Obchodní loď
Obchodní loď je loď sloužící k přepravě nákladu, v některých případech i k omezené přepravě osob. Během válek obchodní lodě obvykle pomáhají námořnictvům svých zemí a často dopravují vojáky a válečný materiál (lodní konvoje přes Atlantský oceán dopravující z USA válečný materiál do Velké Británie nebo do Sovětského svazu).
Obchodní lodě se dělí do různých kategorií podle velikosti, účelu a podle režimu plavby na pobřežní, linkové a trampové.
Většina států vlastní svou obchodní flotilu. Vzhledem k vysokým provozním nákladům ale mnohé z nich plují pod vlajkou třetích zemí, které mají nízké daně či poskytují posádky a údržbu. Patří k nim Libérie a Panama.
Největší obchodní flotilu vlastní Řekové. K roku 2007 tvořily řecké lodě 16 % světové obchodní tonáže.[1]
Lodě pro suchý náklad
Dopravní loď je jakékoliv plavidlo, dopravující zboží, nebo materiál. Po světových mořích plují tisíce dopravních lodí a zajišťují podstatnou část mezinárodního obchodu. Nákladní lodě se obvykle dělí dle typu nákladu, bývají vybaveny jeřáby a dalšími nástroji pro nakládku a vykládku jejich nákladu.
Dvě hlavní kategorie tvoří lodě pro přepravu sypkých materiálů (uhlí, rudu, obiloviny apod.) a kontejnerové lodě, které slouží pro přepravu zboží v kontejnerech.
Tankery
Tanker je obchodní loď, která ve svém trupu přepravuje tekutý náklad. Nejčastěji přepravují ropu, olej či zkapalněný plyn, ale mohou přepravovat i potraviny, například víno či rostlinné oleje. Někdy přepravují i vodu. Tankery v současnosti představují přibližně třetinu celkové tonáže všech obchodních lodí.
Tankery mohou být všech velikostí od výtlaku několika stovek tun až po několik stovek tisíc tun u tankerů pro dálkovou dopravu. Tankery přepravující různé náklady k tomu jsou speciálně konstruovány. Ropný tanker se velmi liší od poměrně vzácného typu tankeru na přepravu plynu.
Největší ropné tankery jsou nazývány supertankery, které obvykle dopravují ropu z Blízkého východu trasou kolem mysu Horn, jelikož se nevejdou do Suezského průplavu. Tanker Knock Nevis je v současnosti největším plavidlem na světě.
Kromě ropovodů jsou tankery jediným dalším způsobem, jak přepravovat velká množství ropy. Při nehodách však tankery působí ropné skvrny z jejich nákladu značné škody na přírodě a životním prostředí. Nejznámějšími případy nehod ropných tankerů jsou tankery Exxon Valdez, Braer, Prestige, Torrey Canyon a Erika.
Historické typy obchodních lodí
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Merchant vessel na anglické Wikipedii.
- ↑ United Nations Conference on Trade and Development. Review of Maritime Transport, 2007 [online]. New York a Ženeva: 2007 [cit. 2019-05-10]. Dostupné online. ISBN 978-92-1-112725-6.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu obchodní loď na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Hansa ships of the XIVth and XVth centuries.
From the reverse of the plate:
DESCRIPTION OF THE ILLUSTRATIONS OF HANSA SHIPS
1 and 3, Cologne ships of the year 1400. 2, Wismar ship 4, Lübeck ship. 5. Danzig ship. 6, Elbing ship.
(1 and 3, after a Martyrdom of St. Ursula, painted about 1409, and now in the Wallraff-Richartz Museum at Cologne ; 2, 4 and 6, after impressions from seals in the Germanic National-Museum at Nuremberg; 2, after a seal bearing the inscription, Sigillum Wissemariensis civitatis ; 4, after a seal inscribed, Sigillum brugensium de Lubeke ; 5, after one inscribed, Sigillum burgensium in Dantzike ; and 6, after a seal bearing the inscription, Sigillum civitatis Elbingensis, Drawn by Willy Stöwer.)