Olivetská hora (Jizerské hory)

Olivetská hora
Vrchol886 m n. m.
Prominence63 m ↓ prameny Černé Nisy
Izolace1,9 km → Ptačí kupy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříJizerské hory
Souřadnice
Olivetská hora
Olivetská hora
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olivetská hora (dříve německy: Grosse Steinberg, posléze Ölberg) s 886 m n. m. je vrchol v Jizerských horách. Vede přes něj po zpevněné cestě modrá turistická značka a v její trase také lyžařská Jizerská magistrála. Prochází tudy též Nová poutní cesta přivádějící poutníky z Liberecka do Hejnic k tamnímu kostelu Navštívení Panny Marie.[1] Na jejím východním úbočí pramení Černá Nisa a ze západní strany vrchol obtéká řeka Jeřice. Severovýchodním směrem od vrcholu se nachází rozcestník turistických cest pojmenovaný „Bílá kuchyně – rozcestí“, jihovýchodně „Pod Olivetskou horou“ a jihozápadně „Závory“.

Pojmenování hory je odvozeno od obrázku s výjevem biblické Olivetské hory, který kdysi někdo pověsil na jeden ze zdejších stromů. Český název je překladem německého Ölberg či Oelberg nebo Öhlberg a začal se objevovat před druhou světovou válkou během první republiky.[1]

Reference

  1. a b LÁBUS, Václav. Olivetská, nebo Jeřábová hora?. Krkonoše – Jizerské hory [online]. 2007-11 [cit. 2014-02-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-28. ISSN 1214-9381. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.