Oltenița

Oltenița
Oltenița – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška5 m n. m.
Časové pásmoUTC+02:00 (standardní čas)
UTC+03:00 (letní čas)
StátRumunskoRumunsko Rumunsko
Oltenița
Oltenița
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel22 624 (2021)[1]
Správa
StarostaMihăiță-Constantin Beștea (od 2024)
Vznik1853
Oficiální webwww.primariaoltenita.ro
E-mailcontact@primariaoltenita.ro
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oltenița (rumunská výslovnost: oltenitsa) je město v župě Călărași v Munténii, v Rumunsku, na levém břehu řeky Argeș, kde se její vody vlévají do Dunaje. Město se nachází v jihozápadní části župy, naproti němu (na pravém břehu Dunaje) je bulharské město Tutrakan.

Historie

Vykopávky na kopci Gumelnița poblíž města odhalily neolitické osídlení pocházející ze 4. tisíciletí před naším letopočtem.

První zmínka o městě nesoucím jméno Oltenița se objevuje v roce 1515 za vlády Neagoe Basaraba.

V listopadu 1853, na začátku krymské války, se osmanské síly pokusily překročit řeku v tomto bodě a způsobily těžké ztráty ruským silám v bitvě u Olteniți.

Během rusko-turecké války v letech 1877–1878 byla Oltenița důležitým přechodem do Bulharska pro rumunské jednotky povolané na pomoc ruské armádě během obléhání pevnosti Pleven.

Během první světové války bitva o Tutrakan skončila významnou porážkou pro rumunskou armádu a následně se posádky Oltenița a Tutrakanu zapojily do četných dělostřeleckých přestřelek.

Rodáci

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Oltenița na anglické Wikipedii.

  1. rumunské sčítání lidu v roce 2021. Národní institut statistiky. Dostupné online.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Oltenița na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Oltenita centru.JPG
The city center of Olteniţa, România.
ROU CL Oltenita CoA.png

Coat of arms of Oltenița, Romania (from ro.wiki:Stema municipiului Olteniţa se compune dintr-un scut tăiat ce cuprinde în partea superioară (o treime), în câmp roşu, un mănunchi alcătuit din trei spice de grâu de aur, cu câte două frunze fiecare, din acelaşi material. În partea inferioară (două treimi), în câmp albastru, este reprezentată o ancoră de argint, iar la baza sa sunt două fascii din acelaşi material. Scutul este timbrat cu o coroană murală din argint, formată din cinci turnuri crenelate, care conferă localităţii statutul de municipiu.

Spicele de grâu evocă rolul aşezării în producţia agricolă, simbolizând bogăţia câmpiei din Lunca Dunării. Ancora evocă faptul că aşezarea este port şi reprezintă principala activitate industrială a localităţii. Cele două fascii de la baza scutului semnifică faptul că localitatea este situată într-o bogată zonă piscicolă, fiind mărginită de fluviul Dunărea şi râul Argeş.)