Období Heisei

Období Heisei (japonsky: 平成時代, Heisei-džidai) je označení pro historické období Japonska, které spadá do období Japonska 19892019. Předcházelo mu období Šówa. Během období Heisei je v čele Japonska syn předchozího císaře Hirohita, císař Akihito. Korunován byl 7. ledna 1989. Jako název své éry zvolil Heisei (všudypřítomný mír).

Po abdikaci císaře Akihita nastoupil na Chryzantémový trůn v roce 2019 císař Naruhito a zahájil tak období Reiwa.

Události

Džuničiró Koizumi

V 90. letech přišlo období deflace a minimálního růstu hospodářství, známé jako Ztracená dekáda. Japonsko řešilo tuto hospodářskou krizi investicemi do veřejných zakázek – výstavby silnic, mostů a další infrastruktury. Tím se však Japonsko nesmírně zadlužilo.[1] Potřebné ekonomické reformy se prováděly pomalu a váhavě a výsledky se začaly dostavovat až na počátku 21. století, kdy tehdejší předseda vlády Džuničiró Koizumi zprivatizoval státní majetky a přinutil banky odepsat některé dluhy.[1]

17. ledna 1995 postihlo oblast Kansai zemětřesení, které ukázalo další problémy v Japonsku. Vysoce rozvinutou byrokracii, což způsobilo zpoždění pomoci do postižené oblasti a porušování předpisů při stavbách, kdy byl používán nekvalitní materiál.[2]

20. března 1995 zaútočili stoupenci náboženské sekty Óm šinrikjó v Tokijském metru jedovatým plynem sarinem. Tato událost podnítila diskuse o japonské společnosti a náboženské svobodě.[2]

V roce 2005 se konala v prefektuře Aiči výstava Expo 2005.

V roce 2007 zasáhla Japonsko světová finanční krize, která zvýšila hodnotu jenu o několik desítek procent, čímž uvrhla japonské exportéry do velkých problémů, naopak pomohla obdobně zaměřeným jihokorejským konkurentům.

V březnu 2011 bylo Japonsko zasaženo největší katastrofou od druhé světové války. Zemětřesení o síle 9 st. Richterovy stupnice a následná vlna tsunami (v některých místech až 10 metrů vysoká) zasáhla významnou oblast na severovýchodě největšího japonského ostrova Honšú. Vlna tsunami poškodila Jadernou elektrárnu Fukušima I v důsledku čehož došlo k velmi těžké jaderné havárii.

Odkazy

Reference

  1. a b Popis řešení hospodářské krize v Japonsku 90. let[nedostupný zdroj]
  2. a b REISCHAUER, Edwin O; CRAIG, Albert M. Dějiny Japonska. 1., doplněné vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000. (Dějiny států). ISBN 80-7106-391-6. S. 325. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

56 Junichiro Koizumi 3x4.jpg
Prime Minister Junichiro Koizumi of Japan speaks during the arrival ceremony on the South Lawn Thursday, June 29, 2006. "I sincerely hope that my visit this time will enable our two countries to continue to cooperate and double-up together, and as allies in the international community make even greater contributions to the numerous challenges in the world community," said the Prime Minister.
Satsuma-samurai-during-boshin-war-period.jpg
Samurai of the Chosyu clan, during the Boshin War period