Ohýbání dřeva
Ohýbání dřeva (odborněji plastifikace dřeva) je proces, při kterém se mechanickým působením docílí trvalé změny tvaru dřevěného tělesa. Trvalé změny tvaru se dosahuje nejčastěji dvěma způsoby:
- navrstvením a slepením několika tenkých plátků dřeva a zafixováním v požadovaném tvaru. Po vytvrdnutí lepidla si obrobek zachová daný tvar.
- plastifikací dřeva ve vodní páře a následným mechanickým ohnutím. Článek bude dále pojednávat o tomto způsobu.
Plastifikace dřeva ve vodní páře
Proces probíhá tak, že dřevěné hranoly určené k plastifikaci se navlhčené vloží do nádoby nebo šachty s vodní párou. Pokud nádoba není hermeticky uzavřená, dřevo se paří, v závislosti na průřezu, desítky minut až několik hodin, přičemž nesmí přijít přímo do vody. Po vyjmutí z nádoby se obrobek ohne podle připravené šablony (nazývané kopyto) a na ní se zafixuje. Při samotném ohýbání musí být tažená strana průřezu zajištěna protitažným plechem, který musí být na obou svých koncích pevně přichycen k ohýbanému dílu, jinak by dřevo praskalo. Ohýbání probíhá většinou lidskou silou a musí proběhnout co nejrychleji, ideálně do pěti minut. Po skončení ohýbání se obrobky zafixované na šabloně uměle suší. Obrobek lze ze šablony sundat nejdříve po třech dnech, u velkých průřezů a/nebo malých poloměrů ohybu je vhodný nejméně týden.
K plastifikaci ve vodní páře je nejvhodnější dřevo jasanové a bukové. Je však možné ohýbat i jiné listnaté dřeviny. Zcela nevhodné jsou však všechny jehličnaté dřeviny.
V minulosti tuto metodu využívali především koláři. Ohýbané byly například sanice a lišty ložné plochy u saní nebo špičky celojasanových lyží. S úpadkem kolářského řemesla během druhé poloviny 20. století však využívání této technologie postupně upadalo. Ovšem dodnes známá využíváním této metody je česká firma TON, která vyrábí zejména ohýbané židle[1].
Nevýhodou této technologie je tendence obrobku vracet se do původního tvaru, zejména ve vlhkém prostředí, ovšem ceněn je fakt, že obrobek je z jednoho kusu dřeva, a většinou i samotný řemeslný postup ohýbání.
Reference
- ↑ Výrobní proces | TON a.s. - Židle vyrobené lidmi. www.ton.eu [online]. [cit. 2019-03-15]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-12-01.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ohýbání dřeva na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Jan.nos1, Licence: CC BY-SA 4.0
Dřevěné lišty saní ohnuté a zafixované na šabloně