Orges (Švýcarsko)

Orges
Orges – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška560 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonVaud
OkresJura-Nord vaudois
Orges
Orges
Orges, Švýcarsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha4,02 km²
Počet obyvatel333 (2018)[1]
Hustota zalidnění82,8 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.orges.ch
PSČ1430
Označení vozidelVD
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orges je obec na západě Švýcarska v kantonu Vaud. Žije zde 333[1] obyvatel.

Geografie

Longeville

Orges leží v nadmořské výšce 560 m, vzdušnou čarou 5 km severozápadně od okresního města Yverdon-les-Bains. Seskupená vesnice se rozkládá na mírně svažitém jižním svahu výšiny Miriau na úpatí Jury, v panoramatické poloze asi 130 metrů nad hladinou Neuchâtelského jezera.

Území obce o rozloze 4,0 km² pokrývá část severu střední části kantonu Vaud. Území obce se táhne od Bois de Lily na sever přes svah Orges až k Le Miriau, kde se nachází nejvyšší bod obce ve výšce 616 m n. m. V této oblasti se nachází také několik památek, jako je např. památník sv. Západně od této nadmořské výšky se rozkládá rozsáhlá náhorní plošina na úpatí Jury, ohraničená na severu údolím Arnon a na jihu údolím Brine. V roce 1997 bylo 7 % rozlohy obce pokryto zastavěnou plochou, 15 % lesy a lesními porosty a 78 % zemědělstvím.

Orges zahrnuje zemědělské osady Montavaux (583 m n. m.) a Longeville (600 m n. m.) na svazích Miriau a několik samostatných farem. Sousedními obcemi jsou Champvent, Giez, Valeyres-sous-Montagny, Vugelles-La Mothe a Vuiteboeuf.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1261 a nese název Orses.[2] Název místa pochází z nářečního slova ors (v nářečí patois) z latinského ursus (medvěd). Ve středověku patřilo Orges k panství La Mothe. Po dobytí Vaudu Bernem v roce 1536 přešla obec pod správu panství Yverdon. Po pádu Staré konfederace patřila obec v letech 1798–1803 v období Helvétské republiky ke kantonu Léman, který byl poté, když vstoupila v platnost Ústava o zprostředkování, sloučen s kantonem Vaud. Až do roku 1849 bylo Orges součástí velké obce, která zahrnovala také La Mothe, Vugelles a Longeville.[2]

Obyvatelstvo

Centrum obce

Z celkového počtu obyvatel je 92,1 % francouzsky mluvících, 3,5 % portugalsky mluvících a 3,5 % německy mluvících (stav v roce 2000). V roce 1900 žilo v Orges celkem 189 obyvatel. Poté, co počet obyvatel do roku 1970 klesl na 154, byl od té doby opět zaznamenán nárůst počtu obyvatel.

Hospodářství

Až do druhé poloviny 20. století bylo Orges převážně zemědělskou obcí. I dnes hraje zemědělství a ovocnářství důležitou roli ve struktuře zaměstnanosti obyvatel. Další pracovní místa jsou k dispozici v místních malých podnicích a v sektoru služeb. V posledních desetiletích se Orges vyvinulo také v rezidenční obec. Někteří pracující proto dojíždějí za prací především do Yverdonu.

Doprava

Obec má dobré dopravní spojení, i když se nachází mimo hlavní dopravní tahy. Hlavní přístupová cesta vede z Yverdonu. Dálniční křižovatka Yverdon-Ouest na dálnici A5, která byla otevřena v roce 1984, je vzdálena asi 3 km od centra obce. Orges je napojeno na síť veřejné dopravy prostřednictvím linky Postbusu z Yverdonu do Novalles.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Orges, Switzerland na anglické Wikipedii a Orges VD na německé Wikipedii.

  1. a b Ständige Wohnbevölkerung nach Staatsangehörigkeitskategorie Geschlecht und Gemeinde; Provisorische Jahresergebnisse; 2018. Federal Statistical Office. 9. dubna 2019. Dostupné online. [cit. 2019-04-11].
  2. a b HEUBI, Philippe. Orges [online]. Historisches Lexikon der Schweiz, 2008-09-16 [cit. 2025-01-23]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce