Tyflopedie
Tyflopedie (z řeckého tyflos = slepý, paideia = výchova) je obor speciální pedagogiky, který se zabývá výchovou, vzděláváním a rozvojem osob se zrakovým postižením. Jako synonyma se užívají i další názvy, a to oftalmopedie (z řeckého oftalmos = oko, paideia = výchova) a speciální pedagogika osob se zrakovým postižením, avšak ani tyflopedie, ani oftalmopedie, úplně nepostihují šíři tohoto oboru speciální pedagogiky. „Tyflo-“ předurčuje zaměření na slepé jedince a „oftalmo-“ na medicínskou část problematiky (v tomto kontextu se užívala i označení „okulopedie“ nebo „optopedie“). Poslední uvedený termín „speciální pedagogika osob se zrakovým postižením“ definuje nejpřesněji tento obor, byť se vymyká zažitému dělení speciálních pedagogik (logopedie, somatopedie, psychopedie, etopedie, surdopedie, tyflopedie[1]).
Cíl tyflopedie
Cílem tyflopedie je maximálně možný rozvoj postiženého jedince, kterého je možné dosáhnout zajištěním vhodných podmínek vzdělávání, přípravou na výkon povolání, pracovního zařazení a tím i dosažení plnohodnotného společenského uplatnění.
Předmět zkoumání
Tyflopedie zkoumá, za jakých podmínek a při použití jakých zásad, metod a organizačních forem lze dosáhnout uvedeného cíle. To vše s přihlédnutím ke zvláštnostem duševního i fyzického vývoje konkrétního jedince a s ohledem na míru omezení v důsledku zrakové vady.
Postavení tyflopedie v soustavě věd
Tyflopedie využívá poznatků především z těchto vědních oborů:
- medicína: oftalmologie, neurologie, psychiatrie, pediatrie
- přírodní vědy: optika, akustika, kybernetika
- společenské vědy: pedagogika, psychologie, filosofie
Členění tyflopedie
Nejčastější členění je podle věkové skupiny na:
- tyflopedii raného věku,
- tyflopedii předškolního věku,
- tyflopedii školního věku,
- tyfloandragogiku a
- tyflogerontagogiku.
Podle úrovně postižení zraku členíme na:
- speciální pedagogiku nevidomých (přesný význam slova tyflopedie),
- speciální pedagogiku osob se zbytky zraku,
- speciální pedagogiku slabozrakých,
- speciální pedagogiku osob s poruchami binokulárního vidění.
Odkazy
Reference
- ↑ LUDÍKOVÁ, Libuše; KOZÁKOVÁ, Zdeňka, a kol. Tvorba a realizace kurzů zaměřených na práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami pro pedagogické pracovníky středních škol a druhého stupně základních škol [online]. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.Pedagogická fakulta.Ústav speciálněpedagogických studií, 2012 [cit. 2022-11-19]. Dostupné online.
Literatura
- FINKOVÁ, Dita; LUDÍKOVÁ, Libuše; RŮŽIČKOVÁ, Veronika. Speciální pedagogika osob se zrakovým postižením. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2007. 158 s. ISBN 978-80-244-1857-5. OCLC 237073229
- JESENSKÝ, Ján. Přehled systému komprehenzivní tyflopedie. Hradec Králové: Gaudeamus, 2002. 60 s. ISBN 80-7041-329-8. OCLC 53272082