Oecusse

Oecusse
Oecusse – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoPante Macassar
Souřadnice
Rozloha814 km²
Časové pásmoUTC+9
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel72 230
Hustota zalidnění88,7 obyv./km²
Správa regionu
StátVýchodní TimorVýchodní Timor Východní Timor
Nadřazený celekVýchodní Timor
Druh celkudistrikt
Podřízené celky4 subdistrikty
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oecusse (také Oe-Kusi, Oecussi, Ocussi nebo Oecussi-Ambeno) je jedním ze třinácti distriktů tvořících republiku Východní Timor. Nachází se na pobřeží Sawuského moře a tvoří exklávu oddělenou od zbytku země územím indonéské provincie Východní Nusa Tenggara. Má rozlohu 814 km² a žije zde přes sedmdesát tisíc obyvatel. Správním střediskem je Pante Macassar, zvané také Oecussi.

Přírodní poměry

Osou distriktu je řeka Tono. Při mořském pobřeží leží rovinaté savany, vnitrozemí je hornaté a porostlé křídlokovými lesy, nejvyšší horou je Bisae Súnan (1560 m), jejímž vrcholem prochází hranice s Indonésií.

Historie

Oblast je pojmenována podle původních domorodých států Oecusse a Ambeno. V ústí řeky Tono se roku 1515 vylodili portugalští misionáři. Vesnice Lifau byla nejstarším portugalským opěrným bodem na Timoru a centrem obchodu se santalovým dřevem, původně zde vládli christianizovaní portugalsko-domorodí míšenci zvaní Topasses, roku 1702 byla zřízena portugalská kolonie. Timor byl dlouho předmětem sporů mezi Portugalci a Nizozemci, roku 1859 byla v Lisabonu podepsána smlouva o rozdělení ostrova, po níž se Oecusse stalo exklávou obklopenou nizozemským územím. Za druhé světové války ostrov okupovalo Japonsko, roku 1975 Portugalci odešli a byla vyhlášena nezávislost Východního Timoru, kterou však Indonésie neuznala a vojensky obsadila celé území až do roku 1999, v roce 2002 se stala exkláva součástí nezávislého východotimorského státu.

Administrativní dělení

Distrikt se dělí na čtyři subdistrikty: Pante Macassar, Nitibe, Oesilo a Passabe.

Obyvatelstvo

Většinu obyvatel tvoří domorodí Atoni, hovořící jazykem Uab Meto, používá se také tetum, portugalština a indonéština. Více než 99 % věřících se hlásí k římskokatolické církvi.

Ekonomika

Kraj je chudý a trpí svojí izolovanou polohou: nejkratší vzdálenost exklávy od zbytku země činí 58 kilometrů vzdušnou čarou, z hlavního města Dili jezdí do Pante Macassaru trajekt dvakrát do týdne. Převládá samozásobitelské zemědělství založené na rýži, kukuřici a sóji, rozšířené je i pěstování kávovníku a chov dobytka.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oecusse (Gemeinde) na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Vatican.svg
The Flag of Vatican City State, as per the 2023 w:en:Fundamental Law of Vatican City State, reproducing Annex A which contains the official depiction of this version. See 2023 Fundamental Law of Vatican City State, art. 23, n. 1.
This 2023 flag is very similar to the flag used in the 1929 Fundamental Law of Vatican City State, see here, p. 35. Thus, it is in the public domain.
Flag of Vatican City (2023–present).svg
The Flag of Vatican City State, as per the 2023 w:en:Fundamental Law of Vatican City State, reproducing Annex A which contains the official depiction of this version. See 2023 Fundamental Law of Vatican City State, art. 23, n. 1.
This 2023 flag is very similar to the flag used in the 1929 Fundamental Law of Vatican City State, see here, p. 35. Thus, it is in the public domain.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Croatia.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Oman.svg
Autor: See File history below for details., Licence: CC0
Ománská vlajka
Flag of Angola.svg
Vlajka Angoly
Oecusse.jpg

Description: Statue on the foreshore of Pante Macassar looking towards the mountains. Author: Dean PETERSON contact to author: dpjunk@bigpond.com.au

Source: English wikipedia, source there: Dean PETERSON
Oecusse cities rivers.png
Autor: J. Patrick Fischer, Licence: CC BY-SA 3.0
Cities and rivers of district of Oecusse (East Timor).
Flag of Oecusse.png
Autor: GuterresTL, Licence: CC0
Bandeira do Oecusse. Em Lifau no Distrito de Oecussi-Ambeno fundaram os Dominicanos a primeira colónia em Timor. A eles se referem o preto, o branco e a cruz. Oecussi-Ambeno foi, no Timor Oeste, a única região que permaneceu em poder de Portugal. A „quina“ lembra o passado português.