Obec

Obec

Obec, též municipalita (z lat. municipalis), je veřejnoprávní korporace, tedy právnická osoba, která je základní jednotkou veřejné správy, územní samosprávný celek základního stupně[1]. V tomto smyslu je subjektem samosprávy a v různé míře, podle typu obce, také vykonavatelem státní správy. V některých zemích je obcí téměř každé město či vesnice, v jiných zemích je obvyklé, že obec je tvořena větším množstvím vesnic nebo že některé obce mohou být součástí města.

Obec v Česku

Podrobnější informace naleznete v článcích Obec (Česko) a Seznam obcí v Česku.

V Česku základní definici obce obsahuje zákon o obcích: „Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.“[2] K 27. květnu 2016 Český statistický úřad uvádí celkem 6258 obcí a újezdů (ČÚZK jich uvádí ke stejnému datu 6259 – navíc je zahrnuta již zaniklá obec Brdy).[3][4] Pojetí obce je obdobné také na Slovensku.

Obec v Polsku

V Polsku je obdobou obce gmina.

Obec v USA

V různých amerických státech je chápán pojem obec různě a je i různě označován.

Stát New York

Podrobnější informace naleznete v článku New York (stát)#Administrativní členění.

Ve státě New York se obec označuje slovem town a představuje správní oblast s vlastní samosprávou, která má na starost komunity bez vlastní samosprávy (hamlets) a městečka (villages) v ní začleněné. Obce mají blíže k okrsku, než ke klasickému městu nebo obci. Tyto obce mají většinou velmi velké rozlohy (desítky až stovky km²) a obsahují několik výše zmíněných osad a malých měst. Příkladem takové obce je např. obec Chester, v okrese Warren, na severu státu.

Odkazy

Reference

  1. Ústava České republiky (zákon č. 1/1993 Sb.), článek 99
  2. § 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení). Dostupné online.
  3. Statistický metainformační systém: Obec a vojenský újezd [online]. Český statistický úřad, rev. 2016-05-27 [cit. 2016-05-27]. Dostupné online. 
  4. UI_OBEC [online]. ČÚZK, rev. 2016-05-27 [cit. 2016-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-13. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Obec Liptovská Porúbka.jpg
Autor: Karel Větrovský, Licence: Copyrighted free use
Obec v údolí.