Okruh Zeleným a Modrým dolem

Okruh Zeleným a Modrým dolem
Trasa okruhu stoupající Velkou Plání
Trasa okruhu stoupající Velkou Plání
Základní informace
Typturistická stezka
Délka9 km
ProvozovatelKlub českých turistů
Značeníčervená turistická značka červená značka
Sezónaceloroční
Lokalizace
PolohaKrkonoše
ČeskoČesko Česko, Okres Trutnov
StartPec pod Sněžkou, Corso
CílPec pod Sněžkou, Corso
Výškový rozdíl410 m
Nejvyšší bodRichtrovy Boudy 1165 m
Nejnižší bodPec pod Sněžkou 755 m
Zajímavostiviz turistické zajímavosti na trase
Některá data mohou pocházet z datové položky.

červená turistická značka Okruh Zeleným a Modrým dolem je 9 km dlouhá červeně značená krkonošská okružní trasa Klubu českých turistů[1] v okrese Trutnov spojující Pec pod Sněžkou s turistickými lokalitami severozápadně od ní.[2] Trasa se ve velké většině nachází na území Krkonošského národního parku.

Průběh trasy

Okruh má svůj počátek v centru Pece pod Sněžkou na rozcestí s modře značenou trasou 1813 z Malé Úpy do Obřího sedla, její stejně značenou odbočkou 1812 do Černého Dolu, zeleně značenou trasou 4250 ze Spáleného Mlýna, na ní navazující rovněž zeleně značenou trasou 4206 do Špindlerova Mlýna, žlutě značenou trasou 7213 od Lesní boudy a na ní navazující stejně značenou trasou 7215 na boudu Husovu.

Úsek Zeleným dolem

Okruh nejprve vede v souběhu s třemi dalšími trasami západním směrem na autobusové nádraží, za ním se odklání a stoupá k severozápadu na okraj zástavby, vstupuje do lesa a po asfaltové komunikaci pokračuje přes luční enklávu Chaloupky do Zeleného dolu. V něm se přimyká k Zelenému potoku, pokračuje proti jeho proudu a dvakrát ho překonává po mostě. Za druhým z nich okruh opouští asfaltovou komunikaci a po lesní pěšině prudce stoupá k severu úbočím Lesní hory na další asfaltovou komunikaci zvanou Čertovy schody. Po ní již mírněji stoupá západním směrem k Richtrovým Boudám na rozcestí se zde výchozí zeleně značenou trasou 4203 do Špindlerova Mlýna.

Úsek Modrým dolem

Zde se okruh prudce stáčí k východu a po lesní pěšině zvané Železná stezka klesá severním úbočím Lesní hory do Modrého dolu. Na jeho dolním okraji přichází na rozcestí se žlutě značenou trasou 7212 do Obřího dolu. Odtud opět po asfaltové komunikaci klesá přes luční enklávu Milíře na okraj zástavby Pece pod Sněžkou, kde vstupuje do souběhu s modře značenou trasou 1813. Společně pak podél Úpy vedou zpět na výchozí rozcestí okruhu.

Historie

Okruh vznikl v reakci na zkrácení dvou dřívějších turistických tras (Zeleným dolem po Horní železné stezce k Chalupě Na Rozcestí a Modrým dolem po Zimní cestě na Výrovku) z důvodu ochrany přírody. Vzniklé konce obou tras byly okruhem propojeny i díky přeznačení původně žlutého úseku Modrý důl - Richtrovy boudy. Okruh původně žádné jméno nenesl, pouze číslo KČT 0408, obdržel jej až později.[3]

Železná stezka

Železná stezka je název cesty, kterou okruh v celé délce využívá, spojující Richtrovy boudy s Modrým dolem. V současnosti se jedná o cestu vhodnou pouze pro pěší.[4]

Turistické zajímavosti na trase

  • Zelený důl
  • Richtrovy Boudy
  • Modrý důl
  • Karlův pramen
  • Kaple Panny Marie v Peci pod Sněžkou

Reference

Média použitá na této stránce

Stripe-marked trail red.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - červená.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pec pod Sněžkou FR01.jpg
Autor: Fried Marek, Licence: CC BY-SA 4.0
Pec pod Sněžkou