Ombudsman
Ombudsman (fem. ombudsmanka) je mimosoudní kontrolní úřad, který je státem pověřen k řešení stížnosti jednotlivců na jednání veřejné správy. V Česku a na Slovensku se úřad oficiálně nazývá veřejný ochránce práv.
Historie
Slovo i institut vznikl ve Švédsku, kde byl ombudsman pověřen králem dbát na správné chování úředníků. V roce 1809 se institut ombudsmana dostal do švédské ústavy. Hromadného rozšíření se dočkal ale až v druhé polovině 20. století, v současné době je tento institut v různých formách rozšířen téměř ve 100 státech světa.
V některých zemích je institut ombudsmana oblíbený natolik, že existují i na nižších úrovních státu, samosprávy či dokonce mimo státní struktury (ve firmách, v Česku ho má například Česká spořitelna). A naopak i na celoevropské úrovni existuje evropský ombudsman.
Charakteristika
Označení ombudsmana se v různých zemích částečně liší. V angličtině se ombudsmanovi říká public advocate, ve francouzštině défenseur des droits, ve španělštině defendor del pueblo, v italštině difensore civico, němčina potom využívá speciální označení pro ombudsmanku ombudsfrau.
Parlamentní ombudsman
Parlamentní (tzv. pravý) ombudsman má tyto znaky:
- je volen parlamentem,
- měl by být politicky nezávislý,
- nemá oprávnění rušit či měnit státní rozhodnutí
- může provádět vlastní šetření.
Parlamentní ombudsman může mít všeobecnou nebo jen regionální působnost. Může se také specializovat jen na určitou oblast.
Odkazy
Literatura
- HENDRYCH, Dušan, a kol. Správní právo. Obecná část. 6. vyd. Praha: C. H. Beck, 2006. 861 s. ISBN 80-7179-442-2. Kapitola XXX.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu ombudsman na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo ombudsman ve Wikislovníku