Opera v Sydney

Opera v Sydney
Základní informace
Slohexpresionismus
ArchitektiJørn Utzon a Peter Hall
Výstavba1973
StavitelLendlease
Poloha
Adresa2 Circular Quay East, Sydney NSW, City of Sydney, AustrálieAustrálie Austrálie
UliceCircular Quay
Nadmořská výška15 m
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Opera v Sydney
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státAustrálieAustrálie Austrálie
Typkulturní dědictví
Kritériumi
Odkaz166 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2007 (31. zasedání)

Opera v Sydney je stavba navržená v roce 1956 dánským architektem Jørn Utzonem. Otevřena byla v roce 1973. Nachází se v přístavu Port Jackson v australském městě Sydney, v místě zvaném Bennelong Point a je zařazena na seznam Světového dědictví pod hlavičkou UNESCO.

Historie

V roce 1956 byla vládou Nového Jižního Walesu vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž na operní budovu. Podle zadání měla budova disponovat jedním velkým sálem pro 3000 diváků a jedním menším pro 1200 diváků. Do soutěže bylo zasláno 233 návrhů z 23 zemí. V soutěži zvítězil návrh v té době nepříliš známého dánského architekta Jørn Utzona. Kuriózní je, že původně byl Utzonův návrh ze soutěže vyloučen. První cenou byl projekt oceněn až na podnět věhlasného architekta Eero Saarinena. [1]

Stavba se potýkala s mnoha problémy, ať už technického, ale i politického rázu. Sám Utzon se na stavbě přestal podílet v roce 1966, pro neustálé spory s vládou Nového Jižního Walesu. Stavba byla svěřena australským architektům, kteří ne vždy respektovali Utzonovy projekty, což se projevilo obzvláště na interiérech. Původní rozpočet 7 000 000 australských dolarů byl mnohonásobně překročen, náklady se vyšplhaly až na 102 miliónů. Stavba byla dokončena v roce 1973, což je o deset let později, než bylo původně předpokládáno. První divadelní představení bylo odehráno 28. září 1973, přestože oficiálně byla Opera v Sydney otevřena až 20. října 1973 královnou Alžbětou II.

V červenci 2005 byla budova zařazena na seznam australského kulturního dědictví. 29. června 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na seznam Světového kulturního dědictví. Jedná se o první stavbu zapsanou na tento seznam ještě za autorova života.

Stavba se stala nejznámějším atributem Austrálie, známém po celém světě. Její architektonické hodnoty jsou uznávány trvale a bez jakýchkoliv pochyb. Její místo v dějinách světové kultury je neotřesitelné.

V srpnu 2016 byla ohlášena celková modernizace budovy v hodnotě 202 milionů australských dolarů, tj. asi 3,8 miliardy korun, zejména za účelem zlepšení akustiky v interiéru. Začátek šestileté rekonstrukce byl ohlášen na květen 2017.[2]

Popis

Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektarů. Zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace. Střechy jsou pokryté světlými keramickými dlaždicemi. Nejvyšší ze střech ční 65 m nad hladinu okolního moře.

Operní sál má celkem 1507 sedadel, zatímco v koncertním sále je 2679 míst. V tomto sále jsou také umístěny největší mechanické varhany na světě, které mají celkem 10 154 píšťal.

Významná světová hodnota podle UNESCO

Opera v Sydney je mistrovským dílem architektury 20. století. Jeho význam je založen na jejím jedinečném designu a konstrukci; Svými významnými inženýrskými a technologickými inovacemi se stavba stala světově proslulou ikonou architektury. Byl to odvážný a vizionářský experiment, který měl trvalý vliv na vznikající architekturu konce 19. století. Utzonova originální konstrukční koncepce a jedinečný přístup k budování daly impuls ke kolektivní tvořivosti architektů, inženýrů a stavitelů. Novátorské úspěchy společnosti Ove Arup pomohly Utzonovi vidět realitu. Návrh představuje výjimečnou interpretaci a reakci na umístění v přístavu Sydney. Opera v Sydney je mimořádná univerzální hodnotou svých úspěchů v oblasti konstrukčního inženýrství a technologie budov. Stavba je jedinečnou uměleckou památkou a ikonou, která je přístupná veškeré společnosti.

Galerie

Reference

  1. Muži v Česku [online]. 2018-12-08 [cit. 2019-02-12]. Dostupné online. 
  2. kat. Nejen krásná, po obří rekonstrukci bude opera v Sydney i zvukově dokonalá. Česká televize [online]. 2016-08-15 [cit. 2016-08-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Sydneyoperahouse at night.jpg
Autor: Thomas Adams, Licence: CC BY-SA 4.0
Sydney Opera House at night. I took this image during the 2016 Sydney Vivid Festival. I stood in the middle of the Sydney Harbour Bridge for this 32 second exposure. The vantage point was excellent but it’s also the shakiest part of the bridge for this long exposure, every time a large truck or a train went past it ruined the shot with vibrations. It took around 20 attempts until I finally had a 32 second window that was relatively free of vibrations. The camera battery died straight after I captured this image. I am deeply honoured to be the first Australian to become a finalist in the - Wiki Loves Monuments Picture of the Year 2017 with this photo. Feel free to download it - it belongs to the world now.
Sydney Opera House St Patricks 2010a.jpg
Autor: Mike Young, Licence: CC BY-SA 3.0
Sydney Opera House lit up for St Patrick's Day 2010
Sydney Skyline.jpg
The Sydney Opera House presents theatre, musicals, opera, contemporary dance and ballet, every form of music from symphony concerts to jazz, as well as exhibitions and films. More than 200,000 people take a guided tour of the complex each year. The Opera House operates 24 hours a day, every day of the year except Christmas Day and Good Friday. The U.S. Army Information, Ticket and Reservation Travel Show, featuring Australian Getaways, will visit several installations to familiarize MWR patrons with vacation opportunities.
Sydney Opera House Sails.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Roybb95~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Sidney Opera Teatrining umumiy ko'rinishi Edit this at Structured Data on Commons
Tourists and Sydney Opera Hosue.jpg
Autor: Rtype909, Licence: CC BY-SA 3.0
The actual overall structure is made up, from smaller buildings
Sydney 1999.jpg
Autor: Původně soubor načetl Georgio na projektu Wikipedie v jazyce francouzština, Licence: CC BY 1.0
Copyright : Georgio,

Date : juillet 1999

Opéra de Sydney, Australie
Sydney Opera House - construction - phase 2 1966.jpg
Autor: Původně soubor načetl Robeyclark na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 3.0
Taken by my grandmother in 1966.
APEC Australia 2007 Sydney Opera House fireworks.jpg
Fireworks burst over the Sydney Opera House Saturday, Sept, 7, 2007, during a dinner display in celebration of the opening of the Asian-Pacific Economic Cooperation summit. White House photo by Chris Greenberg
Opera lighted.jpg
Autor: Repat, Licence: CC BY-SA 3.0
Opera House Sydney while it was lighted for 3 Weeks by Brian Eno. See Google News for more information.