Ocasní rotor

Klasická vrtulka na MBB/Kawasaki BK 117.
Systém NOTAR na vrtulníku MD Helicopter MD 500.
Fenestron na stroji Guimbal Cabri G2.
Princip působení vyrovnávacího rotoru.

Ocasní rotor je jiný výraz používaný pro vyrovnávací rotor vrtulníku, nebo také vrtulku. Ten slouží k vyrovnání točivého momentu u klasické koncepce vrtulníků, tedy těch s jedním nosným rotorem. Bývá umístěný na konci ocasního nosníku (tubusu) společně se stabilizačními plochami, které pomáhají rotoru stabilizovat vrtulník v dopředném letu nebo upravují proudění vzduchu kolem něj. Díky otevřené a většinou lehké konstrukci klasické vrtulky je velmi náchylná na poškození cizími předměty (ptáky, větvemi, apod.).

Jiná řešení vyrovnávání točivého momentu

Zvýšení bezpečnosti provozu a také snaha konstruktérů umožnit vrtulníkům létat většími rychlostmi ústí v nové řešení kompenzace točivého momentu rotoru vrtulníku.

Fenestron

Fenestron je vysokootáčkový ventilátor umístěný v prstenci, který jej chrání proti poškození. Byl vyvinut společností Sud Aviation (nyní Eurocopter, část koncernu European Aeronautic Defence and Space Company (EADS)).[1] Mezi vrtulníky používající Fenestron patří například Guimbal Cabri G2 nebo Eurocopter EC 135.

NOTAR

NOTAR je systém vyvíjený od 80. let minulého století společností McDonnell Douglas Helicopter System, dříve Hughes Helicopters. Jedná se o dmychadlo umístěné v kořeni ocasního tubusu, kterým je hnán vzduch do štěrbin v tubusu a otočné výstupní trysky na konci nosníku. Systém NOTAR je použit například u strojů MD Helicopters MD 500 nebo MD Helicopters MD Explorer.

Koncepce bez ocasního rotoru

Odkazy

Reference

  1. COLOGNES, Monique. History of the fenestron [online]. eurocopter.com [cit. 2012-12-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-07. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Guimbal Cabri G2 Fenestron.JPG
Autor: Jan Krčil, Licence: CC BY-SA 3.0
Fenestron na vrtulníku Guimbal Cabri G2 - Imatrikulace OK-CAB, výrobní číslo 1032
Helicopter tail rotor.svg
Diagram of forces effecting an anti-torque tail rotor system.
Otago Regional Rescue Helicopter tail rotor, Taieri, NZ.JPG
Autor: Benchill, Licence: CC BY-SA 3.0
Tail rotor of the Otago Regional Rescue Helicopter ZK-HUP at Taieri Aerodrome, Dunedin, New Zealand.
MD 500 NOTAR.jpg
Photographed in flight at Helicopters of America in Pompano Beach, Florida. Photo by Danny Pryor. Free for any use.