Okulomotorické jádro

Vlákna okulomotorického nervu vznikají z jádra ve středním mozku, které leží v šedé hmotě spodiny mozkového akvaduktu a na krátkou vzdálenost se rozprostírá před akvaduktem do spodku třetí komory. Z tohoto jádra vlákna procházejí vpřed přes tegmentum, červené jádro a střední část substantia nigra, tvoříce tak řadu zatáček s laterální konvexitou, a vystupují z okulomotorického sulku na střední straně mozkového peduncle.

Jádro okulomotorického nervu není kontinuálním sloupcem buněk, je rozděleno do několika menších jader, která jsou uspořádána ve dvou skupinách, a to předních a zadních. Zadních skupin je šest, pět souměrných na dvou stranách střední čáry, zatímco šestý, centrálně umístěný, je společný pro nervy obou stran. Přední skupina se skládá ze dvou jader, antero-mediálního a antero-laterálního.

Z fyziologického hlediska je jádro okulomotorického nervu rozděleno do několika menších skupin buněk, přičemž každá kontroluje určitý sval.

Blízké, Edingerovo–Westphalovo jádro leží dorzálně k hlavnímu jádru a odpovídá za autonomní funkce okulomotorického nervu včetně pupilární konstrikce a akomodace.

Další obrázky

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oculomotor nucleus na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Atlas Soubor: n2a4p4 – "Brainstem, kraniální nervové jádro, sagitální sekce, mediální pohled"
  • obrazy řezů mozku, které zahrnují "Oculomotor nucleus"
  • Steiger, H.-J.; Büttner-Ennever, JA (1979). "Aculomotorové jádro afferentů u opice prokázané křenovou peroxidázou". Výzkum mozku. 160 (1): 1–15. doi : 10,1016 / 0006-8993 (79) 90596-1. PMID 102412.
  • Gacek, Richard R. (1977). "Umístění neuronů mozkových kmenů promítaných do jádra okulomotoru v kočce". Experimentální neurologie. 57 (3): 725–49. doi : 10,1016 / 0014-4886 (77) 90105-4. PMID 923675.

Média použitá na této stránce

Gray775.png
N. oculomotorius
Gray774.png
Scheme showing central connections of the optic nerves and optic tracts.
Gray710.png
Axial section through mid-brain. (Schematic.) (Testut.) 1. Corpora quadrigemina. 2. Cerebral aqueduct. 3. Central gray stratum. 4. Interpeduncular space. 5. Sulcus lateralis. 6. Substantia nigra. 7. Red nucleus of tegmentum. 8. Oculomotor nerve, with 8’, its nucleus of origin. a. Lemniscus (in blue) with a’ the medial lemniscus and a" the lateral lemniscus. b. Medial longitudinal fasciculus. c. Raphé. d. Temporopontine fibers. e. Portion of medial lemniscus, which runs to the lentiform nucleus and insula. f. Cerebrospinal fibers. g. Frontopontine fibers.
Cn3nucleus-en.svg
Autor: Jmarchn, Licence: CC BY-SA 3.0
Human midbrain cross-section
Gray785.png
Figure showing the mode of innervation of the Recti medialis and lateralis of the eye (after Duval and Laborde).