Operace Barkhane

Operace Barkhane
Francouzští a malijští vojáci, březen 2016.
Francouzští a malijští vojáci, březen 2016.

Trvání1. srpna 20149. listopadu 2022
MístoSahel, Mauritánie, Mali, Čad, Burkina Faso, Niger
VýsledekNeúspěch Francie v potlačení džihádistů. V srpnu 2022 se francouzské jednotky stáhly z Mali. V listopadu 2022 byla operace oficiálně ukončena.
Strany
Francouzská vlajka Francie

Logo G5 Sahel G5 Sahel

Vlajka Estonska Estonsko
Vlajka Švédska Švédsko
Vlajka Česka Česko
Podpora:
Vlajka Spojeného království Spojené království
Vlajka Kanady Kanada
Vlajka USA USA
Vlajka Dánska Dánsko

Vlajka AQMI Al-Káida v islámském Maghrebu

Vlajka džihádu Jama'at Nasr al-Islam wal Muslimin (2017–2022)
Vlajka AQMI Al-Mourabitoun (2014–2017)
Vlajka Ansar Dine Ansar Dine (2014–2017)
Symbol Islámského státu v Sahelu Islámský stát v Sahelu (2015–2022)

Síla
Francouzská vlajka 5500 vojáků

Vlajka Estonska 95
Vlajka Švédska 150, 3 helikoptéry, 1 letadlo C-130
Vlajka Spojeného království 90, 3 helikoptéry
Vlajka Dánska 70, 2 helikoptéry

Vlajka AQMI 6000 vojáků (dohromady)
Ztráty
Francouzská vlajka 53 zabitých

Vlajka USA 4 zabití

Vlajka AQMI cca 2800 zabitých

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Operace Barkhane byla protipovstalecká vojenská operace, která začala 1. srpna 2014 a oficiálně byla ukončena 9. listopadu 2022. Operaci vedly ozbrojené síly Francie po většinu trvání o síle 3000 vojáků, které měly základnu ve městě N'Djamena v Čadu. Operace byla vedena ve spolupráci s pěti africkými zeměmi, které všechny bývaly francouzské kolonie: Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánie a Niger (tzv. G5 Sahel). Mali z operace vystoupilo v srpnu 2022. Operace byla nazvána po typu písečné duny, která tvarem připomíná půlměsíc (tzv. barchan).

Francouzská armáda původně vpadla do Mali v roce 2013 během operace Serval, během které se jí povedlo dobýt sever země od islamistů. Po tomto úspěchu byla připravena navazující operace Barkhane, která měla vítězství zopakovat v pásu Sahelu. Cílem bylo vojensky podpořit místní vlády a armády v boji s islamisty a tím jim zabránit ve vytvoření základen v tomto regionu pro případné útoky na Evropu.

Během vojenského převratu v Mali v srpnu 2020 byl armádou svržen prezident Ibrahim Boubacar Keïta. Novým prezidentem se stal bývalý ministr obrany a armádní důstojník Bah Ndaw. Nicméně ten byl armádou svržen již v květnu 2021 během dalšího vojenského převratu. Ten vedl plukovník Assimi Goïta, který se poté stal prozatímním prezidentem Mali. V regionu se také začaly projevovat silné protifrancouzské nálady. Francouzské vojsko se muselo do srpna 2022 stáhnout z Mali a prezident Emmanuel Macron následně prohlásil, že v následujících měsících bude operace Barkhane přetransformována. Nicméně v listopadu byla nakonec ukončena.

Pozadí

Jedním z dopadů druhé občanské války v Libyi bylo i vytvoření nestability v regionu severního Mali, který způsobilo povstání Tuaregů proti centrální vládě. Toho ihned využily islamistické skupiny, které toto území ovládly. V reakci spustila Francie v lednu 2013 operaci Serval, během které do července 2014 území úspěšně dobyli zpět.

Tehdejší francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian následně prohlásil, že operace ukázala nestabilitu regionu Sahelu a nutnost zajištění podpory tamním státům v boji s islamisty. V srpnu 2014 tak byla spuštěna navazující operace Barkhane. Tehdejší francouzský prezident François Hollande uvedl, že nasazení francouzských vojsk v regionu napomůže rychlému zásahu v případě krizí.

Operace Barkhane

Francie nasadila nejdříve kolem 3000 vojáků, z nichž 1000 vyslala do Mali, 1200 si založilo základnu v Čadu a zbytek byl rozdělen do okolních zemí, zejména v Nigeru, Pobřeží slonoviny a v Burkina Fasu.

V roce 2018 Spojené království poskytly tři helikoptéry. Roku 2020 poté bylo nasazeno i několik desítek vojáků. Roku 2018 se do operace s několika desítkami vojáků zapojilo i Estonsko. V únoru 2021 dodalo vojáky a techniku také Švédsko, které ale zase začalo stahovat již od ledna 2022.

Během operace proběhlo několik vojenských převratů v zapojených afrických zemích.

Operace vzbudila silné antifrancouzské nálady v regionu, které navíc podněcovaly operace ruské Wagnerovy skupiny. Ta například převzala roli vojenské podpory v boji s islamisty po odchodu Francie z Mali po srpnu 2022. Operují také např. v Nigeru. Při kritice Francie se znovu objevoval pojem Françafrique, který označuje tvrdé hájení zájmů Francie v regionu svých bývalých koloniích. Podle kritiků jde o neokolonialismus.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Operation Barkhane na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Burkina Faso.svg
Flag of Burkina Faso
Flag of Mauritania.svg
Flag of Mauritania, adopted in 2017. The National Assembly added red stripes to the top and bottom edges to represent “the blood shed by the martyrs of independence”.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Jihad.svg
The Shahada written in white on a black background. The first known flag was the previous one seen behind Bin Laden in Khost during 1996 or 1998
Flag of the United Kingdom (17 by 11).png
Autor: Mododge16, Licence: CC BY-SA 4.0
The flag of the United Kingdom with 17:11 proportions.
Islamic State flag.svg
Flag of the Islamic State .This flag is also used by al-Shabaab, al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP), al-Qaeda in the Islamic Maghreb (AQIM), and Boko Haram. The design shows the shahada in an arrangement that includes the image of the historical "seal of Muhammad" (more precisely, the "seal" design is based on a 1980s facsimile of Ottoman era copies of letters written and sealed by Muhammad, in which the copyists had manually inked the seal impression; the jihadist flags seen in press photographs do not show the seal as circular but in a slightly irregular shape that faithfully mimicks one particular such specimen; see w:seal of Muhammad for details). Also note that the representation of this seal formerly uploaded to commons but since deleted is merely a graphist's "fictionalisation" of what the seal might have looked like; the actual artefact on exhibit as the "seal of Muhammad" in Istanbul is rectangular)
Opération Barkhane.jpg
Autor: TM1972, Licence: CC BY-SA 4.0
contact avec la population dans le Sud du Mali
Logo G5 Sahel (2018).svg
Autor: Le Petit Chat, with flags from by User:Slashme, Licence: CC BY-SA 4.0
Logo of the G5 Sahel force