Oměj jedhoj

Jak číst taxoboxOměj jedhoj
alternativní popis obrázku chybí
Oměj jedhoj (Aconitum anthora)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďpryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rodoměj (Aconitum)
Binomické jméno
Aconitum anthora
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oměj jedhoj (Aconitum anthora) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis

Jedná se asi o 25–100 cm vysokou vytrvalou rostlinu s podzemním oddenkem a bulvami.[1][2] Lodyha je v dolní části lysá a v horní části chlupatá, zejména v květenství.[1] Listy jsou střídavé. Čepele jsou v obrysu okrouhlé, hluboce dlanitě členěné, pětisečné (zřídka až sedmičetné) s čárkovitými úkrojky[3], oboustranně chlupaté.[1] Květy jsou žluté barvy a jsou uspořádány do květenství s listeny, které jsou ve spodní části květenství podobné listům. Na květních stopkách se vyskytují listénce a mohou být několik mm až jeden cm pod květem.[1] Okvětních lístků je 5, horní tvoří přilbu, která je polokulovitá. Zaschlé okvětní lístky vytrvávají i za plodu.[1][3] Kvete v srpnu až v září.[3] Uvnitř jsou dva kornoutovité nektáriové lístky, na vrcholu nesou nektária. Tyčinek je mnoho. Semeníků je většinou 5.[2] Plodem je měchýřek, měchýřky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=32.[1]

Rozšíření

Oměj jedhoj roste hlavně v předhoří Pyrenejí, Alp, Karpat a Dinarid a v okolních územích. Druh je ovšem součástí okruhu Aconitum anthora agg. a jeho jednotlivé taxony se vyskytují ostrůvkovitě i dále v Evropě a Asii až po Dálný východ. Některé populace, např. na Ukrajině a na Kavkaze, mají modré květy. V České republice je to dosti vzácný (kategorie C3) a zákonem chráněný teplomilný druh, jehož výskyt je omezen pouze na jihozápadní Moravu. Vyhledává okraje lesů (především světlých teplomilných doubrav), lesní lemy, křoviny aj.[1]

Reference

  1. a b c d e f g SKALICKÝ, Vladimír. Aconitum L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 392–403.
  2. a b FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  3. a b c HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 108–128.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Aconitum anthora01.jpg
Autor: User:Tigerente, Licence: CC BY 2.5
Aconitum anthora near Refuge des Espuguettes, Hautes-Pyrénées, France