Operace Plešet
Operace Plešet (hebrejsky: מבצע פלשת, Mivca Plešet, doslova Operace Filištínsko) byla vojenská akce provedená během první arabsko-izraelské války na přelomu května a června 1948, těsně po vzniku státu Izrael, izraelskou armádou. Byla cílena proti arabskému regionu okolo města Isdud a proti invazním egyptským silám.
V květnu 1948 čelil nově vzniklý Izrael invazi několika zahraničních armád, včetně egyptské, která se tlačila mimo jiné od jihu od Gazy skrz pobřežní nížinu podél břehu Středozemního moře do centra země. Dobyla židovskou vesnici Jad Mordechaj a postupovala dál. Generální štáb izraelské armády se obával frontálního egyptského útoku na Tel Aviv, popřípadě roztržení židovského státu na několik územně oddělených fragmentů. Brigáda Giv'ati byla proto pověřena provedením akce, která by zničila soustředění egyptských vojsk u Isdudu. Na operaci s ní měla spolupracovat Negevská brigáda. V Isdudu bylo cca 2300 arabských vojáků 2. egyptské brigády, jíž velel Muhammad Nadžíb, pozdější významný egyptský politik, Izraelci měli k dispozici v tomto regionu dva pěchotní prapory a další podpůrný prapor.[1][2]
Izraelský útok sestával z pozemních i vzdušných operací. Poprvé se jako skutečná vojenská síla představilo Izraelské vojenské letectvo, která poničilo egyptský vojenský konvoj u mostu Gešer ad Halom přes tok Lachiš. Jedno z letadel zde pilotoval pozdější izraelský prezident Ezer Weizman. V rámci Operace Balak byla totiž pár dnů předtím do Izraele doručena první letadla. Šlo o stroje Avia S-199 z Československa. Ačkoliv byl z vojenského hlediska útok u Gešer ad Halom nezdarem, protože selhávaly kulomety i bombové roznětky letounů, z psychologického hlediska měl silný dopad na Egypťany, kteří netušili, že Židé mají letectvo. V noci z 2. na 3. června pak začala vlastní Operace Plešet. Odehrávaly se zde těžké boje s četnými ztrátami na obou stranách. Poprvé zde Egypťané čelili konvenční armádě, nikoliv skupinám lokálních židovských milic jako v Jad Mordechaj a jiných osadách na jihu země. Během Operace Plešet padlo přes 100 Izraelců. Kvůli příliš ambiciózním cílům a špatné koordinaci mezi třemi útočnými formacemi se Izraelcům nepodařilo vojsko protivníka zničit, ale Egypťané zastavili svůj postup na Tel Aviv. Místo toho se soustředili na poziční boje a také na zřízení západovýchodního spojení na linii Madždal a Bajt Džibrin, které umožňovalo výpad směrem k Jeruzalému a zároveň odřízlo na delší dobu část izraelského území v Negevské poušti (viz Operace Mavet la-poleš nebo Operace GJS).[2][3]
Odkazy
Reference
- ↑ HERZOG, Chaim. Arab-Israeli Wars. New York: Vintage Books/Random House, 1984. Dostupné online. ISBN 0-394-71746-5. S. 70–73. (anglicky) Dále jen: Arab-Israeli Wars.
- ↑ a b מבצע פלשת [online]. palmach.org.il [cit. 2011-07-20]. Dostupné online. (hebrejsky)[nedostupný zdroj]
- ↑ Arab-Israeli Wars. s. 70-73
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Operace Plešet na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
This work or image is now in the public domain because its term of copyright has expired in Israel (details). According to Israel's copyright statute from 2007 (translation), a work is released to the public domain on 1 January of the 71st year after the author's death (paragraph 38 of the 2007 statute) with the following exceptions:
- A photograph taken on 24 May 2008 or earlier — the old British Mandate act applies, i.e. on 1 January of the 51st year after the creation of the photograph (paragraph 78(i) of the 2007 statute, and paragraph 21 of the old British Mandate act).
- If the copyrights are owned by the State, not acquired from a private person, and there is no special agreement between the State and the author — on 1 January of the 51st year after the creation of the work (paragraphs 36 and 42 in the 2007 statute).
Aerial view of Isdud pre 1935
Autor: Ynhockey, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of the Israeli attacks on Egyptian positions during Operation Pleshet. Note: The map is as geographically accurate as possible, although since some of the streams were since diverted, and most of the maps from the period do not exactly match, it is difficult to say for sure, and small errors likely exist.