Open-source licence

Open-source licence je v informatice typ licence počítačového softwaru a dalších produktů, které umožňují použít, modifikovat, nebo sdílet zdrojový kód, návrh nebo design v rámci definovaných podmínek.[1][2] Open-source licence umožňuje koncovým uživatelům a obchodním společnostem přezkoumávat a upravovat zdrojový kód, návrh nebo design pro vlastní potřebu. Software licencovaný jako open-source je většinou k dispozici zdarma, i když tomu tak nemusí být vždy. Licence, které dovolují pouze nekomerční šíření nebo úpravy zdrojového kódu pouze pro osobní použití nejsou obecně považovány za open-source licenci. Ale i open-source licence může mít některá omezení, zejména pokud jde o vyjádření respektu k původu softwaru, jako je například požadavek zachovat jméno autora a prohlášení o autorských právech ve zdrojovém kódu nebo požadavek na redistribuci licencovaného softwaru pouze pod stejnou licencí (jako v copyleft licenci). Jedna sada populárních licencí pro open-source software je schválena Open Source Initiative (OSI) na základě jejich Open Source Definition (OSD).

Srovnání

Free Software Foundation má vlastní kritéria pro hodnocení, zda licence je nebo není kvalifikována jako free software. Většina free software licencí je také kvalifikována jako open-source software licence.[zdroj?] Projekt linuxové distribuce Debian má svá vlastní kritéria (Debian Free Software Guidelines), na kterých je Open Source Definition založena. Ve výkladu FSF se kritéria Open-source licence zaměřují na dostupnost zdrojového kódu a možnost ho upravovat a sdílet, zatímco free software licence se zaměřuje na svobodu uživatele program používat, měnit jej a sdílet.[3]

Existují také shared source licence, které jsou částečně podobné s open-source, jako je například Microsoft Reciprocal License (MS-RL). Používá je především Microsoft a může být v rozsahu od extrémně přísné, až do licence srovnatelné s free open-source software.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Open-source license na anglické Wikipedii.

  1. Brief Definition of Open Source Licenses [online]. Open Source Initiative [cit. 2013-04-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. POPP, Dr. Karl Michael. Best Practices for commercial use of open source software. Norderstedt, Germany: Books on Demand, 2015. ISBN 978-3738619096. (anglicky) 
  3. "Relationship between the Free Software movement and Open Source movement", Free Software Foundation, Inc