Ódin
Ódin Woden, Wotan (Óðinn, Wōden, Wōtan, Oden aj.) | |
---|---|
Symboly | oštěp či kopí, dva vlci, dva krkavci nebo krkavec samotný (Hugin a Munin), oř Sleipnir, chybějící oko, rohatá přilbice, šibenice, Yggdrasil, runa ansuz, valknut |
Sídlo | Ásgard, Valhalla |
Partner | Frigg |
Rodiče | Bor, Bestla |
Sourozenci | Vili, Vé (Prozaická Edda) Höni, Lódur (Poetická Edda) Loki (pokrevní bratrství) |
Děti | Thór, Baldr, Höd, Itreksjód, Meili, Hermód |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Ódin (staroseversky Óðinn) je staroseverské jméno boha germánského a severského panteonu, zejména v severských pramenech, kde se o něm zachovalo nejvíc informací, vystupuje jako hlavní bůh náležící ke skupině bohů (božského rodu) zvaní Ásové (staroseversky Æsir). Tento bůh byl nicméně znám a uctíván patrně na celém území obývaném Germány. Na území dnešního horního Německa byl nazýván Wotanem a Wodenem, avšak jeho proto-germánské jméno znělo nejspíše Wōđinaz či Wōđanaz. Švédové mu říkali Oden, Anglosasové Wodan a Langobardi Godan. Nejvíce informací o něm však pochází ze severské mytologie, která se nám zachovala v ucelené podobě ve Starší a Mladší Eddě. Podle severské mytologie je Ódin synem obra Bora a obryně Bestly. Je Otcem veškerenstva, patronem básníků, bojovníků a státníků, bohem smrti, války a magie.[1] Je také bohem extáze, extatického básnění a šamanských kouzel.[2] Dokáže měnit podobu, ovládat mysl nepřátel, věštit a čarovat, k čemuž používá znalost run (jak je popsáno v Havamálu, básni z Poetické Eddy).
Mytologie
Jako všichni Ásové je legendárně praktický. Spolu se svými dvěma bratry (Vili a Vé) patří mezi stvořitele lidí, kterým dal do vínku dech a život (snad údajně i duši, která má být nesmrtelná). Obětoval se pro lidstvo, aby získal runy a za své levé oko dosáhl při pití z Mímiho pramene (či Mímiho studny) „moudrosti věků“. Bývá popisován jako starší mohutný vysoký jednooký muž. I jemu byly v dávných dobách přinášeny lidské oběti. Mezi jeho rostliny patří jasan, jmelí, dub, laskavec, sturač a jilm.
Ódinovi je připisována spousta magických artefaktů. Patří mu oštěp Gungnir, který nikdy nemine cíl a má na hrotu runy zaručující právo. Jím vykonal první vraždu, která spustila válku s Vany. Dále to je kouzelný prsten Draupnir, z něhož se každou devátou noc objeví dalších osm prstenů, osminohý kůň Sleipnir, vlci Geri a Freki, krkavci Hugin a Munin, kteří každou noc létají nad zemí a přinášejí Ódinovi zprávy. Jeho dnem je středa; ve staré angličtině se tento den nazýval Wódnesdæg (Ódinův den), z čehož pochází dnešní Wednesday.
Shromažďuje bojovníky ochotné bojovat s ním při Ragnaröku a žít ve Valhalle. To umožňuje buď padnutí v bitvě nebo rituální poranění kopím, tzv. Ódinovo znamení. Ódin má tři sídla v Ásgardu. Prvním z nich je Gladsheim, rozlehlá hala, kde předsedal soudům. Jeho trůn Hlidskjalf stojí ve Valaskjálfu postaveném z pevného stříbra, což je druhá z jeho síní v Ásgardu, z něhož je vidět do všech devíti světů. Třetí je Valhalla, hala padlých, kde Ódin přijímá duše padlých válečníků. Jako vůdce armády mrtvých válečníků způsobuje noční bouře. Společně s Thórem a Týrem patří k nejdůležitějším severským (a vůbec germánským) bohům. Ve svatyni v Uppsale na území dnešního Švédska stála jeho socha společně s Thórem a Freyem.
Ódin měl dle severské mytologie několik žen a je otcem mnoha dětí. Se svou první ženou Frigg měl nejlaskavějšího syna Baldra a slepého Höda. S bohyní Fjörgyn měl dalšího syna, mocného Thóra.
Wotan/Ódin a jeho kult v dochovaném umění
- Sedící postavička z Lejre s dvěma havrany z jiného úhlu pohledu, nyní umístěná v Roskildském museu v Dánsku
- Ódin se svými syny, ilustrace anglického rukopisu z 12. století
- Pravděpodobné vyobrazení Ódina spolu s Thórem a Freyem(?) na tapiserii z 12. století
- Jezdec s kopím a dvěma havrany, nákres z motivu z přilby vendelské éry
- Nánosník Svatováclavské přilby pocházející ze Skandinávie zobrazuje Krista přivázaného ke kříži.
Svatováclavská přilba
Podle názoru některých historiků, např. Petra Sommera nebo PhDr. Anežky Merhautové se vyobrazení boha Ódina nachází na Svatováclavské přilbě – Anežka Merhautová po své analýze Svatováclavské helmy (jejíž výsledky publikovala roku 1992[4]) určila vznik helmy do 10. století smontováním jednoduché domácí přilby a čelenky severského původu s vyobrazením boha Ódina připoutaného ke stromu Yggdrasil, které bylo pro křesťanské prostředí nově interpretováno jako obraz ukřižovaného Krista.[5] Dle mytologie Ódin obětoval sám sebe, když byl po devět dní a nocí zavěšen na kmeni stromu Yggdrasil a probodnutý kopím Gungnirem, aby tak získal tajemství run, symbolu moudrosti.
Ódin v moderním umění
- Ilustrace Ódina ve Starší Eddě z 18. století
- Ódin na svém oři Sleipnim, ilustrace ve Starší Eddě z 18. století
- Romantické vyobrazení Ódina s jeho magickým kopím, havrany a vlky (Carl Emil Doepler (1824–1905)
- Ódin v Manuálu mytologie (ilustrace Alexandra Murraye, publikováno 1865)
- Romantické zpodobnění Ódina, Georg von Rosen, 1886
- Odhin (Johannes Gehrts, 1901)
- Ódin s Gunnlöd (Johannes Gehrts, 1901)
- Ódinovo sebeobětování (ilustrace W.G. Collingwood, 1908)
- Ódinova poslední slova Baldrovi (ilustrace W.G. Collingwood, 1908)
- Ódin na oři Sleipnim (ilustrace W.G. Collingwood, 1908)
- Ódin v síni Völsungů (Carl Emil Doepler)
- Ódin a Freya (Carl Emil Doepler)
- Ódin a Frigg (Harry George Theaker, 1920)
- Bronzová socha Ódina od Rudolfa Maisona (1854–1904)
- Socha Ódina (H. E. Freund, 1825–1827)
Ódinova jména
Jména zmiňované v Snorriho mladší Eddě jsou zvýrazněna.
Podle vlastností:
|
|
Podle zápisu:
- Óðinn*
- Odin
- Odinn
- Othin
- Wodan
- Wothan
- Wuodan
- Wuothan
Zajímavosti
V románu autora Neila Gaimana Američtí bohové je jednou z hlavních postav pan Středa, což je ve skutečnosti bůh Odin, který snaží ostatní bohy přesvědčit, aby se sjednotili a stanuli proti moderním idolům.
Reference
- ↑ Stories in the Stars [online]. 2017-09-09 [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ MATHISEN, David Warner. Odin and Gunnlod: the celestial shamanic message of the world’s ancient sacred mythology - Graham Hancock Official Website [online]. [cit. 2019-01-07]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Todd, s. 131.
- ↑ MERHAUTOVÁ, Anežka. Der St. Wenzelshelm. Umění 40. Roč. 1992, čís. 3, s. 169–179.
- ↑ Petr Sommer: "Začátky křesťanství v Čechách - Kapitoly z dějin raně středověké duchovní kultury" Garamond (edice Historica), Praha 2001
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ódin na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo Ódin ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
Autor: Skydrake, Licence: CC BY-SA 3.0
The raven banner according to the Amlaib Cuaran's coin.
The god Odin whispers in the ear of the dead Baldr, lying in the boat. The list of illustrations in the front matter of the book gives this one the title Odin's_last_words_to_Baldr.
The god Odin hangs in the tree, having sacrificed himself to himself as described in Hávamál. The list of illustrations in the front matter of the book gives this one the title Odin's Self-sacrifice.
An illustration of the god Odin with his two ravens Huginn and Muninn, from an Icelandic 18th century manuscript.
Autor: Nationalmuseet - The National Museum of Denmark from Denmark, Licence: CC BY-SA 2.0
Odin from Lejre on his throne photo Ole Malling & Roskilde Museum.
Object from the special exhibition VIKING (National Museum of Denmark - June 22nd - Nov.17th. 2013. natmus.dk/nationalmuseet/udstillinger/saerudstillinger/ko...Illustration for Children's Stories from the Northern Legends by M. Dorothy Belgrave and Hilda Hart
Autor: Harafnisa, Licence: CC BY-SA 3.0
Odin fra Lejre, 900 AD, Roskilde museum. Læs mere: Tom Christensen «Gud, Konge eller ...?»; Arkæologisk Forum nr. 22, maj 2010; archaeology.dk
Autor: Bloodofox, Licence: CC BY-SA 3.0
The Funen bracteate (DR BR42 = DR IK58), found in Funen, Denmark. The runic inscription is read as:
- houaz laþu aaduaaaliia a--
or alternatively
- houaz / laþu aa duaaalii(a) / al(u)
Odin, Thor and Freyr or three Christian kings on the 12th century Skog church tapestry.
Title page of a manuscript of the Prose Edda, showing Odin, Heimdallr, Sleipnir and other figures from Norse mythology
Výzdoba nánosku a ztužovacího pásku z přilby sv. Václava.
"Odin with Gunnlöd" (1901) by Johannes Gehrts. The god Odin sits holding a drinking horn, his arm around Gunnlöð, who looks towards him.
Odin, der Göttervater. Odin enthroned with weapons, wolves and ravens.
Part of helmet, thin, pressed bronze plate. Found in Vendel. Turning time. The figure possibly represents Odin.
An illustration to Baldrs draumar. The list of illustrations in the front matter of the book gives this one the title Odin rides to Hel.
The old man (Odin) places a sword into the tree Barnstokkr after entering the hall of the Völsungs.
A photograph of "Odin" (1825-1827) by H. E. Freund, housed at the Ny Carlsberg Glyptotek, Copenhagen, Denmark.
Autor: Berig, Licence: CC BY-SA 4.0
Picture stone from Tjängvide, Alskog Parish, Gotland, Sweden.
Autor: Nyo and Liftarn, Licence: CC BY 2.0
The Valknut is a sacred symbol of ancient origins. In modern times it is used mainly by Asatruar and Vanatruar Heathen denominations.
This is a depiction of the Valknut topologically equivalent to the Borromean rings.Wodan and Frea stand out and look out of a window in the heavens. At the bottom of the page, women look up at the window with their hair tied as if beards beneath their chin. Inspired by the account of Wodan and Frea naming the Langobards from Origo Gentis Langobardorum.
The Norse god Odin enthroned, flanked by his two wolfs, Geri and Freki, and his two ravens, Huginn and Muninn, and holding his spear Gungnir.
"Odhin" (1901) by Johannes Gehrts. The god Odin sits enthroned, flanked by his ravens Huginn and Munnin, and the wolves Geri and Freki.
Odin in the guise of a wanderer