Opilý les

Opilý les na Sibiři způsobený roztáváním permafrostu

Opilý les je geologický termín, kterým se označuje zvláštní druh stromového porostu, který má zakřivené kmeny do různých směrů, takže celý les působí neuspořádaným dojmem. Zakřivení kmenů vzniká sesouváním půdy. Tento druh pohybu půdy se nazývá soliflukce neboli půdotok a v některých případech může být i nebezpečný.

Opilý les vzniká většinou v oblastech, kde jsou svahové pohyby velmi pomalé, takže se stromy dokážou přizpůsobit pohybu podloží. Tyto pohyby se odehrávají na pevném podloží, kdy půda klouže z vyšší oblasti do níže položené vlivem gravitačního působení. Opilý les je typický pro oblasti, ve kterých se vyskytuje věčně zmrzlá půda – permafrost, či pro velmi podmáčené půdy, které snadno kloužou.

Opilý les je dobře viditelným ukazatelem nestability podloží.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

20070801 forest.jpg
Larix gmelinii forest. This is what the Siberians call a "drunken forest". Permafrost that has not melted provides a solid foundation that holds trees upright. When permafrost melts, as it has here, the layer of loose soil deepens and trees lose their foundations, tipping over at odd angles. Kochechum River, Evenkiyskiy Avtonomnyy Okrug, Russia; 66°20'N 99°00'E.
As we traveled down river, I saw what the Siberians call a "drunken forest". This area is permafrost, where the soil stays firmly frozen year round. Larch grows well here, but their roots are shallow. When permafrost melts, the trees lose their footing and tilt to the side. I guess the trees look like a drunk trying to walk home, tilted at crazy angles. It is a curious sight, but it is also a clear sign that the temperature in that spot has been warm enough to melt the permafrost. -- Weblog of Dr. Jon Ranson in Siberia.