Oldřich Cihelka

Oldřich Cihelka
Oldřich Cihelka – youth.jpg
Narození29. ledna 1881
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí11. června 1958 (ve věku 77 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povolánímalíř, učitel a ilustrátor
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oldřich Cihelka (29. ledna 1881 Praha[1]11. června 1958 Praha) byl český akademický malíř, ilustrátor a pedagog. Ve volné tvorbě se zabýval hlavně mytickými, historickými a přírodními náměty. Vzorem mu zpočátku byl především Mikuláš Aleš. Velmi uznávaná byla jeho ilustrátorská činnost: ilustroval knihy, kalendáře, čítanky nebo např. zpěvníky.

Život

Narodil se jako druhý ze tří synů v domě „U Zlatého lva“ v Kateřinské ulici v Praze na Novém Městě,[2] v rodině obuvníka Vojtěcha Cihelky (1855–1924) a jeho manželky Henriety, rozené Čihákové (1847–1907). Po smrti matky Oldřicha Cihelky se jeho otec podruhé oženil.[3]

Studia

Pro jeho kariéru bylo rozhodující chlapecké přátelství ze školy u sv. Štěpána s Tomášem Alšem, přes kterého se dostal k jeho otci Mikoláši Alšovi, který jej vedl v jeho mladých letech.[2] Když musel odejít z reálky v Ječné ulici, poradil mu Aleš, aby se přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde studoval v letech 1897–1903 u profesora Maxmiliána Pirnera.[4]

Po absolvování akademie byl později profesorem kreslení na zemských reálných gymnáziích v Kladně, Pardubicích, Olomouci, Litovli a v Praze.[2] Soukromě vyučoval malbu a jeho žákem byl například Miloslav Řehák.[5]

Rodinný život

Dne 7. října 1909 se na Královských Vinohradech oženil s Eliškou Ferdinandovou (1882–1972).[6]

Dílo

(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Procesí

Ve volné tvorbě měla jeho díla mytické, historické a přírodní náměty.[7] Měl zájem o práci, život a radosti prostého lidu: s oblibou maloval shromáždění lidí na trzích, na poutích, procesích, polních pracích, v kostele i v hospodě. Jeho svérázná technika „rozplývavé tempery[2] mu umožňovala nejen rychlý postup práce, odpovídající jeho temperamentu, ale dávala jeho obrazům nezvyklou měkkost obrysů postav a předmětů, navozovala dojem zvířeného prachu nebo chvějícího se teplého vzduchu, jako v oceňovaném obrazu Kováři.

Vedení profesorem Pirnerem se projevuje i dlouhou dobu po absolvování akademie v obrazech a obrazových cyklech Večer na horách, v poeticky pohádkovém cyklu Meluzíně, v Sudičkách a ve Vodníku a v mnoha melancholií podložených krajinách.[2] Jeho výtvarnickou zálibou byly také koně – zejména v historických scénách, ale také jako pomocníci lidí při práci – např. v obraze Cigáni cestou.

V historické malbě byly u něj oblíbené husitské motivy např. první vystavený obraz Husitská jízda (1903) nebo Bitva u Lučence (1936).[2]

Ilustrace

(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Boleraz

Oldřich Cihelka se kromě volné tvorby věnoval především ilustrátorské činnosti. Byl autorem tisíců akvarelů i kreseb tuší, uhlem i perem. Pro tuto tvorbu byl ve své době velmi uznávaný[2] a jeho kreseb využívala většina nakladatelství včetně školských. Ilustroval více než 100 knih: pro Vilímkovo nakladatelství Hrabě de Monte Christo od Alexandra Dumase, pro nakladatelství Topič Povídky ze starých hradů od K. V. Raise nebo pro nakladatelství Svěcený Malou Doritku, Davida Copperfielda a Příběhy Olivera Twista od Charlese Dickense.

Už prof. Pirner v něm na Akademii poznal schopného ilustrátora, podněcoval jej k této činnosti a za příklad mu dával kresby Josefa a Quido Mánesa nebo Karla Purkyně.[2] Hlavním vzorem mu však zpočátku byl Mikuláš Aleš, i když později stylově soupeřil v knižní ilustraci s Adolfem Kašparem, který byl jeho dlouholetý přítel.

Ilustroval např. pohádky, časopisy a knihy pro děti, kromě toho byl rovněž autorem obrázků z českých dějin pro národní školy. Svými kresbami doprovázel i ve své době populární knihy Amálie Kutinové Gabra a Málinka.

Výstavy

Již v roce 1903 vystavoval na Jarní výstavě v Rudolfinu.[2] Dále absolvoval řadu samostatných výstav a desítky společných výstav s Jednotou umělců výtvarných, jejímž byl členem. Obzvlášť jsou ceněny obrazy z jeho studijních cest na Slovensko, Podkarpatskou Rus, a Jižních Čech (Třeboň, Bechyně, Staňkov). Obraz V kostele byl v roce 1939 poctěn cenou České akademie věd a umění. Jeho obrazy jsou zastoupeny v soukromých sbírkách v Čechách a ve Francii.

Soubornou výstavu výboru z díla uspořádala Oldřichu Cihelkovi Jednota umělců výtvarných v roce 1951 k dožitým sedmdesátinám.[8]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv.Štěpána na Novém Městě pražském
  2. a b c d e f g h i CIHELKA, Oldřich; SOMMER, Štěpán. Souborná výstava Oldřicha Cihelky. 1. vyd. Praha: Jednota umělců výtvarných, 1951. 10 s. Katalog k výstavě. 
  3. Národní archiv, Policejní ředitelství I, konskripce, karton 65, obraz 1, Cihelka Adalbert
  4. Der Künstler Maximilian Pirner (1854-1924), soupis žáků
  5. Informační systém abART:osoba-Řehák Miloslav
  6. Matrika oddaných, kostel sv. Ludmily, 1909-1911, snímek 69
  7. Malíř Oldřich Cihelka šedesátníkem. Lidové noviny. 29. 1. 1941, s. 7. Dostupné online. 
  8. (Dostupné online v NK ČR). Lidové noviny. 28. 9. 1951, s. 5. Dostupné online. 

Literatura

  • Dolenský Antonín - Kulturní adresář ČSR - 1936
  • Boučková Jitka - Výtvarní umělci jihovýchodních Čech - 1983
  • Toman Prokop - Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K) - 1993
  • Pavliňák Petr - Signatury českých a slovenských výtvarných umělců – 1995

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Splašené spřežení - O. Cihelka.jpg
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Splašené spřežení. Tempera 61 × 50 cm, 1949.
Chmelíčku chmelný - O. Cihelka.jpg
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Chmelíčku chmelný. Akvarel. 1930
Cigáni cestou - O. Cihelka.jpg
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Cigáni cestou. Tempera 61 × 50 cm, 1945.
Oldřich Cihelka - sigatura.jpg
Oldřich Cihelka - sigatura
Kováři - O. Cihelka.jpg
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Kováři. Olej 74 × 100 cm, 1923.
Horymýr - O. Cihelka.jpg
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Horymír. Tempera 100 × 80 cm.
Boleraz - O. Cihelka.jpg
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Boleraz. Akvarel. 1948.
Procesí - O. Cihelka.jpg
(c) Oldřich Cihelka, CC BY-SA 4.0
Oldřich Cihelka: Procesí. Tempera 105 × 110 cm, 1934.
Oldřich Cihelka – youth.jpg
Český malíř Oldřich Cihelka v mládí (cca 1915)