Orionův pás

Hvězdy Orionova pásu

Orionův pás nebo také pás Orionu je asterismus tří hvězd v souhvězdí Orionu. Pás se nachází těsně pod nebeským rovníkem a rozděluje Oriona na severní a jižní část.

Nejzápadnější z trojice hvězd nese název Alnitak. V Bayerově označení nese název zéta Orionis (ζ Ori). Název Alnitak je z arabského al-nitáq, což znamená opasek. Alnitak je trojhvězda. Na obloze svítí jasností 1,71m. Hlavní hvězda je modrý veleobr spektrálního typu O9 vzdálený od Slunce asi 800 světelných let. Prostřední hvězda pásu Alnilam je také modrý veleobr, který má jasnost 1,69m. Jeho vzdálenost od Slunce je asi 1300 světelných let. V arabštině znamená slovo al-nizám šňůra perel. Bayerovo označení je epsilon Orionis (ε Ori) a Flamsteedovo označení je 46 Orionis. Nejseverněji a nejvýchodněji postavená hvězda pásu se jmenuje Mintaka, nebo také delta Orionis (δ Ori). Je to modrobílá hvězda (spektrální typ B). Ze všech tří hvězd má nejmenší jasnost (2,21m). Od Slunce je vzdálená 900 světelných let.

Orientace na noční obloze pomocí Oriona

Orionův pás bývá na noční obloze dobře viditelný a dá se pomocí něj snadno orientovat na obloze. Na severozápad od pásu je hvězda Aldebaran ze souhvězdí Býka. Na jihozápad je nejjasnější hvězda oblohy (nepočítáme-li Slunce) Sirius z Velkého psa.

Mezi anglickojazyčné tradiční názvy Orionova pásu patří např. "Three Kings" (tři králové) nebo "Three Sisters" (tři sestry); v latinskoamerickém prostředí bývá nazýván "Tres Marías" (Tři Marie).

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Orion-guide dark.svg
Autor: User:Mysid., Licence: CC BY-SA 3.0
Using Orion to find Aldebaran, Procyon, Sirius, Castor and Pollux.
Orion.png
Autor: Původně soubor načetl Listo na projektu Wikipedie v jazyce švédština, Licence: CC BY-SA 3.0
Orion med svärd och pilbåge.
Orion Belt.jpg
Photo of Orion Belt with the stars Alnitak, Alnilam and Mintaka. The color picture was composited from digitized black and white photographic plates recorded through red and blue astronomical filters, with a computer synthesized green channel. The plates were taken using the Samuel Oschin Telescope, a wide-field survey instrument at Palomar Observatory, between 1987 and 1991.