Operace Daybreak

Operace Daybreak
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
JugoslávieJugoslávie Jugoslávie
Jazykyangličtina
němčina
Délka118 min.
Žánrválečný
NámětAlan Burgess
ScénářRonald Harwood
RežieLewis Gilbert
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAnthony Andrews
Timothy Bottoms
Martin Shaw
ProdukceCarter DeHaven
HudbaDavid Hentschel
KameraHenri Decaë
StřihThelma Connell
Výroba a distribuce
Premiéra1975
Produkční společnostBarrandov Studio
DistribuceWarner Bros. Pictures
National Broadcasting Company
Operace Daybreak na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Operace Daybreak (v překladu Operace úsvit) je americký válečný film z roku 1975, který zpracovává průběh Operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Děj

Děj filmu začíná v Anglii v roce 1941, kde si náčelník československé rozvědky, plk. gšt. Moravec, předvolal tři vojáky Jana Kubiše (Timothy Bottoms), Jozefa Gabčíka (Anthony Andrews) a Karla Čurdu (Martin Shaw), kteří dostanou úkol nazvaný „Daybreak“ v Protektorátu Čechy a Morava – zabít zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. Při parašutistickém výsadku však došlo k chybě a místo u Plzně byla trojice vysazena 200 km daleko. Kubiš s Gabčíkem přistáli blízko sebe, Čurda však o něco dál a ještě jej chytl místní revírník. Při první konfrontaci Kubiše a Gabčíka s dvojicí německých vojáků vychází najevo, že nejsou kde si myslí a musí Němce zabít. Všichni tři se opět setkávají u místního doktora, ke kterému jim pomohli Češi z lomu.

Všichni pokračují dále do Prahy, kde jim s ukrýváním pomáhá rodina Moravcova. Po neúspěšném pokusu o zastřelení Heydricha před cestou do Berlína je potřeba vymyslet nový plán. Parašutisté se rozhodli pro přepadení Heydrichovy kolony před holešovickou křižovatkou. Gabčíkovi, který skočil před zpomalující vůz, se však samopal zasekl. Z místa činu tak začal utíkat, pronásledován řidičem. Kubiš měl pro tento případ přichystaný granát. Vržený granát vybuchl za Heydrichovým vozem a zranil zastupujícího protektora. Ten posléze v nemocnici umírá.

Karel Čurda, který v Čechách má rodinu i s malým dítětem, se obává o jejich životy a odejde na Gestapo vypovídat proti atentátníkům. Postupně je zatčena rodina Moravcových. Když se Němci dozvědí, že se parašutisté ukrývají v Resslově ulici v kostele svatých Cyrila a Metoděje, začne dlouhý boj, který končí smrtí sedmi parašutistů.

Zajímavosti

Film se natáčel také v Československu, díky čemuž se ve filmu objevili i čeští herci, jako například Jiří Krampol coby Adolf Opálka, Josef Abrhám, Vítězslav Jandák či Zdeněk Srstka v roli gestapáckého ranaře.

Operace Daybreak je dosud jediným filmovým zpracováním, které zobrazuje epizodní příběh Jindřišky Novákové (ve filmu jako Jindřiška Moravcová, zahrála ji Pavla Matějovská), čtrnáctileté dívky, které z ulice odklidila kolo (po kterém pátralo gestapo) použité při atentátu Janem Kubišem, a která úspěšně (tj. nepoznána) překonala také identifikaci na gestapu (avšak byla později se svou rodinou odhalena a zavražděna následkem Čurdovy zrady).

Obsazení

Timothy BottomsJan Kubiš
Martin ShawKarel Čurda
Anthony AndrewsJozef Gabčík
Joss AcklandJanák
Anton DiffringReinhard Heydrich
Carl DueringKarl Frank
Cyril ShapsOtec Petřek
Diana CouplandMarie Moravcová

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]