpadu do moře, a Pařížské konvence z roku 1974, které se týkala znečišťování mořských ekosystémů zdroji na pevnině.

Konvence byla otevřena pro v roce 1992 na společném setkání ministrů signatářských zemí obou starších konvencí. Postupně ji signovaly a ratifikovaly Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Island, Irsko, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Lucembursko, Švýcarsko a Evropské společenství (dnešní Evropská unie). OSPAR konvence vstoupila v platnost 25. března 1998 a nahradila obě starší konvence.

OSPAR a chemická bezpečnost

V roce 1995 státy OSPAR uzavřely politickou dohodu ukončit vypouštění nebezpečných chemických látek do moře během jedné generace, t.j. do roku 2020 a v roce 1998 bylo ukončení emisí nebezpečných chemikálií formulováno jako strategický cíl OSPAR.[1] Nejnebezpečnější látky pak byly v roce 2002 zařazeny na jakousi "černou listinu" prioritních chemikálií, které vyžadují akci ze strany zemí OSPAR. Jde například o olovo, rtuť, kadmium, bromované zpomalovače hoření, polychlorované bifenyly, dioxiny, endosulfan nebo některé ftaláty (DEHP, DBP)[2]

Reference

  1. Miroslav Šuta: Příprava, schvalování a zavádění REACH, Odpady 5/2005
  2. OSPAR List of Chemicals for Priority Action. www.ospar.org [online]. [cit. 2009-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-07-06. 

Externí odkazy

  • (anglicky) (francouzsky) OSPAR – oficiální stránky konvence

Média použitá na této stránce

OSPAR Commission area map.svg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting), Licence: CC BY-SA 2.5
Map of the marine area and the 15 contracting parties of the OSPAR Commission for the protection of the marine environment of the North-East Atlantic.