Olga Savojsko-Aostská
Princezna Olga | |
---|---|
vévodkyně z Apulie | |
Narození | 17. listopadu 1971 (51 let) Athény, Řecké království |
Manžel | Aimon, vévoda z Aosty (2008) |
Potomci | Umberto, princ z Piemontu Amadeo Michal, vévoda z Abruzz Isabela |
Otec | Michael Řecký a Dánský |
Matka | Marina Karellaová |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Princezna Olga, vévodkyně z Aosty, také známá jako princezna Olga Isabela Řecká (řecky: Πριγκίπισσα Όλγα της Ελλάδας; * 17. listopadu 1971 Athény, Řecké království), se narodila jako dcera prince Michaela Řeckého a Dánského a jeho manželky Mariny Karellaové, umělkyně a dcery řeckého obchodního magnáta Theodora Karelly. Princezna Olga je manželkou prince Aimona, vévody z Aosty.
Mládí
Princezna Olga vyrůstala v Paříži a New Yorku, léta trávila s rodinou na řeckém ostrově Patmos. Navštěvovala internátní školu v Anglii, studovala historii v Římě a absolvovala Princetonskou univerzitu. Obdržela akademický titul na Kolumbijské škole architektury, plánování a na Kolumbijské univerzitě. Ač Olga pracovala v interiérovém designu, odešla do Panamy fotografovat a studovat motýly. Později, jako lepidopteroložka, pomáhala se založením a pak s prací v Liquid Jungle Lab v Panamě ve spolupráci se Smithsonianským tropickým výzkumným institutem a Woods Hole Oceanographic Institution. Je také novinářkou a filmařkou.
Dynastické postavení
Na rozdíl od ostatních členů řecké královské rodiny nebyla považována za plnohodnotného člena řecké královské dynastie, přestože se narodila z manželství, které král Konstantin II. Řecký uznal. Jako dcery z nedynastického sňatku nemají Olga se svou starší sestrou Alexandrou právo na užívání tradičního titulu Královská Výsost, ani nenesou jméno „Řecká a Dánská“, ale pouze „Řecká“.
Zásnuby, svatba a potomci
Zasnoubení
Její zasnoubení s princem Aimonem Savojským, vévodou z Apulie, synem Amadea, 5. vévody z Aosty, bylo oznámeno v květnu 2005. Olga a Aimone jsou vzdálení bratranec a sestřenice; oba jsou pravnoučaty francouzského pretendenta Jeana de Guise. Oba jsou navíc potomky řeckého krále Jiřího I.
Manželství
Pár byl oddán 16. září 2008, po třech letech zasnoubení, na italské ambasádě v Moskvě, ve městě, kde byl Aimon zaměstnán. Církevní sňatek se konal 27. září na ostrově Patmos.
Svatební hostiny na Patmu se zúčastnili někteří členové Olžiny rodiny z otcovy strany, včetně španělské královny Sofie, bývalého řeckého krále Konstantina II. a jeho manželky Anne-Marie, prince Michaela Řeckého a Dánského a Mariny (Olžini rodiče), a princezny Ireny Řecké a Dánské. Kromě 78leté vdovy Markéty Savojské-Aosta byli přítomni všichni členové savojské větve Aosta, tj. Amadeus III. Savojský, vévoda z Aosty (ženichův otec) se svou manželkou Sylvií, princezna Klaudie Orleánská (ženichova matka), obě Aimonovy sestry Bianca a Mafalda, také Marie Kristýna s manželem Kazimírem Bourbonsko-Sicilským. Ze starší větve italské královské rodiny byla přítomna princezna Marie Gabriela (dcera posledního krále Umberta II. Italského), jako byla přítomna v Athénách na svatbě Olžiných rodičů v roce 1965.
Potomci
7. března 2009 porodila Olga v Paříži syna Umberta, 24. května 2011 pak v Paříži přivedla na svět syna Amadea Michala. Den po svém narození obdržel Amadeo od svého dědečka z otcovy strany titul vévody z Abruzz. 14. prosince 2012 porodila Olga v Paříži dceru Isabelu Vitu Marinu.
Tituly a oslovení
- 17. listopadu 1971 – 16. září 2008ː Princezna Olga Řecká
- 16. září 2008 – 1. června 2021ː Její královská Výsost vévodkyně z Apulie
- od 1. června 2021ː Její královská Výsost vévodkyně z Aosty
Vývod z předků
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Olga, Duchess of Apulia na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Olga Řecká, vévodkyně z Apulie na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
(c) Katepanomegas, CC BY-SA 3.0
Greater coat of arms of the king of Italy (1890-1946)
Coat of arms of the Kingdom of Greece in 1936–1973
- Royal Coat of Arms of Greece under the Glücksburg dynasty, created after the restoration of King George II to the throne in 1935, to the exile of King Constantine II in 1967 and finally until the abolition of the monarchy in 1973.
- The Escutcheon features the white cross on a dark blue field of Greece. The Inescutcheon features the Arms of the Greek line of the House of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. The shield is then topped with a golden Royal Crown.
- It features an escutcheon divided by the red and white cross of the Order of the Danneborg, the first quarter features the arms of Denmark (three crowned blue lions and nine hearts in yellow field). The second of Schleswig (two blue lions passant in yellow field). The third divided into four; the chief features the three royal crowns in blue field of Sweden, the second half with a crowned stockfish on red field of Iceland and the last half divided between the ram of the Faroe Islands and a polar bear of Greenland, both on blue fields. The fourth quarter is divided between two halves, the chief depicts a yellow field with a blue lion passant over nine red hearts of the King of the Goths, the lower half depicts a crowned golden lindorm on a red field of the King of the Wends.
- Upon it is another inescutcheon in red, divided into four quarters: the first a a silver nettle leaf of Holstein, the second the a swan with a golden crown of Stormarn, the third a knight dressed in golden armor on a silver horse of Dithmarschen and the fourth of a golden horse's head of Lauenburg.
- Upon it is another inescutcheon divided the first features the red and yellow bars of Oldenburg, the second a golden cross on a blue field of Delmenhorst.
- The escutcheon rests on a golden pedestal and supported by two human figures representing the Greek mythological hero Herakles (Heracles), holding a wooden club and wearing the skin of the Nemean lion.
- The escutcheon is surrounded by the ribbon and cross of the Order of the Redeemer, the cross depicts Christ Pantocrator, surrounded by the order's motto:"Η ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΧΕΙΡ, ΚΥΡΙΕ, ΔΕΔΟΞΑΣΤΑΙ ΕΝ ΙΣΧΥΙ" or "Thy right hand, O Lord, is become glorious in power" from Exodus, 15:6.
- The motto of the Coat of arms and of the dynasty, depicted on a golden ribbon below the pedestal reads: "Ἰσχύς μου ἡ ἀγάπη τοῦ λαοῦ" or "The people's love, my strength"
- The coat of arms is then surrounded by a dark blue mantle and topped with another royal crown.