Obřany (hrad, okres Kroměříž)

Obřany
Zřícenina hradu Obřany (2014)
Zřícenina hradu Obřany (2014)
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
Zánik15. století
StavebníkBoček z Kunštátu a Poděbrad
Poloha
AdresaChvalčov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Obřany
Obřany
Další informace
Rejstříkové číslo památky34610/7-5981 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obřany jsou zřícenina hradu v Hostýnských vrších poblíž Bystřice pod Hostýnem v okrese Kroměříž. Od roku 1973 jsou chráněny jako kulturní památka.[1] Zbytky hradu se nachází na území přírodní rezervace Obřany.

Historie

Hrad založil před rokem 1365 Boček z Kunštátu a Poděbrad. Nazval jej podle zaniklého rodového sídla Obřany u Brna. Došlo však k tomu bez souhlasu moravského markraběte Jana Jindřicha i jeho bratra českého krále Karla IV. Ten nařídil v roce 1366 demolici hradu, ale výsledkem bylo patrně jen pozastavení jeho další výstavby.[2] Hrad byl v první polovině 15. století patrně provizorně využíván a zničen až za husitských válek. Poté již nebyl hrad využíván a nahradila ho nově zbudovaná tvrz v Bystřici pod Hostýnem.

Popis

Tvar hradu Obřany byl velice uzpůsoben úzkému a protáhlému vrcholovému hřebeni o rozměrech přibližně 120×20 metrů. V západní části jsou pozůstatky okrouhlé strážní věžice. Ve východní části jsou terénní náznaky rozměrného paláce. Hradní válcová věž stojí na nejvíce chráněném místě s širokým výhledem. Na jižní straně hradu jsou terénní pozůstatky příkopu a valu (které nebyly dostatečně dokončeny) a nacházela se zde vstupní brána.

Zajímavosti

Se svou nadmořskou výškou 704 metrů je po nedalekém hradu Skalný druhým nejvýše položeným hradem na Moravě. Historik Václav Štěpán považuje toto tvrzení za mylné a uvádí výše položený hrad Rabštejn u Rýmařova ležící ve výši 805 m n. m., případně slezský Koberštejn u Jeseníku ve výši 934 metrů.[3]

Pod zříceninou hradu se nachází vodní pramen Táborského a Ondrúškův (původně Hladová studánka). Je pojmenován na počest etnografa-spisovatele Františka Táborského a malíře Františka Ondrúška, kteří sem často docházeli a vodili své přátele.

Ohrožení památky

Torzo hradního zdiva je značně pobořeno a trvale podléhá destrukci, způsobené zvětráváním, vandalskými zásahy i pády stromů.[4]

Přístup

Hrad je přístupný po červené turistické značce, která vede z Bystřice pod Hostýnem na Hostýn, a poté k turistickému rozcestníku Rožnovjačka.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-11-10]. Identifikátor záznamu 146339 : Hrad Obřany, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. CIZEK, Hrady cz s r o Jiri. Hrad Obřany, Chvalčov. www.hrady.cz [online]. [cit. 2021-07-11]. Dostupné online. 
  3. ŠTĚPÁN, Václav. Historie hradu Obřany v Hostýnských vrších. In: Zpravodaj Muzea Kroměřížska 1982/2. Kroměříž: Muzeum Kroměřížska, 1982. S. 31–40.
  4. Seznam ohrožených nemovitých památek: hrad Obřany, zřícenina [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2014-07-28 [cit. 2018-09-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Obřany, hrad, Hostýnské vrchy (1).JPG
Autor: Michal Klajban, Licence: CC BY-SA 3.0
Zřícenina hradu Obřany, okres Kroměříž, Zlínský kraj