Organizace východokaribských států

mapa OECS
schéma členství v regionálních organizací v oblasti Karibiku:
      Organizace východokaribských států

Organizace východokaribských států (anglicky Organisation of Eastern Caribbean States, zkratka OECS), je mezivládní regionální organizace mezi 6 nezávislými státy a 3 britskými zámořskými teritorii v oblasti Malých Antil ve východním Karibiku, která vznikla v roce 1981. Organizace se zaměřuje na hospodářskou harmonizaci a integraci zúčastněných území, ochranu lidských práv či podporu správy a vlády jednotlivých států. Hlavním orgánem OECS je sekretariát, jenž sídlí ve městě Castries na Svaté Lucii. Mezi další nejvýznamnější orgány patří Východokaribská centrální banka a Východokaribský nejvyšší soud. Všechny zúčastněné státy a území s výjimkou Britských Panenských ostrovů a Martiniku používají jednotnou měnou - východokaribský dolar. Souhrnná rozloha plnohodnotných a přidružených členů OECS převyšuje 4 250 km², počet obyvatel je přibližně 1 000 000 osob.

Členské státy a území

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Dominica.svg
Autor: See File history below for details., Licence: CC0
The Flag of Dominica.
Flag of Anguilla.svg
Flag of Anguilla (adopted on 30 May 1990) - RGB colours, 1:2 dimensions and construction details based partly on the templates: Flag of Anguilla – A Brief History
LocationOECS.PNG
Autor: Created by Sean II from image:LocationDominica.png by Vardion, Licence: CC-BY-SA-3.0
Map of the Organization of Eastern Caribbean States. Full member states are in Dark Green, Associate member states are in Light Green.
Supranational Caribbean Bodies-en.png
(c) Wdcf at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0
A Venn diagram depicting the relations between the ACS, CARICOM, and OECS countries.