Olgoj chorchoj

Ilustrační vyobrazení olgoje chorchoje od belgického malíře Pietera Dirkxe

Olgoj chorchoj (mongolsky олгой хорхой; olgoj = červovitý přívěsek, chorchoj = červ) je legendami opředený písečný červ, který se prý vyskytuje v jižní části asijské poušti Gobi, ale jeho existence nebyla prokázána. Mongolové v něj však často věří a někteří jsou přesvědčeni, že se nejedná o zvíře, ale o nadpřirozenou bytost, a tak se bojí vyslovit jeho jméno.[1] Pátrat se po olgojovi vydala v roce 1990 také česká výprava,[1] v červnu 1991 v časopise Fate publikoval její člen Ivan Mackerle článek, kde tvrdí, že olgoj zabíjí elektrickým proudem. V českém prostředí o olgojovi psal také například popularizátor kryptozoologie Jaroslav Mareš.[2]


Popis

Olgoj chorchoj bývá popisován jako hladký živočich připomínající přerostlou žížalu nebo také tlusté střevo naplněné krví. Dosahuje údajně délky 0,5 až 1,5 metru.[1] Někteří pro popis jeho zevnějšku používají také výraz „šiška salámu“. Zbarvení má být světle hnědé nebo narůžovělé s černými skvrnami v hřbetní části. vyskytovat se má pouze v písčitých oblastech na jihu pouště Gobi a pozorován bývá prý jen v červnu a červenci, nejteplejším období roku, kdy vylézá z písku a podzemních doupat. Při pohybu se neplazí dopředu, ale koulí se do strany, jakoby zametal, a zanechává tak charakteristickou stopu. Podle očitých svědků je olgoj chorchoj agresívní a, kvůli své schopnosti zabíjet na dálku, mimořádně nebezpečný živočich. Při podráždění prý vztyčí a nadouvá přední část těla, a rovněž celkově velmi ztmavne. Dle výpovědí dokáže člověka usmrtit na vzdálenost až šesti metrů, údajně silným jedem, elektrickým výbojem nebo dokonce radioaktivním zářením.[1] jako nejpravděpodobnější vysvětlení pro tohoto mytického tvora se jeví hroznýšek východní (Eryx tataricus), malý hroznýšovitý had, který se vyskytuje v pouštích a stepích Střední Asie od jižního Ruska a Kazachstánu po jižní Mongolsko a západní Čínu. Ten svým vzhledem i způsobem pohybu odpovídá popisu olgoje chorchoje. Údajné smrtící vlastnosti olgoje chorchoje bývají vykládány častým výskytem hroznýšků v doupatech hlodavců, jimiž se živí. V těchto doupatech se však současně vyskytují i blechy, které běžně přenášejí mor.

Kulturní odraz

Odkazy

Reference

  1. a b c d Ivan Mackerle: Odkud přicházejí?, Hořovice: Mht, 1996, str. 12–13.
  2. https://dinosaurusblog.com/2021/05/07/vzpominka-na-jaroslava-marese/

Literatura

  • Jan Svatoš: Žijí nestvůry?; časopis ABC 4/2008
  • Dračí doupě II: Bestiář; Altar 2012, ISBN 978-80-85979-69-5, 160 s
  • Lada Hubatová-Vacková, Rostislav Koryčánek: Olgoj Chorchoj: Logika Emoce; 2016, ISBN 978-80-7027-301-2, 256 s (profesní dráha studia Olgoj Chorchoj)

Film

  • Ivan Mackerle, Jiří Skupien: Záhada písečného netvora, československý dokument, 1992, 34 minut

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Allghoikhorkhoi.jpg
Autor: Původně soubor načetl Pieter0024 na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 1.0
This is an image for the article about the Allghoi Khorkhoi