Ondřej Císař

prof. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.
Narození6. února 1974 (50 let)
Kroměříž
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materVysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Masarykova univerzita
Central European University
Povolánísociolog a politolog
ZaměstnavateléSociologický ústav Akademie věd České republiky (od 2009)
Univerzita Karlova (od 2014)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondřej Císař (* 6. února 1974, Kroměříž) je český sociolog a politolog. V současné době působí na Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde vede přednášky v oboru sociologie, politické sociologie a metodologie společenských věd. Je garantem postgraduálního studia. Působí také v Sociologickém ústavu Akademie věd, kde je šéfredaktorem české části Sociologického časopisu.[1] Jeho výzkum se zaměřuje především na politickou mobilizaci, sociální hnutí a sociologickou analýzu současných demokracií.[2]

Život a studium

Ondřej Císař se narodil 6. února 1974 v Kroměříži, kde v roce 1992 maturoval na gymnáziu.[3] Nejprve studoval na Katedře veřejné ekonomiky a regionálního rozvoje Ekonomické fakulty Technické univerzity v Ostravě, na které získal titul inženýra.[4] Poté zahájil studia politologie na Masarykově univerzitě v Brně a Central European University v Budapešti. Na Masarykově univerzitě v roce 2003 obhájil svou disertační práci a dále pokračoval v akademické kariéře habilitací v oboru politologie.[5][2]

V roce 2020 podepsal prezident Miloš Zeman jeho jmenování profesorem.

Práce a výzkum

Ve svých pracích se Ondřej Císař věnuje způsobům politické mobilizace v postkomunistických zemích. Navrhl typologii občanského aktivismu a zaměřil se na dopady prohlubující se mezinárodní integrace, především na to, jak se v postkomunistických zemích projevují politicky aktivní občané. V této souvislosti zkoumá zvláštní formu politického aktivismu, která není založena na mobilizaci jednotlivců, ale na kooperaci mezi aktivistickými organizacemi, tzv. transakční aktivismus.

Jeho další analýza České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska vysvětluje rozdílnou podobu protestů v těchto zemích. Příčinu nachází v odlišné podobě jejich stranické politiky.[6] Na interakci politických stran a ostatních organizací se zaměřuje i jeho publikace o radikálně pravicových hnutích a stranách, kterou připravil a editoval s Manuelou Caiani.[7]

Před prezidentskými volbami 2018 působil jako jeden z poradců neúspěšného kandidáta Michala Horáčka.[8]

Pravidelně vystupuje v médiích a poskytuje rozhovory k otázkám demokratické politiky, politiky protestu, vztahu demokracie a kapitalismu a politiky současné klimatické změny.

Dílo

Ondřej Císař je autorem a spoluautorem řady publikací v českém a anglickém jazyce. Veřejně publikuje od roku 1998. Publikace, na kterých se podílel v poslední době, zahrnují například:

  • Social Movement Diffusion in Eastern Europe (London: Routledge, 2020)[1]
  • Radical Right Movement Parties in Europe (London: Routledge, 2019, s Manuelou Caiani)[2]
  • National Protest Agenda and the Dimensionality of Party Politics: Evidence from Four East- Central European Democracies (European Journal of Political Research, 2019, s Kateřinou Vráblíkovou)[3]
  • Social Movements after Communism (London: Routledge, 2018)[4]
  • Občanství a politická participace v České republice (Praha: Sociologické nakladatelství (SLON) / Sociologický ústav AV ČR, 2017, s Lukášem Linkem, Ivanem Petrúškem, Kateřinou Vráblíkovou)[5]
  • Czech Republic: The Rise of Populism from the Fringes to the Mainstream (London: Routledge, s Václavem Štětkou)[6]
  • Think Tanks and Policy Discourses in the Czech Republic (Bristol: The Policy Press, 2016, s Milanem Hrubešem)[7]
  • Social Movements in Political Science (Oxford: Oxford University Press, 2015)[8]
  • Promoting Competition or Cooperation? The Impact of EU Funding on Czech Advocacy Organizations (odborný časopis Democratization, 2015, s Jiřím Navrátilem)[9]
  • Transnational Activism of Social Movement Organizations: The Effect of European Union Funding on Local Groups in the Czech Republic (European Union Politics, 2013, s Kateřinou Vráblíkovou)[10]

Odkazy

Reference

  1. http://sreview.soc.cas.cz/cs/page/9-redakcni-rada
  2. a b doc. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D.. Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. [online]. [cit. 2018-11-30]. Dostupné online. 
  3. 120 let českého gymnázia v Kroměříži. Redakce Zdeňka Malcherová. Kroměříž: Sdružení rodičů a přátel gymnázia Kroměříž, 2002. 
  4. Ondrej Cisar | Charles University, Prague - Academia.edu. cuni.academia.edu [online]. [cit. 2018-11-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. WWW.QCM.CZ. doc. PhDr. Ing. Ondřej Císař, Ph.D., Evropská volební studia. ispo.fss.muni.cz [online]. [cit. 2018-11-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-08-04. 
  6. ŠIMŮNKOVÁ, Tereza. novinky.cz. Novinky.cz [online]. Borgis, středa 30. března, 2016 [cit. 2018-11-30]. Dostupné online. 
  7. Radical Right 'Movement Parties' in Europe: 1st Edition (Paperback) - Routledge. Routledge.com [online]. 2018-12-21 [cit. 2018-11-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. GENERATOR, metatags. Michal Horáček - Sbor poradců. Michal Horáček. Dostupné online [cit. 2018-11-30].  Archivováno 30. 11. 2018 na Wayback Machine.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
OK B0A2420-3.png
Autor: Ondřej Císař, Licence: CC BY-SA 4.0
Ondřej Císař