Onhuret

Onhuret
Význambůh války
Symbolykoruna se čtyřmi pery, kopí
PartnerkaMenhit
RodičeRe
Oblast uctíváníStarověký Egypt
Centrum kultuCenej
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Onhuret nebo také Anhur, An-Her, Anhuret, Han-Her, Inhert, řecky Onuris či Onouris je v egyptské mytologii bůh války uctívaný v oblasti Abydu, především v Ceneji.

Onhuret
varianty hieroglyfického zápisu




Role

Bůh války

Vzhledem k jeho pozici boha války byl patronem starověké egyptské armády a ztělesněním královských válečníků. Během římské éry byl císař Tiberius zobrazován jako muž s Onhuretovou korunou složenou ze čtyř per.

Řekové jej srovnávali s řeckým bohem války Aréem. Olympští bohové uprchli do Egypta před Týfónem a Arés na sebe vzal podobu ryby jako Lepidotus nebo Onuris.

Nositel nebes

Jeho jméno by mohlo znamenat „nositel nebes“. Kvůli stejné koruně byl později ztotožňován se Šuem, jako Onhuret-Šu. Coby Šu byl synem boha Rea a bratr bohyně Tefnut.

Onhuretovi velekněží

  • Amenhotep – za vlády Thutmose IV. Amenhotepova žena Henut byla pěvkyní v Anhurově chrámu. Jejich synové Hat a Kenna byli vojáci.
  • Hori
  • Minmose – za vlády Ramesse II. Syn velekněze Horiho a jeho ženy Inty.
  • Anhurmose – za vlády Merenptaha
  • Sišepset – za vlády Ramesse III.
  • Harsiese – zmíněn na ostrakonu v Abydu.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anhur na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Shu.svg
Autor: Jeff Dahl, Licence: CC BY-SA 4.0
This figure could represent two different gods in Ancient Egypt. Shu, an ancient Egyptian god. Based on paintings in the tomb of Seti I.[1]. Anhur, amen other ancient Egyptian god. Hess frequently descrive with this wig and crown with great straight feathers.
Sun god Ra2.svg
(c) fi:Käyttäjä:kompak, CC BY-SA 3.0
The egyptian sun god Ra-Horakhty simplified with File:Maler der Grabkammer der Nefertari 001.jpg as reference (horiz mirrored)