Olomoucký kraj

Olomoucký kraj
Hrad Šternberk
Hrad Šternberk
Olomoucký kraj – znakOlomoucký kraj – vlajka
znakvlajka
Území
Sídlo krajeOlomouc
Region soudržnostiStřední Morava
Historická zeměMorava
Slezsko
Čechy (nepatrná část v obci Malá Morava)
StátČeskoČesko Česko
NUTS 3CZ071
ISO 3166-2CZ-71
RZM
Zeměpisné souřadnice
Vznik1. ledna 2000
Základní informace
Rozloha5 271,54 km² (2020)[1]
Počet obyvatel622 930 (2022)[2]
Hustota zalidnění118,2 obyv./km²
Nejvyšší bodPraděd
(1 491 m n. m.)
Počet okresů5
Počet ORP13
Počet POÚ21
Počet obcí401
z toho 31 měst
a 12 městysů
Počet voj. újezdů1
Kontakt
Adresa
krajského úřadu
Jeremenkova 1191/40a
779 00 Olomouc
posta@olkraj.cz
HejtmanJosef Suchánek (STAN)
Oficiální web: www.olkraj.cz
Olomoucký kraj na mapě
Další údaje
Kód kraje124
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým správním jednotkám.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa kraje

Olomoucký kraj je vyšší územně samosprávný celek, jehož území je tvořeno pěti okresy v západní části někdejšího Severomoravského kraje a okresem Prostějov v severní části územního Jihomoravského kraje. Geograficky zahrnuje sever a severozápad Moravy a západ Českého Slezska. Na východě sousedí s Moravskoslezským krajem, na jihovýchodě se Zlínským krajem, na jihozápadě s Jihomoravským krajem a na západě s Pardubickým krajem, na severu pak hraničí s polskými vojvodstvími Dolnoslezským a Opolským. Žije zde přibližně 623 tisíc[2] obyvatel. Sídlem kraje je Olomouc.

Přírodní podmínky

Hora Praděd, nejvyšší bod Olomouckého kraje

Průměrná nadmořská výška více méně klesá od severu k jihu. O nejvyšší moravské pohoří Hrubý Jeseník (Praděd, 1 491 m) se Olomoucký kraj dělí se sousedním Moravskoslezským krajem; po hřebeni Jeseníků také vede historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem, na jejímž styku s dnešním územím Polska (Kladského výběžku) poblíž hory Smrk, 5 km severozápadně od Ramzové, se nachází i nejsevernější bod Moravy. Západ a jihozápad kraje pokrývají výběžky Českomoravské vrchoviny, na východní hranici se zvedají Oderské vrchy. Jihovýchodní část kraje vyplňují úrodné nížiny a města na Hané.

Od severu k jihu krajem protéká řeka Morava, do jejíhož povodí patří většina území kraje. Morava se na rakousko-slovenské hranici vlévá do Dunaje, který její vody odvádí do Černého moře. Okrajové části kraje na severu (za hradbou Jeseníků) a severovýchodě odvodňuje řeka Odra do Baltského moře.

V Olomouckém kraji leží nejhlubší propast v Česku, Hranická propast (−404 m). Celková potvrzená hloubka suché i mokré části je 473,5 m, což ji činí nejhlubší zatopenou propastí na světě. Geologové dnes odhadují, že by mohla dosahovat hloubky i přes několika kilometrů, čemuž nasvědčuje teplota a chemické složení vody v jezírku. RNDr. Jiří Pogoda uvádí, že v neděli dne 13. dubna 1980 při sólovém ponoru spustil sondu speciální konstrukce (kluzák) ze Zubatice do celkové hloubky vody 260 metrů, aniž by dosáhl dna. Jeho údaje o měření potvrdil v září 2016 ovládaný robot, když dosáhl rekordní hloubky 404 m.

Zajímavé přírodní oblasti jsou Litovelské Pomoraví, přírodní park Sovinecko a Velký Kosíř. Oderské vrchy a Nízký Jeseník jsou plné hustých lesů a meandrujících potoků.

Administrativní členění

Administrativní členění kraje

Na území kraje se nacházejí dva euroregiony:

Území kraje je vymezeno územím pěti okresů:

Začátkem roku 2003 zanikly okresní úřady a samosprávné kraje se od té doby pro účely státní správy dělí na správní obvody obcí s rozšířenou působností, ty dále na správní obvody obcí s pověřeným obecním úřadem. Kromě bývalých okresních měst vykonávají rozšířenou působnost státní správy na území kraje ještě tyto obce:

V kraji je 399 obcí, z toho 13 obcí s rozšířenou působností. Status města má 31 obcí. Sídelním městem hejtmana a hlavní městem kraje, kde je proto umístěn i jeho krajský úřad, je statutární město Olomouc.

Počet okresů:5
Počet správních obvodů obcí s rozšířenou působností:13
Počet správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem:20
Počet obcí:399
Z toho měst:31
Počet vojenských újezdů:1

Historie

Kraj byl zřízen spolu s dalšími samosprávnými kraji na základě článku 99 a následujících Ústavy České republiky, ústavního zákona č. 347/1997 Sb., o vytvoření vyšších územních samosprávných celků, který stanoví názvy krajů a jejich vymezení výčtem okresů (území okresů definuje vyhláška ministerstva vnitra č. 564/2002 Sb.) a pro vyšší územní samosprávné celky stanoví označení „kraje“. Kraje definitivně vznikly 1. ledna 2000, samosprávné kompetence získaly na základě zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), dne 12. listopadu 2000, kdy proběhly první volby do jejich nově zřízených zastupitelstev. Toto krajské členění je obdobné krajům z let 1948–1960, zřízených zákonem č. 280/1948 Sb.

Zákonem č. 387/2004 Sb. byly k 1. lednu 2005 přesunuty do Olomouckého kraje tři obce (Huzová, Moravský Beroun, Norberčany) z Moravskoslezského kraje.

Olomouc v minulosti soupeřila s Brnem o vedoucí postavení na Moravě. Už za Přemyslovců byla Morava rozdělena na tři úděly: Olomoucký, Brněnský a Znojemský. Později se Brno stalo sídlem moravských zemských stavů, ale i potom se stavy scházely střídavě v Olomouci a Brně. Reformou z roku 1948 pak s účinností od 1. ledna 1949 zaniklo členění na země a vznikl Olomoucký kraj, který byl výrazně větší než moderní Olomoucký kraj. 1. července 1960 pak byl tento kraj na základě další reformy rozdělen mezi kraj Severomoravský, Jihomoravský a Východočeský. Další reformou roku 2000 vznikl na částech území krajů Jihomoravského a Severomoravského kraje samosprávný Olomoucký kraj, opět zahrnující jak část historického území Moravy, tak i Slezska (téměř celý okres Jeseník, okolo 13 % území kraje)

Olomouc je také sídlem arcibiskupství katolické i pravoslavné církve, spravujícího zhruba celou Moravu a České Slezsko.

Seznam hejtmanů

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam hejtmanů Olomouckého kraje.

Statistické údaje

Statistické údaje k 1. 1. 2020
OkresRozloha[3]Počet obyvatel[4]Hustota zalidněníPočet obcí
Jeseník71937 96853 obyv./km²24
Olomouc1 620235 472145 obyv./km²96
Prostějov770108 646141 obyv./km²97
Přerov845129 512153 obyv./km²104
Šumperk1 313120 41792 obyv./km²77

Turistické zajímavosti

Hrad Bouzov
Zámek Jánský Vrch v Javorníku
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci

Doprava

Ze západu na východ krajem prochází český „hlavní železniční tah“ z Prahy přes Pardubice, Zábřeh, Olomouc, Přerov, Hranice a dále na Ostravsko a na Slovensko či do Polska, jižně na Brno a Vídeň. Dálniční tah spojuje Olomouc s Brnem na jihu, pokračuje na severovýchod do Ostravy, východním směrem je započaté napojení na dálnici D1 přes Přerov do Zlína, a severozápadně na Hradec Králové. Záložní letiště se smíšeným provozem se nachází 4,5 km od Přerova a byla zde 23. vrtulníková základna Dr. Edvarda Beneše Armády České republiky. Další veřejná letiště se nacházejí v Olomouci (Letiště Olomouc) a Prostějově (Letiště Prostějov).

V Olomouci se nachází také jedna z nejstarších tramvajových sítí. V kraji funguje Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje (IDSOK).

Věda a vzdělání

Vysoké školy

V Olomouci sídlí Univerzita Palackého, která byla založena již v roce 1573 a tím se řadí po Karlově univerzitě jako druhá nejstarší univerzita na českém území. V současnosti má okolo 20 tisíc studentů a osm fakult. Univerzita Palackého není však jedinou vysokou školou se sídlem v Olomouci. Byla zde založena rovněž Moravská vysoká škola Olomouc sídlící v budově Regionálního centra Olomouc. Na této škole je jedna fakulta se třemi obory. Dále pak nově vzniklá neuniverzitní Vysoká škola logistiky se sídlem v Přerově realizující magisterské studium.

Vyšší odborné školy v Olomouci

Hospodářství

Nejvíce obyvatel pracuje v průmyslu (zpracovatelsko-strojírenský, kovodělný, elektrické a optické přístroje). Plochy zemědělské půdy jsou rozsáhlé, přesto se zaměstnanost v zemědělství neustále snižuje. Avšak je to vhodné prostředí pro brigádníky. Celý kraj je atypický. U hranic s Polskem je nížina, pak Jeseníky a na jihu opět nížinatý povrch doplněný typickými bohatými hanáckými městy a obcemi protkanými železniční sítí, i vznikající hustou sítí dálnic.

Průmyslové podniky

 • Moravské železárny Olomouc
 • Hanácké železárny
 • Sigma Group Lutín
 • Mora Moravia Olomouc
 • Meopta - optika, s.r.o.
 • Cement Hranice
 • Tondach Hranice
 • Precheza Přerov
 • Solné Mlýny Olomouc
 • A.W. s.r.o (Olomoucké tvarůžky)
 • Nestlé Česko (závod ZORA)
 • OLMA a.s.
 • Adriana Litovel
 • PANAV, a.s., Senice na Hané
 • GEMO Olomouc
 • Timken v Olomouci
 • Hella Mohelnice
 • Siemens Mohelnice
 • RESTA s. r. o.
 • SULKO s. r. o. Zábřeh
 • EXCALIBUR ARMY spol. s r.o. (opravy, modernizace a výroba vojenské techniky)
 • Honeywell Aerospace Olomouc (výroba leteckých motorových dílců)
 • PSP Engineering a.s. (Přerovské Strojírny)
 • PSP Speciální strojírna a.s. (Přerovské Strojírny)
 • PSP Slévárna a. s. (Přerovské strojírny)
 • PSP Pohony a.s. (Přerovské strojírny)

Mezinárodní spolupráce

Odkazy

Reference

 1. Dostupné online.
 2. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2022. Praha. 29. dubna 2022. Dostupné online. [cit. 2022-05-02]
 3. Rozloha území, počet obyvatel, hustota obyvatelstva a počet obcí podle krajů a okresů k 1. 1. 2013 [online]. Praha: Český statistický úřad [cit. 2015-05-02]. Dostupné online. 
 4. Počet obyvatel v regionech soudržnosti, krajích a okresech České republiky k 1. 1. 2020 [online]. Český statistický úřad, 2020-04-30 [cit. 2020-05-04]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Holy Trinity in Olomouc.jpg
Autor: DiakinAndrei, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Olomouc Region CoA CZ.svg
Olomouc Region CoA
Sternberk hrad 1.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Hrad Šternberk, Morava
Praded letecky pohled 01.jpg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Letecký snímek Pradědu. Foceno z jižní strany.
Bouzov hrad (Burg Busau) - by Pudelek.jpg
Autor: Pudelek, Licence: CC BY-SA 4.0
Castle Bouzov (Busau), Czech Republic
2004 Olomoucky kraj.PNG
Lokační mapa Olomouckého kraje od 2004
Zámek Jánský vrch.JPG
Autor: Lehotsky, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Flag of Olomouc Region.svg
Vlajka Olomouckého kraje.