Olga Pešková-Kounovská

Olga Pešková-Kounovská
Rodné jménoOlga Kounovská
Narození1905
asi Chrášťany u Rakovníka
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí?
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Alma materHusova československá evangelická fakulta Univerzity Karlovy
Povolánívysokoškolská pedagožka, duchovní
Nábož. vyznáníCírkev československá husitská
ChoťTh. Dr. Bohumil Pešek
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Olga Pešková-Kounovská (1905, asi Chrášťany u Rakovníka – ?) byla česká teoložka, duchovní Církve československé husitské, spisovatelka a publicistka. V červenci roku 1947 se stala první vysvěcenou farářkou CČS(H), roku 1953 však církev z politických důvodů opustila.

Život

(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Kaple svaté Panny Barbory v Chrášťanech, propůjčená místním členům ČCH k bohoslužbám

Narodila se nejspíš v Chrášťanech u Rakovníka do evangelické rodiny matematika a doktora přírodních věd Josefa Kounovského (1878–1949), který z Chrášťan pocházel. V době jejího narození působil Kounovský jako profesor na reálce v Hradci Králové[1]. Po absolvování základního a středního vzdělání začala studovat teologii na nově zřízené Husově československé evangelické fakultě bohoslovecké na Univerzitě Karlově, poté, co bylo se vznikem Československa roku 1918 umožněno studovat ženám na vysokých školách. Se vznikem Církve československé (husitské) na přelomu let 1919 a 1920 do ní i s rodinou vstoupila.

Provdala se za teologa a faráře CČS(H) Th. Dr. Bohumila Peška, který se roku 1930 přestěhoval do domu Kounovských do Chrášťan a převzal vedení husitské farnosti s působností v Chrášťanech a Kněževsi[2]. Pešková-Kounovská zde pak vyučovala náboženství. Bohoslužby byly v Chrášťanech konány v zapůjčené římskokatolické kapli svaté Panny Barbory.

Následně získala titul Th. Dr., později pak obhájila docenturu. Začala pedagogicky působit na Husově československé evangelické fakultě bohoslovecké, věnovala se též publicistické činnosti (např. publikace o životě a práci Karla Farského).

Po skončení druhé světové války odsouhlasila ČCH, od roku 1945 již pod státním dohledem, kněžské svěcení žen-farářek, zcela rovnocenných mužským duchovním, a taktéž dobrovolnost celibátu. V tomto ohledu se jednalo o přelomové rozhodnutí, podobné pravomoci ženám udílelo v té době pouze malé množství evangelických církví například ve Švédsku. Olga-Pešková-Kounicová byla 6. července 1947 vysvěcena biskupem pražské diecéze CČS Miroslavem Novákem a patriarchou církve Františkem Kovářem první ženou-farářkou církve. Ve stejném roce, 30. října, byla za přítomnosti obou hodnostářů vysvěcena také Naděžda Brázdilová.

S převzetím politické moci ve státě Komunistickou stranou Československa v únoru 1948 se domácí církve dostaly pod silný politický tlak, Olga Pešková-Kounovská však svým radikálně levicovým zaměřením s vládními tendencemi souzněla. Význam husitského hnutí vnímala v pojetí konceptu třídního boje, myšlenky reprezentované především tehdejším ministrem školství Zdeňkem Nejedlým. Roku 1950 se jako členka KSČ podílela na vzniku Husovy československé bohoslovecké fakulty. Pro ideologické neshody ukončila roku 1953 své členství v CČS(H), ve stejném roce opustila také bohosloveckou fakultu.

Dílo

  • Farský žije (1937)

Odkazy

Reference

  1. Josef Kounovský. web.math.muni.cz [online]. [cit. 2020-11-28]. Dostupné online. 
  2. Oficiální stránky Obce Chrášťany - Senioři. www.chrastanyurakovnika.cz [online]. [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Chrášťany, east chapel.jpg
(c) Pavel Hrdlička, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Kaple sv. Barbory na východě Chrášťan