Oberstgruppenführer

Oberstgruppenführer byla v období od roku 1942 do roku 1945 druhá nejvyšší hodnost příslušníků SS. Hodnost Oberstgruppenführer byla považována za ekvivalent generálplukovníka (Generaloberst) ve Wehrmachtu.

Tato hodnost byla vytvořena roku 1942 a v období její tříleté existence ji měli čtyři lidé, z nichž ovšem jen dva veleli Waffen-SS. Hodnost Oberstgruppenführer byla původně zamýšlena jako hodnost Waffen-SS, se záměrem, aby její nositel byl velitelem některé obrněné armády. Generální štáb Wehrmachtu však brzdil vytvoření této hodnosti, z obavy, že by některý z generálů SS měl získat tak velikou vojenskou moc. Na jaře roku 1942 došlo ke dvěma prvním povýšením do této hodnosti a to na osobní příkaz Adolfa Hitlera. Šlo tedy o politická jmenování do hodnosti, přičemž povýšený Kurt Daluege byl současně povýšen i do hodnosti generálplukovníka policie (Generaloberst der Polizei). Druhým povýšeným byl Franz Xaver Schwarz, pokladník NSDAP a šéf Reichszeugmeisterei.

(c) Bundesarchiv, Bild 183-J27366 / CC-BY-SA 3.0
Josef "Sepp" Dietrich, SS-Oberst-Gruppenführer a Generálplukovník Waffen-SS

Poslední dvě povýšení do hodnosti Oberstgruppenführera se uskutečnila roku 1944, a to u generálů Waffen-SS: Josef Dietrich velel první obrněné divizi SS a prvnímu obrněnému sboru a měl velet šesté obrněné armádě v bitvě o ardennský výběžek. Paul Hausser velel druhé obrněné divizi SS, druhému obrněnému sboru a sedmé armádě a měl velet Skupině armád G. Insignie Oberstgruppenführera byly nošeny buďto na šedé polní uniformě Waffen-SS nebo na služební uniformě SS nebo na policejní uniformě (v případě Kurta Daluege). Nejsou žádné fotografické záznamy, že by insignie byly nošeny na černé slavnostní uniformě.

Hodnost Oberstgruppenführer získali:

  • Kurt Daluege, 20. dubna 1942 (a současně povýšen do hodnosti Generaloberst der Polizei)
  • Franz Xaver Schwarz, 20. dubna 1942 (Ehrenführer, čestný vůdce)
  • Sepp Dietrich, 20. dubna 1944 (a současně Panzer-Generaloberst der Waffen-SS)
  • Paul Hausser, 1. srpna 1944 (a Generaloberst der Waffen-SS)

Roku 1944 Heinrich Himmler nabídl Albertu Speerovi čestnou hodnost Oberstgruppenführera. Speer to odmítl, neboť si nepřál být, byť jen formálně, Himmlerovi podřízen.[1] Hermannu Göringovi byla také nabídnuta tato hodnost v roce 1945, ale ten také odmítl, z důvodů antipatií k Himmlerovi. Himmlerův následník, Karl Hanke nikdy neměl hodnost Oberstgruppenführera, ale byl do hodnosti Reichsführera-SS povýšen z nižší hodnosti Obergruppenführera.

Získání hodnosti Oberstgruppenführer bylo obvykle doplněno hodností generála policie či Waffen-SS. Franz Xaver Schwarz, který měl čestnou hodnost Ehrenführer, byl tedy jediný Oberstgruppenführer, který nebyl současně generálem policie či Waffen-SS.

Hodnost Oberstgruppenführer se také objevila v literárních a filmových fikcích. Například v románu Fatherland spisovatele Roberta Harrise, jehož děj byl umístěn do šedesátých let 20. století v paralelních dějinách, ve kterých Německo vyhrálo druhou světovou válku. V románu, Arthur Nebe se objeví v hodnosti SS-Oberstgruppenführera po dobu své služby v roli velitele kriminální policie. Insignie Oberstgruppenführera jsou použity u postavy diktátora-krále ve filmové adaptaci hry Richard III, ztvárněné Ianem McKellenem, umístěné do Velké Británie třicátých let 20. století.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku SS-Oberst-Gruppenführer na anglické Wikipedii.

  1. Inside the Third Reich by Albert Speer

Literatura

  • "Loyalty is my Honor": Personal Accounts from the Waffen-SS
  • SS-service records of Kurt Daluege, Paul Hausser, and Sepp Dietrich: National Archives and Records Administration, College Park, Maryland

Externí odkazy

Předcházející:
Obergruppenführer
Hodnost SS
Oberstgruppenführer
Následující:
Reichsführer-SS

Média použitá na této stránce

SS-Oberst-Gruppenführer collar.svg
Autor: Mintz l, Licence: CC BY-SA 3.0
Rang insignia of the SS/Waffen-SS, here universal collar patches to the general’s rank “SS-Oberst-Gruppenfuehrer” until 1945.
Bundesarchiv Bild 183-J27366, Sepp Dietrich.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-J27366 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Sepp Dietrich

Sepp Dietrich erhält die Brillanten Der Führer verlieh das Eichenlaub mit Schwertern und Brillanten zum Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes an SS-Oberst-Gruppenführer, Generaloberst der Waffen-SS Sepp Dietrich, Kommandierenden General des SS-Panzerkorps der Leibstandarte SS Adolf Hitler, als 16. Soldaten der deutschen Wehrmacht. Der Führer hat SS-Obergruppenführer Dietrich die hohe Auszeichnung am gleichen Tage höchstpersönlich überreicht.

[Sepp Dietrich (Porträt)]

Abgebildete Personen: