Operace Northwoods
Operace Northwoods je název tajného dokumentu, který vytvořil americký sbor náčelníků štábů v roce 1962. Dokument obsahoval návrh vojenské operace, iniciované armádou Spojených států. 13. března 1962 jej ministru obrany Robertu McNamarovi předložil předseda sboru náčelníků štábů Lyman Lemnitzer. McNamara tento návrh ovšem zamítl. Plán viděl i prezident John F. Kennedy,[1] osobně ho zamítl a navíc zbavil Lemnitzera velení. Plány Operace Northwoods byly odtajněny po čtyřiceti letech. Podle dokumentů, které jsou v současnosti oficiálně k dispozici, žádný z bodů operace nebyl realizován pod její záštitou.[2]
Tento plán patří mezi tzv. false flag psy-op – psychologické operace, jejichž cílem je manipulace veřejného mínění vlivem nějakého neočekávaného nebo např. traumatizujícího podnětu. Účelem akcí, které Operace Northwoods plánovala, bylo získat všeobecnou podporu americké veřejnosti pro vojenskou invazi na Kubu. Uvedené prostředky zahrnovaly i fingované teroristické akce na území USA proti vlastním obyvatelům, počítající s až stovkami obětí.
Body operace
Dokument navrhoval použití teroristických útoků v okolí základny Guantánamo Bay či přímo na území Spojených států, jakožto záminku pro vojenskou intervenci proti Kubě. Plán zahrnoval:
- Rozšířit zvěsti o tom, že Kuba používá konspirační propagandistické rádio.
- Zinscenovat útok uvnitř základny za pomoci spřátelených Kubánců.
- Vyvolání nepokojů u hlavní brány.
- Vyhodit do vzduchu munici a založit ohně.
- Provést sabotáže na letadlech a lodích.
- Zaútočit na základnu pomocí minometů.
- Potopit loď a provést pohřeb domnělých obětí.
- Připravit teroristické útoky v Miami, Floridě a Washingtonu D.C.
- A konečně, zničení dálkově řízeného letadla nad kubánskými vodami – jeho cestujícími budou federální agenti převlečení za vysokoškoláky na dovolené. Na letecké základně v Eglinu bude zhotoven duplikát letadla, včetně barvy a registrace, ve skutečnosti patřící CIA. Duplikát bude nahrazen původním letadlem a osazen cestujícími. Původní letadlo se změní na dálkově ovládané. Obě se poté setkají na jih od Floridy. Letadlo s pasažéry přistane v Eglinu, kde je vyloží a navrátí se mu původní status, zatímco dálkově ovládané letadlo převezme původní letový plán a nad kubánskými vodami vyšle signál „MAYDAY“, ještě předtím, než bude na dálku odpáleno.
Odkazy
Reference
- ↑ Griffin, D. R.: Nový Pearl Harbor – 11. září a vláda George Bushe: Znepokojující otázky, VOLVOX GLOBATOR, Praha 2006
- ↑ (anglicky)U.S. Military Wanted to Provoke War With Cuba, ABC News, 1. května 2001
Související články
- Státní terorismus
- Karibská krize
- Invaze v zátoce Sviní
- Mainilský incident
- Mukdenský incident
- Přepadení vysílačky v Gliwicích
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Operace Northwoods na Wikimedia Commons
- anglicky
- Původní dokumentu ve formátu PDF: [1] nebo [2]
- Operation Northwoods: acts of terrorism that never happened, ABC News, 7. listopadu 2001
- Operace Northwoods v kontextu: -Operation_Northwoods
- česky
- Invazi na Kubu Kennedy ve skutečnosti zdědil, Britské listy, Michal Brož, 8. 2. 2007
- Operace Northwoods - fikce ?, Společnost česko – kubánského přátelství Karviná, český překlad článku z ABC News z 7. listopadu 2001
- Senátorka grilovala Rumsfelda, Britské listy, Jiří Míka, 28. 3. 2006
- Operace Northwoods - možná předehra k 11. září nebo jasný způsob uvažování US Army, 1. května 2003, (druhá zpráva shora)
Média použitá na této stránce
Actual photo of the Northwoods Memorandum for the U.S. Secretary of Defense (March 13, 1962) titled: "Justification for U.S. Military Intervention in Cuba (TS)". Taken from: Improved versions:
- this 1st page: image:NorthwoodsMemorandum.png
- 8th page: image:NorthwoodsMemorandum8.png