O makové panence

O makové panence
Sochy makové panenky a motýla Emanuela vytvořené z ledu (2016)
(c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
Sochy makové panenky a motýla Emanuela vytvořené z ledu (2016)
Základní informace
Žánranimovaná pohádka
Formátvečerníček
NámětVáclav Čtvrtek
DramaturgieIrena Povejšilová
ScénářIrena Povejšilová
RežieVáclav Bedřich
Původní dabingVlastimil Brodský
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Počet řad1
Počet dílů13
Obvyklá délka8 minut
Produkce a štáb
Vedoucí
produkce
Zdenka Deitchová
KameraZdena Hajdová, Eva Kargerová, Jaroslava Zimová
HudbaJaroslav Celba
StřihZdenka Navrátilová
ZvukBenjamin Astrug, Jiri Zobac
Premiérové vysílání
Vysíláno21. prosince 1972 – 2. ledna 1973
O makové panence na ČSFD, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

O makové panence (též O makové panence a motýlu Emanuelovi) je československý večerníček z roku 1972 režírovaný Václavem Bedřichem a natočený na námět z knihy Václava Čtvrtka O Makové panence a motýlu Emanuelovi.

Hlavní postavy

Maková panenka

Maková panenka se stará o makové pole. Nosí červenou makokvítkovou sukýnku. Když si neví rady sama, zajde pro radu ke staré chytré makovici. Kromě sukně nosí i zelenou košili a pár perel na hlavě.

Motýl Emanuel

Je trošku staromódní motýl nosící cylindr a hůlku. Pomáhá Makové panence v její práci, ale někdy jí spíše přidělává starosti. V posledním díle se objeví i jeho dvojník.

Starý chytrý mák

Dospělý mák, pomáhá makovici, kdykoli má problém, i když shodou okolností většinu pomoci, kterou poskytuje, je mák. Jeho hlas je velmi unavený a monotónní.

Seznam dílů

  • O makové panence a smutném Emanuelovi – Maková panenka a motýl Emanuel se spolu seznámí. Emanuel je smutný, protože mu kos sebral cylindr
  • O makové panence a loupežníčku Buráskovi
  • O makové panence a blesku Ámosovi – maková panenka chce jít pro vodu, ale Emanuel sedící na konvi jí to vymlouvá. Přižene se bouřka a Emanuelovi do cylindru vletí blesk. Blesk se představí jako Ámos a snaží se pomáhat, jenomže svojí snahou snahou zničí lavičku a konev promění v hrnec. Poté si připadá neužitečný. Maková panenka pošle Emanuela natočit medovou šťávu do hrnce, do hrnce si pak vleze Ámos a poté, co se opět vynoří, už není hromskej, ale medovej. Opraví lavičku, z hrnce udělá opět konev, Emanuelovi vrátí cylindr a poté se rozloučí.
  • O makové panence a lučním světýlku Ferdinandovi
  • O makové panence a dělostřelci Praskavci
  • O makové panence a tropickém motýlu Ibrahimovi – Z tropů se na makové pole dostane motýl Ibrahim. Vysmívá se Emanuelovi, že je staromódní. Emanuel odejde a maková panenka se do Ibrahima zamiluje. Jenomže během večera měsíček kropí vše studenou rosou, na kterou Ibrahim není zvyklý, takže se nastydne. Když odchází pryč, Emanuel mu nabídne hůlku.
  • O makové panence a tureckém měsíci – Na nebi se místo našeho měsíce objeví turecký měsíc s princeznou. Maková panenka s motýlem Emanuelem se snaží turecký měsíc přinutit sestoupit z oblohy, aby na ní mohl zpátky vystoupit náš měsíc. Když nevědí jak dál, nakonec probudí všechny máky, které začnou vonět a tato příjemná vůně pomůže, aby turecký měsíc sestoupil z oblohy. Vůně tureckému měsíci zamotá hlavu natolik, že usne i s princeznou a pocestný brouk je odveze do Cařihradu.
  • O makové panence a náprstku Pichpic
  • O makové panence a zlostném leknínu
  • O makové panence a veverce Barče
  • O makové panence a Kaňce Čunčové
  • O makové panence a medvídku Metodějovi
  • O makové panence a dvou Emanuelech – Motýl Emanuel je na výletě a k Makové panence přileze housenka, která o sobě říká, že je také Emanuel. Když se Emanuel vrátí, maková panenka mu vše vypráví, jenomže housenka Emanuel je už mezitím zakuklen. Sluníčko pak nechá vše dozrát a poté se objeví druhý motýl Emanuel. Oba dva Emanuelové se spolu poperou, ale sluníčko je zastaví, protože nechalo druhého Emanuela vylíhnout schválně, aby oba chránili Makovou panenku.

Tvůrci

  • Animace: J. Blagoevová, Ruzena Brožková, Libuse Čihařová, Olga Šišková, Ota Kurdnáč, B. Šejda, I. Jandová
  • Výtvarník: Gabriela Dubská
  • Pozadí: Bohumil Šiška

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Praha, Festival ledových soch 2016, Maková panenka a motýl Emanuel.jpg
(c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
Postavičky makové panenky a motýla Emanuele vytvořené z ledu na Festivalu ledových soch na střeše pražského nákupního centra Galerie Harfa.