Omurtag

Omurtag
Omurtag1.jpg
Úmrtí831
Povolánípanovník
DětiZvinitsa
Enravota
Malamir
RodičeKrum
RodKrumova dynastie
PříbuzníPresjan[1] (vnuk)
Funkcechán
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Omurtag nebo Omortag, přezdívaný chán stvořitel, byl v letech 814/815831 bulharský vládce.

Během celé své vlády musel čelit nájezdům Byzance, hlavně na východní hranici. Tato situace donutila Omurtaga podepsat s Byzantinci mírovou smlouvu.

Pozitivnější věcí však bylo rozšíření bulharského území – na severozápad až k městům Bělehrad a Braničevo a na východ, postupně, až k řece Dněpr.

Chán chtěl se sousedy žít v míru a vést války proti Franské říši a Kabarům. „Tyto války začaly ještě nepřátelé bulharského národa…“ píše se v historických pramenech. Jen války proti Byzantincům byly neúspěšné a výsledky se odrážely v diplomatickém kontaktu těchto dvou zemí.

Zmíněná mírová smlouva, která byla podepsána na dobu 30 let aspoň obměkčila napětí v oblastech u bulharských hranic. Byzantští vězni byli propuštěni na svobodu a Bulhaři za ně dostali jako výkupné část Byzantské říše a bulharská armáda se dokonce zavázala, že pomůže zabránit vzniku revoluce proti panovníkovi v Konstantinopolu.

Kamenný nápis, který zmiňuje jméno Chán Juvigi Omurtag

Omurtag pomocí diplomatických schopností dokázal udržet mír s Maďary. Stále měl přehled o vnitřních záležitostech Bulharska a naproti tomu ještě stíhal rozšiřovat svou zem. Kdokoliv, kdo se proti němu pokusil zasáhnout a zničit jeho stát, byl krutě potrestán.

Aby mohl lépe spojit Bulhary a Slovany do jednoho státu, oženil se se Slovankou a dvěma synům dal slovanská jména – Enravota a Zvinica. Reformoval zákony, aby mohl mít větší moc jak doma, tak i v zahraničí.

Bojoval proti šiřitelům křesťanství, kteří přišli z Byzance, protože věřil, že budou rozšiřovat byzantský vliv v zemi.

V období rostoucí slávy, síly a míru začal chán stavět svůj palác. Jeho místo bylo ve městě Pliska, které bylo znova přejaté od Byzantinců. Bylo to honosné dílo a chán byl na něj patřičně hrdý. Dvůr paláce byl postaven na řece Tiča. Na čtyřech sloupech stáli dva lvi jako symbol bulharské síly. Nahoře na vstupní bráně bylo napsáno: „Něchť Bůh dovolí panovníkovi panovat tak dlouho, jak jen řeka Tiča bude téct… Jeho vláda spolu s bulharským národem vítězila nad jeho nepřáteli“.

Správní reforma

V domácí politice Omurtag zdatně dokončil správní reformy zahájené chánem Krumem. Ty ukončily bulharsko-slovanskou dualitu státu a autonomii slovanských kmenů.

Předchůdce:
Krum
Znak z doby nástupuBulharský chán
814/815831
Znak z doby konce vládyNástupce:
Malamir

Reference

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Omurtag1.jpg
Khan Omurtag of Bulgaria, from the Chronicle of John Skylitzes
Coat of Arms of the Bulgarian Empire.PNG
Autor: Bulgarian Herald, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of the Second Bulgarian Empire during the reign of Tsar Ivan Shishman (1371–1395). The image is based on the original miniature from the second half of the 14th century by an anonymous Arab traveller, now in the King's Archive of Morocco.
Omurtag10 svik.jpg
Inscriptions of Kan Omurtag of Bulgaria