Okresní dům (Slaný)

Okresní dům
Okresní dům ve Slaném, Dr. E. Beneše, nároží Šultysovy ulice, pohled z Wilsonovy ulice
Okresní dům ve Slaném, Dr. E. Beneše, nároží Šultysovy ulice, pohled z Wilsonovy ulice
Základní informace
Výstavba1902
Poloha
AdresaSlaný, ČeskoČesko Česko
UliceDr. E. Beneše
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky45275/2-4070 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okresní dům je novorenesanční dvoupatrová nárožní budova z roku 1902 stojící ve Slaném na ulici Dr. Edvarda Beneše při křižovatce s ulicemi Wilsonova, Pastýřská a Šultysova. Dům je chráněn jako nemovitá kulturní památka.[1] Autorem návrhu budovy je architekt Jan Vejrych, stavbu provedla firma slánského stavitele Václava Havránka, na sochařské výzdobě interiéru se podílel sochař Antonín Popp.[2] Stavět se začalo 6. července 1900, po dokončení 20. června 1902 se sem Okresní úřad přestěhoval a zahajovací schůze okresního zastupitelstva se konala 7. srpna 1902.[2]

Dům byl do roku 1918 sídlem Okresního hejtmanství Slaný. Po vzniku Československa zde sídlil Okresní úřad politického okresu Slaný a později tentýž úřad stejnojmenného okresu správního. Koncem 20. století v tomto domě po dobu rekonstrukce svých budov sídlila Česká pošta a Česká spořitelna. V současnosti má budova až na několik prostor minimální využití. Jejím vlastníkem je město Slaný.

Popis

Okresní dům je dvoupatrová budova s vysokou strmou sedlovou střechou a věží. Její půdorys je nepravidelně lichoběžníkový, centrální část se štítem obráceným západním směrem do křižovatky se nachází v čele zkoseného nároží. Středová věž budovy je štíhlá, jehlancová, bohatě zdobená, se zdobeným zábradlím na ochozu. Střecha budovy byla původně pokryta břidlicí, později vláknocementovými deskami, v současnosti je pobití nahrazeno měděným plechem.

Budova má po hřeben střechy výšku 25,5 metru, výška i s věží je 52 metrů.[3]

Památkový katalog NPÚ uvádí:

Bohatě členěná eklektická fasáda je v přízemí opatřena omítkovou bosáží, prolomenou stlačeně sklenutými velkými okny. Další dvě patra člení obdélná okna s kamennými křížovými pruty a přímými suprafenestrami ve stylu „severské renesance“. Střední vstupní osa je akcentována v obou patrech balkóny a atikovým obloučkovým štítem, rovněž s balkónem na úrovni hlavní římsy, respektive pásové atiky. Motiv štítu se v uměřenějších formách opakuje též na bočních fasádách.[2]
Antonín Popp: reliéf pro Okresní dům ve Slaném.

Nad portálem hlavního vchodu pod balkonem je bohatý reliéf, znázorňující udílení práv Františkem Josefem I. čtyřem stavům. Model reliéfu vytvořil Antonín Popp, do kamene jej vytesal sochař Adolf Havel.

V přízemí byl sál s kapacitou 100 míst, velká místnost muzea a byt domovníka. V prvním patře byly prostorné kanceláře, kancelář starosty, „výborovna“ a zasedací síň okresního zastupitelstva. V zasedací síni je vysoká galerie pro veřejnost. Všechny místnosti byly zdobeny imitací dřevěného obložení, stropy byly taktéž vykládány dřevem. Výzdoba pestrými rostlinnými motivy byla provedena olejovými barvami. Truhlářské práce provedl slánský řemeslník Antonín Beránek, malby Josef Zahrádka.

Druhé patro sloužilo jako byt tajemníka úřadu. Budova byla první stavbou ve městě, která měla vlastní vodovod.[2]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-11-11]. Identifikátor záznamu 157708 : společenský dům. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b c d DOBNER, Libor. Slaný – kapitoly z historie královského města.. 1. vyd. Slaný: Antikvariát Slaný, 2016. 340 s. ISBN 978-80-270-0639-7. 
  3. HRUBÝ, Petr. Slanský obzor – věstník musejního a literárního spolku „Palacký“. Slaný: [s.n.], 1902. 152 s. Kapitola Okresní dům, s. 75. 

Literatura

  • DOBNER, Libor. Slaný – kapitoly z historie královského města.. 1. vyd. Slaný: Antikvariát Slaný, 2016. 340 s. ISBN 978-80-270-0639-7. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Okresni dum Slany-relief Antonín Popp.jpg
Antonín Popp: reliéf pro Okresní dům ve Slaném. Umístěn nad vstupními dveřmi.
Slany CZ Okresni dum 394.jpg
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: