Ojašio

Proud Ojašio se u ostrova Hokkaidó setkává s proudem Kurošio

Ojašio (japonsky 親潮 neboli „Rodičovský proud“; rusky Курильское течение[1]) zvaný též Kurilský proud je studený subarktický mořský proud v severozápadní části Tichého oceánu. Směřuje od východního pobřeží Kamčatky podél Kurilských ostrovů směrem na jihozápad.[2]

Jeho vody proudí ze Severního ledového oceánu a pokračují Beringovým mořem na jih a dále Beringovým průlivem do Tichého oceánu a Ochotského moře, kam přivádějí studené vody ze Severního ledového oceánu. Ochlazují tak ostrov Hokkaidó a severní část největšího japonského ostrova Honšú. Východně od Japonska se přibližně na 40° severní šířky Ojašio střetává s teplým proudem Kurošio,[1][2] přičemž vzniká pomalý severopacifický proud.

Proud Ojašio významně ovlivňuje podnebí ruského Dálného východu, zejména poloostrovů Kamčatky a Čukotky, kde je severní hranice lesa posunuta až o 10 stupňů na jih v porovnání se zeměpisnou šířkou, kam až může les zasahovat v sibiřském vnitrozemí. Na jaře a v létě je zde totiž zásluhou proudu značně snížená teplota vzduchu, což znesnadňuje růst stromů.[2] Vladivostok je jeho zásluhou nejjižnějším přístavem, který v zimním období zamrzá a potřebuje k udržení provozu v této době pomoc ledoborců. Na druhé straně na živiny bohaté vody proudu Ojašio jsou možná nejbohatším lovištěm ryb na světě a zamrzání Vladivostoku nemá téměř žádný vliv na bohatost úlovků v Ochotském moři, protože díky vysokým přílivům jeho vody nezamrzají tak snadno.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oyashio Current na anglické Wikipedii.

  1. a b Деев, М. Г. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-04-09]. Heslo КУРИ́ЛЬСКОЕ ТЕЧЕ́НИЕ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-04-11. (rusky) 
  2. a b c Slovník.cmes.cz

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pacific Ocean.png
Pacific Ocean map, tagged in English
Spring Bloom Colors the Pacific Near Hokkaido.jpg
This image illustrates how the convergence of the Oyashio and Kuroshio currents affect phytoplankton. When two currents with different temperatures and densities (cold, Arctic water is saltier and denser than subtropical waters) collide, they create eddies. Phytoplankton growing in the surface waters become concentrated along the boundaries of these eddies, tracing out the motions of the water. The swirls of colour visible in the waters south-east of Hokkaido (upper left), show where different kinds of phytoplankton are using chlorophyll and other pigments to capture sunlight and produce food. The bright blues just offshore of Hokkaido may be churned up sediment, rather than phytoplankton. The washed out appearance of the image at lower left is from sun glint — the (blurred) mirror-like reflection of the Sun off the water. At upper right, a plume of haze, perhaps smoke from fires in Mongolia and Russia, cuts across the scene.