Orbis pictus

Orbis pictus
AutorJan Amos Komenský
Původní názevOrbis sensualium pictus
Jazyklatina a němčina
Datum vydání1658
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Titulní strana latinsko-německého vydání (1684)
Květiny ve vydání z roku 1685
Sedm stupňů věku člověka, (1672)

Orbis pictus (původně Orbis sensualium pictus, česky Svět v obrazech) je universální učebnice, naučný a jazykový slovník, kterou napsal český pedagog, filosof a teolog Jan Amos Komenský jako rozšířenou verzi své původně jen jazykové příručky; dokončil ji za pobytu v uherském Sárospataku.

Edice

Poprvé byla vydána roku 1658 v Norimberku dvojjazyčně, latinsky a německy v dvojsloupečné grafické úpravě s obrázky, které v dřevorytech provedl Paul Creutzberger.[1] V roce 1659 vyšla v Londýně verze latinsko-anglická. Roku 1685 vyšlo první vydání čtyřjazyčné latinsko-maďarsko-německo-české, v němž český titul zní "Swět Widitedlný".

Do současnosti vyšly více než dvě stovky vydání v mnoha dalších jazycích, například v prvním čtyřjazyčném vydání z roku 1666 byly texty latinsky, německy, italsky a francouzsky; v roce 1685 byla vydána v Levoči v latině, němčině, maďarštině a češtině (v tehdejším stavu lexikologie včetně výrazů slovenských a polských), z latinsko-anglického vydání se učila například švédská královna, první americké vydání latinsko-anglické verze vyšlo v New Yorku roku 1725. Další vydání vyšla například v hebrejštině, turečtině, perštině nebo mongolštině.

Obsah

Kniha je přehledně rozdělena do 150 až 153 tematických kapitol, které mají množství ilustrací, aby byla pro děti sdělná i poutavá. Text je koncipován jako dialog mezi Mistrem (učitelem) a žákem (chlapcem). Začíná větou: Pojď synu a uč se maudřeti (později upraveno na Uč se moudrým býti). Žák dopovídá otázkou: Co to je moudrý?. Kniha zahrnuje základy zeměpisu včetně informací o astronomii, fyzice, biologii člověka, živé i neživé přírodě, sedm svobodných umění, obsáhlé partie jsou věnovány řemeslům a obchodu, následuje etika, kapitoly věnované hrám sportovním, společenským, i dětským, kapitola o divadelních hrách (Komenský je čerpal ze vzoru jezuitského školství), exkurs do státní správy a politiky: Říše, království, královský majestát a krajina. Kapitola náboženství se dělí na pohanství, křesťanství, judaismus a muslimské náboženství. Válečná situace Evropy Komenského doby se odráží v kapitolách Hrad, Město a jeho obléhání, Voják/válečník. Obsah tedy zahrnuje jak základy společenských, tak i přírodních věd. Samozřejmostí jsou obsáhlé abecední rejstříky - slovníčky všech pojmů. Ilustrace tvoří jednak jedno souhrnná vyobrazení s číslováním u jednotlivých předmětů, ta jsou vázaná k naučnému textu pod ním, a dále celostranné tabulky, kde je 6-12 předmětů s příslušnými názvy.

Význam

Kniha je přelomová především tím, že při její tvorbě Komenský uplatnil svoji zásadu Schola ludus, tedy škola hrou. Domníval se, v rozporu s tehdejšími vyučovacími praktikami, že by žáci měli umět naučenou látku nejen mechanicky odříkat, ale opravdu i rozumět tomu, čemu se učí. Podal učitelům návod, že mají vyučovat názorně a uprostřed přírody nebo v prostředí, k němuž se výuka tematicky váže.

Pokračovatelé

Komenského učebnice byla v dalších stoletích jazykově i obrazově modernizována. Na českých školách sloužilo česko-německo-latinské vydání jako povinná učebnice. Populární novočeské vydání pro nižší třídy škol měšťanských a vyšších dívčích z let 1873-1877 sestavil profesor novoměstského gymnázia František Patočka.[2] Další české vydání z roku 1883 posloužilo zatím poslednímu českému vydání z roku 2018 s ilustracemi Václava Sokola.[3] Několik autorů se pokusilo doplnit Komenského novou učebnicí pro druhý stupeň škol. V Čechách to byl neúspěšný, málo názorný Orbis Pictus: čili Svět v obrazích, stupeň druhý, co pokračování Karla Slavoje Amerlinga z roku 1852.[4] Další skupinu představují autoři, kteří na dané téma vytvořili vlastní pojetí, jako Bohuslav Fuchs,[5] někdy ve zcela odlišném smyslu, jako František Kupka.[6]

Odkazy

Reference

  1. Iohannis Amos Comenii Orbis sensualium pictus…/ Digitalizované a faksimile s později kolorovanými obrázky
  2. Orbis pictus v řeči české a německé…
  3. Další výbor z Komenského Orbis Pictus: svět v obrazech pro nejmenší: podle vydání z roku 1883, vydal Machart Beroun 2018, ISBN 9788087938713
  4. Karla Amerlinga Orbis pictus…
  5. Orbis pictus Bohuslava Fuchse. Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Pavla Seitlová (editoři); Muzeum města Brna 2012, ISBN 978-80-86549-19-4
  6. Orbis pictus Františka Kupky: mezi symbolismem a reportáží. Markéta Theinhardtová, Pierre Brullé (editoři). Arbor vitae Řevnice 2014, ISBN 978-80-7467-048-0; 978-80-86415-94-9

Literatura

  • KOMENSKÝ, Jan Amos. Opera omnia, svazek 23; k vydání připravila Julie Nováková. Academia Praha 1992 (komentované vědecké vydání)
  • KOMENSKÝ, Jan Amos. Joan. Amos Comenii Orbis pictus : Die Welt in Bildern : Swět w obrazých : Świat w obrazach : Le monde en tableaux. W Hradcy Králowé: Jan Host. Pospjšil, 1833. 478 s. Dostupné online. 
  • KOMENSKÝ, Jan Amos. Malý Orbis Pictus. Praha: Tisk a sklad Jaroslawa Pospíšila, 1845. 58 s. Dostupné online. (česky, německy) Stručný výtah z díla. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Orbis pictus 1685 flores.JPG
Orbis pictus by Comenius in four languages, chapter on flowers
Orbis Pictus 1672 Seven Ages.jpg
The Seven Ages of Man, from: Orbis Sensualium Pictus, 1672 English edition, p. 76
Orbis-pictus-002.jpg
Comenius: Orbis sensualium pictus.