Oldřich Zezula

Oldřich Zezula
Akademický malíř Oldřich Zezula ve svém ateliéru
Akademický malíř Oldřich Zezula ve svém ateliéru
Narození24. května 1907
Rataje
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí29. června 1980 (ve věku 73 let)
Kroměříž
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníKroměříž
Povolánímalíř a učitel
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oldřich Zezula (24. května 1907, Rataje29. června 1980, Kroměříž) byl český malíř, výtvarník a středoškolský učitel kreslení.

Život

Studium

Malování se věnoval od dětství. Ve čtyřech letech kopíroval obrázky Mikoláše Aleše a Josefa Lady z tehdejších kalendářů. Po studiích na reálce v Kroměříži maturoval na reálce v Jevíčku. V letech 1927–1929 studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde byl žákem u Oldřicha Blažíčka, prof. J. Folkmana a prof. arch. A. Vávry. Po dvou letech složil přijímací zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze. Studoval jednoletou přípravku u Josefa Loukoty a poté 3 roky všeobecnou školu a další 3 roky mistrovské školy u Jakuba Obrovského. Promoval 21. června 1935.

Poté si doplnil studie na Karlově univerzitě v Praze a byl prohlášen profesorem na bývalých středních školách. Aprobační vysvědčení obdržel 24. listopadu 1932.

Profesní kariéra

Učil na reálce v Turnově 1932, a po roce 1934 na reálném gymnáziu v Příboře. Od roku 1939 učil na gymnáziu, sociálně zdravotní, pedagogické a na dalších vzdělávacích institucích v Kroměříži. Od roku 1958 učil na jedenáctileté střední škole v 6. až 9. postupném ročníku. Odešel do důchodu v roce 1967.

Zemřel v roce 1980 v Kroměříži a je pohřben na kroměřížském hřbitově.[1]

Výtvarník a malíř

Kytice – slunečnice (olej na plátně)

Oldřich Zezula ve své výtvarné tvorbě vytvořil několik desítek uměleckých adres a diplomů pro různé významné osobnosti a pro různé příležitosti. Byl autorem plakátů (nejznámější k výstavě "100 let národního života v Kroměříži" konané v rámci oslav výročí zasedání říšského sněmu) a podílel se na řadě výtvarných zpracování výstav (např. Emil Axman v životě a díle) a expozic (např. literatury a hudby).

Akademický malíř Oldřich Zezula se věnoval hlavně krajinářství. Jeho doménou bylo především rodné Kroměřížsko. Proslavil se svými panoramatickými pohledy na Hanou z vrchu Barbořina, pohledy z kroměřížských parků, z nichž Podzámecká a Květná zahrada jsou spolu se zámkem památkou UNESCO. Jeho okruh zájmů však patřil i rodným Ratajím a oblasti Hané.

Větší počet obrazů vznikl v Beskydech, ale tvořil i v Krkonoších a dalších místech s bohatou a zajímavou scenérií v Čechách i na Moravě.

Jeho velkou inspirací byly české lázně, především Karlovy Vary. Mnoho podnětů pro svou tvorbu získal i v Mariánských Lázních a v Luhačovicích. Náměty mu nabídly i Slovensko, především oblast Spíše, Tater i východního Slovenska.

V závěru své tvorby se zaměřil na Prahu, která mu nabídla mnoho zajímavých malířských příležitostí. Oldřich Zezula byl i figuralistou-portrétistou a vedle desítek podobizen olejů byl známý svými úhlovými portréty významných osobností kulturního a politického života tehdejšího Československa. Součástí jeho tvorby představují obrazy s náměty květin inspirované oběma kroměřížskými zahradami.

Dílo

Kroměříž – Riegrovo náměstí

Oldřich Zezula je autorem stovek obrazů a dalších uměleckých děl. Jejich seznam je k dispozici v bakalářské práci Markéty Kropáčkové.[2]

Členství v profesních organizacích a spolcích

  • Sdružení výtvarných umělců moravských
  • Československý svaz výtvarných umělců

Účast na výstavách (výběr)

  • Výstava v Prombergově Salonu umění v Olomouci 1943, 1946[3]
  • Výstava "100 let českého národního života", Kroměříž, 1948
  • Celostátní výstava "Výtvarní umělci k II. všeodborovému sjezdu", Praha, U Hybernů, 1948-9
  • Výstava "Výtvarníci gottwaldovského kraje ke 40. výročí VŘSR", Gottwaldov říjen, 1957
  • Výstava "Moravští umělci", Dům umění, Gottwaldov, 1957
  • Oldřich Zezula: Souborná výstava malířského díla k 50. narozeninám umělcovým. Kroměříž, 1957. http://baila.net/kniha/170743160/oldrich-zezula[nedostupný zdroj]
  • Souborná výstava životního díla v Uměleckém domě v Hodoníně, 1958
  • Oldřich Zezula, (autorská) Dílo - podnik Českého fondu výtvarných umění, Gottwaldov (Zlín), 1960 http://www.isabart.org/person/43809/exhibitor
  • Výstava československého výtvarného umění při světové výstavě v Montrealu, 1967
  • Souborná výstava životního díla k šedesátinám, Dům kultury v Kroměříži, 1967
  • Souborná výstava k 65. narozeninám v Díle ČFVU v Gottwaldově, 1972
  • Praha - Kroměříž, Oldřich Zezula, Okresní muzeum Kroměříž, 1976 http://www.isabart.org/person/43809/exhibitor
  • Oldřich Zezula:(autorská) Obrazy, Galerie U Řečických, Praha, 1977 http://www.isabart.org/person/43809/exhibitor

Odkazy

Reference

  1. Evidence hrobových míst správy kroměřížského hřbitova
  2. KROPÁČKOVÁ, Markéta. Život a dílo malíře Oldřicha Zezuly. Brno, 2008 [cit. 2018-01-24]. 64 s. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Ústav hudební vědy - Filozofická fakulta. Vedoucí práce Aleš Filip. s. 47–72. Dostupné online.
  3. NECKAŘOVÁ, Miroslava. Výstavní činnost v době Protektorátu Čechy a Morava v Olomouci, Brně a Ostravě.. , 2015 [cit. 2018-03-28]. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta. Vedoucí práce doc. PhDr. Pavel Šopák, Ph.D.. Dostupné online.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kytice - slunečnice.jpg
Autor: Oldřich Zezula, Licence: CC BY-SA 4.0
obraz kytice slunečnic (olej na plátně)
Oldřich Zezula - portrét.jpg
Autor: Ing. arch. Milena Šerá (Zezulová), Licence: CC BY-SA 4.0
snímek zachycuje malíře Oldřicha Zezulu, jak jej vyfotografovala dcera Ing. arch. Šerá, rozená Zezulová
Oldřich Zezula signatura.jpg
Oldřich Zezula signatura
Kroměříž - Riegrovo náměstí.jpg
Autor: Oldřich Zezula, Licence: CC BY-SA 4.0
pohled na historickou část Kroměříže s kostelem Panny Marie v pozadí - olej na plátně