Olga Šťastná
MUDr. Olga Sadílková-Šťastná | |
---|---|
Olga Šťastná v uniformě YMCA (asi 1920) | |
Rodné jméno | Olga Sadílková |
Narození | 13. září 1878 Wilber, Nebraska USA |
Úmrtí | 21. srpna 1952 (ve věku 73 let) Omaha, Nebraska USA |
Místo pohřbení | Wilber Czech Cemetery |
Národnost | česko-americká |
Alma mater | University of Nebraska system |
Povolání | lékařka a vůdce komunity |
Ocenění | Řád Jiřího I. |
Choť | Karel Šťastný (1895–1907) |
Děti | 2 |
Rodiče | František Sadílek |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Olga Štastná rozená Olga Sadílková (anglicky Olga Stastny, 13. září 1878 Wilber[1] – 21. srpna 1952 Omaha) byla česko-americká lékařka, aktivistka, spolková činovnice, sufražetka a feministka. Stala se jednou z prvních žen českého původu absolvujících ve Spojených státech medicínu a posléze se prostřednictvím spolkových organizací zasazovala o rovnoprávnost mezi lékaři a lékařkami. Absolvovala rovněž několik zdravotnických misí v Evropě a během 20. let 20. století po několik let pobývala v Československu.
Život
Mládí
Narodila se v malém městě Wilber v okrese Saline County ve státě Nebraska na americkém středozápadě, kde v té době žila početná česká komunita, v rodině českých emigrantů Františka Sadílka a jeho manželky Terezie, rozené Jurkové.[2] Otec pocházel z Ledče nad Sázavou[3] a do Spojených států odešel roku 1868, matka se narodila českým emigrantům v Chicagu. František Sadílek byl velmi činný v českoamerické komunitě v Nebrasce a posléze se roku 1883 stal též členem Sněmovny reprezentantů státu Nebraska.
Olga se v sedmnácti letech v roce 1895 provdala za Čechoameričana Karla Šťastného, emigranta z Čech, který posléze studoval medicínu a pracoval jako zubař. Měli spolu dvě děti. Šťastný manželku podporoval v rozhodnutí pokusit se složit přijímací zkoušky ke studiu medicíny. V roce 1907, když mu bylo 38 let, však zemřel po nezdařené operaci žlučníku.
Lékařkou
S podporou rodiny z manželovy životní pojistky a honorářů za příspěvky do česky psaných česko-amerických novin se Šťastná nakonec přihlásila ke studiu medicíny na University of Nebraska v Omaze,[4] kterou zdárně absolvovala roku 1913. Stala se tak jednou z prvních Čechoameričanek, které vystudovaly medicínu (v českých zemích v područí Rakouska-Uherska se ve stejné době ženy zasazovaly o samotnou možnost řádného univerzitního studia a tehdejší počet vystudovaných lékařek se pohyboval okolo dvaceti). Po dobu jednoho roku se pak přestěhovala i s dětmi do Bostonu, kde pracovala ve zdejší nemonici New England Hospital. Roku 1914 se pak vrátila do Nebrasky a zřídila si soukromou praxi v Omaze, rovněž místa s velkou českou komunitou. Výrazně se začala angažovat ve věci zrovnoprávnění příležitostí pro muže a ženy v medicíně. Roku 1915 spolupracovala s ženským spolkem Chicago Womens Club na otevření nemocnice Mary Thompson Hospital v Chicagu, kde byly ženy-lékařky hojně personálně zastoupeny. Rovněž byla soustředěna v nově vzniknuvší organizaci American Medical Women Association (AMWA) soustřeďující americké lékařky. Jako jedna z prvních lékařek se ve své praxi zaměřila na ženské lékařství.[5]
V Evropě
Po zapojení USA do první světové války roku 1917 se prostřednictvím AMWA se zasazovala o nasazení lékařek a zdravotnic na západní frontě války, ve Francii. Sama se přitom ucházela o možnost do Evropy vycestovat, její žádost ale byla několikrát zamítnuta (nejspíše z důvodu tehdejší nedůvěry armádních kruhů v ženy-lékařky). Do Francie nakonec odcestovala až po skončení války roku 1919,[6] čímž nakonec nebyla naplněna její ambice pomoci při bojovém dění. Zde působila mj. jako anestezioložka ve městě Luzancy.[7] S organizaci American Womens Hospitals (AWH) se s její První skupinou podílela na zdravotnické péči při obnově regionu Seine-sur-Maire západně od Paříže. Rovněž sympatizovala s myšlenkou vzniku samostatného Československa, uskutečněného s koncem války roku 1918.
V červnu 1919 se během zotavování se z krátké nemoci v Paříži seznámila s Alicí Masarykovou, dcerou T. G. Masaryka, která Šťastou získala pro zdravotnickou a osvětovou práci v nově vzniknuvší ČSR. Podílela se na vzniku Československého červeného kříže, kterému A. Masaryková předsedala, dále Masarykovy ligy proti tuberkulose sponzorované Rockefellerovou nadací, dámského odboru katolické tělovýchovné organizace YMCA a dalších. Asistovala rovněž se založením zdravotní školy pro zdravotní sestry v Praze. Pořádala přednášky napříč ČSR, kde mj. tématizovala otázky hygieny či problematiku partnerské a sexuální výchovy, na žádost československého Ministerstva národního zdraví absolvovala také několik svých přednášek pro dospívající dívky v odlehlých částech Slovenska. Do USA se navrátila roku 1921 poté, co její syn Robert zahynul při leteckém neštěstí ve stroji, který sám pilotoval.
Řecká uprchlická krize
K opětovnému návratu do Evropy se Šťastná rozhodla roku 1923 kvůli vzdělávacímu pobytu na lékařských klinikách v Praze a Berlíně. Zde ji v listopadu 1923 zastihla výzba odsdružení American Womens Hospitals ke zdravotnické misi na řeckých ostrovech, kam začali prchat statisíce křesťanských uprchlíků z Turecka v důsledku nástupu nacionalistické vlády Mustafy Kemala. Šťastná začala na přelomu roku 1923 a 1924 působil v uprchlickém táboře na ostrově Loutraki, zásobovaného mj. Americkým Červeným křížem, kde jako šéfka zdravotnické sekce pomáhala zvládnout epidemii tyfu[nepřesný odkaz]. Posléze se přesunula na ostrov Macronisos, kde působila jako vedoucí zdravotní sekce zdejšího karanténního tábora, rozděleného na několik sekcí podle onemocnění pacientů. Ještě v roce 1924 se vrátila zpět do Nebrasky, což mělo být vynuceno její nákazou malárií.
Zpět v USA
Za své zásluhy během této krize byla oceněna řeckým velkokřížem Řádu krále Jiřího. Její nasazení rovněž osobně ocenila americká lékařka a feministka Esther Pohl Lovejoy. Roku 1925 byla přijata jako odborná asistentka na fakultu medicíny na University of Nebraska, nadále provozovala lékařskou praxi v Omaze.[8] V pozdějších letech působila též jako předsedkyně organizace AMWA. V této funkci se mj. zasazovala o možnost práce žen při bojových nasazeních, čehož bylo částečně dosaženo po vstupu Spojených států do druhé světové války v prosinci roku 1941.
Úmrtí
Olga Šťastná zemřela 21. srpna 1952, patrně v Nebrasce, ve věku 73 let. Pohřbena byla na českém hřbitově ve Wilberu.
Odkazy
Reference
- ↑ Dr Olga Sadilek Stastny (1878-1952) - Find A Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Sarka B. Hrbek (1878-1948) - Find A Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2021-12-22]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ RECHCÍGL, Miloslav. Postavy naší Ameriky: poučné a zábavné čtení ze života zahraničních Čechů. [s.l.]: Pražská edice 362 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86239-00-2. Google-Books-ID: QwAnAAAAMAAJ.
- ↑ JR, Miloslav Rechcigl. American Men and Women in Medicine, Applied Sciences and Engineering with Roots in Czechoslovakia: Practitioners - Educators - Specialists - Researchers. [s.l.]: AuthorHouse 1087 s. Dostupné online. ISBN 978-1-6655-1497-2. (anglicky) Google-Books-ID: Tu4gEAAAQBAJ.
- ↑ Medvik: Sadílková-Šťastná, Olga. www.medvik.cz [online]. [cit. 2021-12-26]. Dostupné online.
- ↑ EMFOXWELL. The U.S. female doctors who served in WWI. [online]. 2017-03-09 [cit. 2021-12-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ From the archives: Olga Stastny [online]. 2016-05-16 [cit. 2021-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-12-26. (anglicky)
- ↑ The Medical Woman's Journal. [s.l.]: Medical Women's Journal 620 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: TJRMAQAAIAAJ.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Olga Sadílková-Šťastná na Wikimedia Commons
- O. Šťastná v YMCA
- Životopis - History of Nebraska (1987, angličtina) Archivováno 26. 12. 2021 na Wayback Machine.
- Vlastenecké povinnosti ženy (Květy Americké, 1917)
Média použitá na této stránce
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
František J. Sadilek, Czech-American journalist, writer, politician and Czech community worker (Osvěta Americká, 1912)
Autor: Dr. Olga Stastny, Licence: CC BY-SA 4.0
Makronisos Quarantine camp, Macronissi Island, Greece, 1923
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Olga Stastny-Sadilek, Czech-American physician based in Omaha, Nebraska, in YMCA uniform