Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olivier Deschacht (* 16. února 1981, Gent, Belgie) je belgický profesionální fotbalista a bývalý reprezentant, který hraje na pozici levého obránce.[1]

Klubová kariéra

Olivier Deschacht na fotografii z roku 2008.

Olivier Deschacht začal s fotbalem v klubu S.K. Begonia Lochristi a v roce 1991 přešel do mládežnických struktur KAA Gent. Poté strávil dva roky (1995–1997) v KSC Lokeren a následně se začlenil do mládežnické akademie Anderlechtu Brusel. V A-týmu Anderlechtu debutoval v roce 2001 pod trenérem Aimé Anthuenisem. V sezóně 2003/04 se stal stabilním členem základní jedenáctky „fialek“ (jak se Anderlechtu přezdívá). Se slavným belgickým klubem získal celou řadu domácích ligových titulů a dalších trofejí.

Reprezentační kariéra

Olivier Deschacht hrál za belgický reprezentační výběr do 21 let v šesti utkáních.

V A-mužstvu Belgie debutoval 30. dubna 2003 v domácím přátelském utkání proti národnímu týmu Polska. Nastoupil na hřiště v 82. minutě, Belgie vyhrála 3:1.[2]

12. října 2005 si během posledního kvalifikačního utkání na MS 2006 proti domácí Litvě vstřelil v 82. minutě vlastní gól, který znamenal konečnou remízu 1:1.[3] Belgie skončila na čtvrté místě základní skupiny 7 a na turnaj nepostoupila, což bylo jisté již před tímto zápasem. V reprezentačním zápase 5. září 2009 v kvalifikaci na MS 2010 proti domácímu Španělsku byl u prohry 0:5. Střídal na hřišti ve 29. minutě Jana Vertonghena.[4][5] Ani tentokrát se Belgie neprobojovala na závěrečný turnaj, skončila až čtvrtá ve své kvalifikační skupině.

Do roku 2010 (včetně) odehrál v seniorské reprezentaci celkem 20 zápasů, branku do sítě soupeře nevstřelil.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Olivier Deschacht na anglické Wikipedii.

1. a b Olivier Deschacht Archivováno 15. 6. 2012 na Wayback Machine., The Guardian (anglicky)
  2. Belgium - Poland 3:1, Footballdatabase.eu (anglicky)
  3. Lithuania - Belgium 1:1 Archivováno 13. 10. 2009 na Wayback Machine., FIFA.com, cit. 28. 3. 2013 (anglicky)
  4. Spain - Belgium 5:0 Archivováno 28. 2. 2014 na Wayback Machine., FIFA.com, cit. 31. 3. 2013 (anglicky)
  5. Spain - Belgium 5:0, Footballdatabase.eu, cit. 31. 3. 2013 (anglicky)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.